Ailesi tarafından köleleştirildi ve Rubí'nin sosyal hizmetleri tarafından göz ardı edildi: “Hayatımdan korkuyordum”

Derin Gece

New member
Annesi öldüğünde, Güvercin onunla yaşamaya gitti erkek kardeşim ve yengem bir kata Yakut (Batı Vadisi). Orada bir başladı yedi yıl süren cehennem bu sırada hapse atıldı, aşağılandı, saldırıya uğradı ve kazandığı azıcık paradan mahrum bırakıldı. EL PERIÓDICO'ya “Akıl hastalığımdan dolayı benden utandılar” diyor. “Görümceğim şöyle derdi (şiddet) Hastalığımı düzeltmenin, kendimi eğitmenin bir yoluydu bu“, bir video görüşmesi sırasında biraz gergin bir şekilde anlatıyor.

Paloma acı çekiyor zihinsel bozukluk ve serebral palsi doğumunu detaylı anlatmasına ve hatta katkıda bulunmasına engel olmayan bir şey ses kayıtları ne kadar acı çekti. Bu, ancak bunu fark ettiğinde onu kaplayan sonraki umutsuzlukla kıyaslanabilir. Rubí Şehir Meclisinin sosyal hizmetleri onun versiyonuna inanmadı, “abartmaya meyilli olduğunu” söyleyerek ailesinin yanına dönmesini tavsiye ettiler. Rubí Kent Konseyi'nden hiçbir siyasi yetkili bu gazeteyle röportaj yapmayı kabul etmedi ve konsey kendisini bir açıklama göndermekle sınırladı.

“Görümceğim (şiddetin) hastalığımı iyileştirmenin bir yolu olduğunu söylerdi”

“Evde her şey bağırıyor, tehdit ediliyor, çimdikleniyor, tokat atılıyor, tokatlar ve bazı tokatlar veya tekmeler görümcemden” diyen Paloma, şu anda 38 yaşında. Parasını kontrol ettiklerini, evde kameralar bulunduğunu, bu durum obsesif-kompulsif bozukluğunu daha da ağırlaştırsa da onu ev işi yapmaya zorladıklarını anlatıyor. muzdarip.

Benden utandılar. Parti verdiklerinde ya da sinemaya gittiklerinde beni eve kilitlediler. Beni hiçbir yere götürmediler” diye devam ediyor. Tatile gittiklerinde onu başka bir kız kardeşle birlikte Madrid'e gönderdiler.

Paloma'nın parasını aldılar, onu evde kilit altında tuttular ve onu izlemek için kameralar yerleştirdiler.

Yedi yılını bu şekilde geçirdi. Yedi. “Hayatımdan korkuyordum evet, çektiğim acıdan dolayı intihar etmeyi düşündüm. Kardeşimin bana kötü bir darbe vurmasından ve sonunun kötü olmasından korkuyordum.” Hikâyesinde engelliliği, hareket zorluğu ya da konuşma şekli nedeniyle kendisine duydukları öfkeyi de anlatıyor; açık ve net bir şekilde anlatılmış.

“Hayatımdan korktum ve çektiğim acıdan dolayı intihar etmeyi düşündüm”

Yaptı ses kayıtları aşağılanma. Zalimliği onları tekrarlanamaz hale getiren ses kayıtları: aşağılamalar, hakaretler, darbeler, tiksinti ve küçümseme işaretleri duyarsınız. Paloma haftada on avroyla geçinmek zorunda olduğunu hatırlıyor. Ayrıca erkek kardeşi ve yengesinin onu bir ruh sağlığı uzmanına götürmeyi reddettiğini vurguluyor. “Evden çıkmama izin vermediler. Sosyal hizmetlere gitmek istedim ama beni içeri kilitlediler” diye ekliyor. Aslında alışveriş yapmak için dışarı çıkıyordum.

barcelona 17.05.2024 Politika. Şiddet mağduru Paloma'nın 40 yaşındaki Rubí'den fotoğrafları. YAZAR: JORDI OTIX / JORDI OTIX

Sosyal hizmetler abarttığını söyledi

Ancak Güvercin (bu isim tüm bu hikayedeki tek sahte şeydir) korkmadı ve hakları için savaştı. 'dan yardım istedi rubí sosyal hizmetler bir e-posta yazmak. Ve bizzat gidiyorum.

“Akli sorunum olduğu için tacize inanmadılar”

Ona inanmadılar. “Abartmaya eğilimli olduğumu söylediler. Psikolojik sorunum olduğu için tacize inanmadılar.” Çeşitliliğe Dikkat Ofisi (OAD) onu Kadın Servisi'ne (SIAD) yönlendirdi ve burada ona sorununun özellikle cinsiyete dayalı şiddet değil, akıl sağlığı olduğunu söylediler. Belirsizlik içinde kaldı. Hatta ona, bahçe işleri, fiziksel egzersizler ve mandalalar yaptığı Toplum Rehabilitasyon Servisi'ne (SRC) gitmesini bile teklif ettiler… “Ama tacize maruz kalıyordum ve hikayemi duymak istemediler” diye ısrar ediyor.

Son olarak sosyal hizmetlerin bildirilen istismara ilişkin teklifi, erkek kardeşi ve yengesi ile bir toplantı düzenlenmesi yönünde oldu. Bir kez gitti ama avukatının tavsiyesi üzerine onlarla bir daha bu şekilde görüşmedi. Bütün bunlara rağmen Paloma hala erkek kardeşiyle birlikte yaşıyordu.

Mahkemeye şikayet

Durumu mahkemeye bildirdi ancak SRC Ona geri çekilmesini tavsiye ettiler. Paloma, kendisini tedavi eden sosyal hizmetlerden ve kadın bakım servisinden kişilerin isimlerini mükemmel bir şekilde hatırlıyor. Hatta bir noktada erkek kardeşinin onu korumaya devam etmesini bile önerdiler. Paloma'ya göre niyeti de buydu.

Sunumdan sonra cehennem daha da karardı mahkemede şikayet (bu da bir başka kararlılık örneği olarak tek başına sunduğu için resmi sorunlar nedeniyle başarılı olamadı) ve ardından kardeşini banka hesabından çıkardı. “Kardeşim şikayetimi geri çekip hesabımı iptal edene kadar eve dönmememi istedi. Sonunda beni evden attılar.”

Lluís Artigues Vakfı, Salut Mental Catalunya ve Col·lectiu Ronda'nın müdahalesi Paloma için kurtuluş oldu

Paloma tam anlamıyla görüldü sokakta, cüzdanından başka hiçbir şeyi yok. Ancak bu yeni bir hayatın ilk günüydü. Aynı gün randevum vardı Luis Vareasosyal hizmet uzmanı ve sosyal alan koordinatörü Pere Claver grubuna ait Lluís Artigues Vakfı. Dernekler federasyonu bu konuyla ilgili harekete geçmişti Ruh Sağlığı Katalonya (SMC) ve avukat Judith Franco, Col·lectiu Ronda'dan. Üç kuruluş, sosyal hizmetlere baskı yapmak ve çözüm bulmak için koordineli bir şekilde hareket etti.

Sadece bu yüzden Güvercin onların kendisine inanmalarını sağlamayı başardı. “Sanırım öyle yengem onlara her şeyi benim uydurduğumu söyledi“, diye belirtiyor. Varlıklar ona bir pansiyonda bir oda buldular. Avukatı, Lluís Artigues'in Paloma'nın talebi üzerine Paloma'nın asistanı olması için acilen mahkeme önünde süreci başlatıncaya kadar birkaç ay orada kaldı. Yargıç evet hızlı davrandı ve Paloma'nın yeni hayatı oradan başladı.

Sonuçları

Paloma bir yılı aşkın süredir başka bir şehirde aynı daireyi paylaşıyor. Lluís Artigues Vakfı'nın ve onu 15 günde bir gören bir psikoloğun yardımıyla. Kendini iyi hissediyor ama yaşadıkları duygusal sonuçlar doğurmuş: “Bazen bazı şeylerin tekrar olmasından korkuyorum. Sinirleniyorum, insanlara güvenmekte, sosyal bir hayat yaşamakta, profesyonellere güvenmekte zorlanıyorum. travma.” Bu durum bende sebep oldu.”

Paloma şimdi davayı Savcılığa taşıyacak: “İstismara maruz kaldığımı ve bunun benim hatam olmadığını anlamalarını istiyorum”

Paloma, yaşadığı her şeye rağmen uzlaşmaya kendini açıyor: ““Kardeşlerimle barışmak ve onların hatalarını kabul etmeye istekli olmalarını isterim.”. Sonra şunu ekliyor: “Görümceğim benden her zaman nefret eden kötü bir insandır.”

Bu kadın şimdi neyi amaçlıyor? Barış içinde yaşamak kadar temel bir şeye. Ancak her düzeyde uğruna mücadele ettiği haklarını da unutmuyor. “İstediğim tek şey, tacize uğradığımı ve bunun benim hatam olmadığını anlamaları. Yargılanmadan, eleştirilmeden ve dışlanmadan huzur içinde uyuyabilmek istiyorum; sakin olabilmek istiyorum, Akıl sağlığım için.”

Bir sonraki istasyon olacak savcılığa şikayet. Bu arada yetim maaşıyla geçiniyor, ara sıra sinemaya gidiyor ve romanlara dalmayı seviyor. Tercihen fantezi.

Belediye meclisi “herhangi bir uygunsuz davranış” tespit etmedi

O Rubí Belediye Binası EL PERIÓDICO'nun belediye yönetiminden sorumlu biriyle görüşme talebini reddetti ve bir yanıt vermeyi seçti. serbest bırakmak ve bir ekleme Rubí Ombudsmanının raporu Paloma vakasında şu sonuca varıldı: her şey doğru yapıldı.

İki sayfalık açıklamada Paloma'nın Ekim 2021'de yardım istemek için belediye meclisine gittiği kabul ediliyor. Konsey, sosyal kuruluşlarla koordineli bir şekilde yardım sağladığını, yazılı ve şahsen ısrarlarının kadına yeterli yanıt verilmesini sağladığını göz ardı ettiğini açıklıyor.

Belediye meclisi imzasız bir raporda Paloma'nın ailesinin kadında tespit ettiğini vurguladı “riskli davranışlar”. Madrid'e gidebildiğini ve ailesinin kendisi için koruyucu önlem talep ettiğini ileri sürerek kaçırılma olayı yaşadığını inkar ediyor.”hiçbir şey şüphe uyandırmaz Çeşitliliğe Dikkat Ofisine uygunsuz davranış yok“bu akrabalar tarafından.

Konsey, Paloma'nın tacizi bildirmesi üzerine “tüm kaynakların” devreye sokulduğunu ve ailenin yeniden çağrıldığını ileri sürüyor. EL PERIÓDICO'nun bu raporda bildirdiği gibi, Servei d'Informació i Atenció a les Dones (SIAD), cinsiyetçi şiddet olmadığını belirterek davayı kapattı. Son olarak belediye meclisi, Savcılık'ı Paloma için koruyucu önlemler almaya çağırdığı için övgüyü hak ediyor. belirleyici rolünden bahsetmiyor. Bu inisiyatifi üstlenen sosyal kuruluşlar ve belediyenin sosyal hizmetleri üzerinde baskı oluşturuyor.

Konsey, Paloma'yı dinledikten sonra şikayetlerini reddeden ve kendisine “doğru destek” verildiğine dair güvence veren Rubí Ombudsmanı'nın bir raporunu da ekliyor.