Altın Koza Film Şenliği’nde mükafatlar sahiplerini buldu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Altın Koza Film Şenliği’nde mükafatlar sahiplerini bulduADANA (İGFA) – Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’ın başkanlığında 29’uncu defa düzenlenen Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği’nde ‘En Yeterli Sinema Ödülü’nü Ziya Demirel’in yönettiği ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sineması aldı. ‘’En Düzgün Bayan Oyuncu’’ Ödülü’nü ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sinemasındaki performansıyla Ece Yüksel ile ‘Bana Karanlığını Anlat’ sinemasıyla Aslıhan Gürbüz paylaştı. ‘’En Uygun Erkek Oyuncu’’ Ödülü’nü ‘Çilingir Sofrası’ndaki performanslarıyla Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen aldı.

‘’En Uygun Film’’ Ödülü’nü ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sinema grubuna; Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar verdi. ‘’En Güzel Yönetmen’’ Ödülü’nü ‘Ela ile Hilmi ve Ali’nin direktörü Ziya Demirel’e Heyet Lideri Özcan Alper, ‘’En Düzgün Erkek Oyuncu’’ Ödülü’nü ‘Çilingir Sofrası’ sinemasının oyuncuları Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen’e heyet üyesi Levent Özdilek, ‘’En Düzgün Bayan Oyuncu’’ Ödülü’nü ‘Bana Karanlığını Anlat’ sinemasındaki rolüyle Aslıhan Gürbüz ve ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ sinemasındaki performansıyla Ece Yüksel’e Nazan Kesal takdim etti.

Uluslararası Adana Altın Koza Sinema Şenliği’nin ödül merasimi, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Ödül merasimi, sinema ve iş dünyasından seçkin davetlilerin katıldığı kırmızı halı geçişiyle başladı.

Sunuculuğunu Meltem Cumbul ile Uzman Dikinciler’in yaptığı merasim, Cahit Berkay Orkestrası’nın konseriyle başladı.

Törende açılış konuşmasını yapan Şenlik Onursal Lideri ve Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, ‘’Adana’nın sinemaya katkısını, sinema denince akla Adana’nın geldiğini, bu bereketli topraklardan epeyce bedelli sanatkarlar yetiştiğini Türkiye’ye anlatmaya devam edeceğiz. Adana sanatsever bir kent, hayli sanatçı yetiştiren bir kent, nitekim sinema sanayisine olağanüstü katkı koyan ve bu katkıyı artırarak devam ettiren bir kent” dedi.

Festival Halkla Buluştu

Festivalin güçlü içeriğine değinen Lider Zeydan Karalar, “Emek mükafatları dağıttık, kaybettiğimiz sanatkarlarımızı andık, bilgi ve his dolu söyleşiler yaptık, onur mükafatları gecesi düzenledik, köylerde, mahallelerde şenliğimizi halkla buluşturduk, kimi yerde sanatkarlarımızı halka götürdük, Seyhan Irmağı üzerinde gondolda sinema keyfi yaşattık. Heyetimize fazlaca teşekkür ediyoruz. Titiz ve ağır çalıştılar, büyük emek harcadılar. Yürütme heyetine ve emek harcayan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Gayemiz her yıl bundan evvelkinden daha hoş bir şenlik yapmak” diye konuştu.

Sanatçılara Özel Teşekkür

Sanatçılara özel teşekkür eden Lider Zeydan Karalar, şöyleki devam etti: “Altın Koza’nın marka olmasında, Adana’nın tanınmasında sanatkarlarımızın fazlaca katkısı var ve onlara büyük hürmet duyuyoruz. Ödül alan ve katılan sanatkarlarımızı, sinema işçilerini kutluyorum

Sanatçıları yönlendirmeye kalkmak yanlışsız değildir. Sanatçı ortasından çıktığı toplumun lideridir. Sanatçı aslına bakarsan ters fikirli, özgür fikirli olur. Ülkemizde sinema sanayisi zorluklar yaşıyor ve bu durum çekilen sinema sayısını olumsuz etkiliyor. Daha özgür ortamlarda müracaat yapan sinema sayısının artacağını umuyorum. Biz dünyanın sinema şenlikleriyle yarışa aday bir kentiz. Zira sinema deyince akla Adana, Adana deyince akla sinema gelir. Adana deyince akla bu kentin yetiştirdiği kıymetli sanatkarlar gelir. Yaşasın sinema, yaşasın sanat, yaşasın sanatkarlar.” dedi.

Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı’nda verilen ödüller şöyleki:

Kadir Beycioğlu anısına verilen Heyet Özel Mükafatı:
Kabahat (Ümran Safter)

Erden Kıral ismine En Yeterli Direktör Ödülü: Ziya Demirel (Ela ile Hilmi ve Ali)

En Düzgün Senaryo: Ziya Demirel ve Nazlı Elif Durlu (Ela ile Hilmi ve Ali)

En Yeterli Bayan Oyuncu: Ece Yüksel ve Aslıhan Gürbüz (Ela ile Hilmi ve Ali ve Bana Karanlığını Anlat)

En Güzel Erkek Oyuncu: Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen (Çilingir Sofrası)

En Güzel Müzik: Taner Yücel (Bana Karanlığını Anlat)

En Düzgün Manzara Direktörü: Engin Özkaya (Çilingir Sofrası)

En Yeterli Sanat Direktörü: Gülay Doğan ismine Ziya Demirel aldı. (Ela ile Hilmi ve Ali)

Ayhan Ergürsel ismine verilen En Âlâ Kurgu Ödülü: Selda Taşkın, Henrique Cartaxo (Ela ile Hilmi ve Ali)

Yardımcı Rolde En Âlâ Bayan Oyuncu: Ece Demirtürk (Kabahat)

Yardımcı Rolde En Yeterli Erkek Oyuncu: Alihan Kaya (Mendirek)

Türkan Şoray Umut Veren Bayan Oyuncu: Mina Demirtaş (Kabahat)

Umut Veren Genç Erkek: Denizhan Akbaba (Ela ile Hilmi ve Ali)

SİYAD Cüneyt Cebenoyan En Yeterli Sinema Mükafatı: Çilingir Sofrası Direktör: ALİ KEMAL GÜVEN

Film-Yön En Düzgün Direktör Ödülü: Direktör Cem Demirer- Mendirek

Adana İzleyici Mükafatı: Yönetmen Çiğdem Sezgin – Suna

ULUSAL ÖĞRENCİ SİNEMALARI MÜSABAKASI

En Uygun Belgesel
: Kızgın Topraklar (Yönetmen İsmail Bağcı)

En Âlâ Canlandırma Sinema: Supplant (Zeynep Yıldız)

En Güzel Deher neysel Sinema: Bi’Zahmet (Engin Ökmen)

En Uygun Kurmaca Sinema: Meryem (Yönetmen Celal Yücel Tombul)

Şafak Stüdyoları Mansiyon Mükafatı: Uçurtma (Yönetmen Ahmet İhtilal Güren)

Özer Kızıltan Heyet Özel Mükafatı: Salto Mortale (Yönetmen Nihat Vuran)

En Uygun Sinema Mükafatı: Kennedy’nin Doğuşu (Yönetmen Gülben Arıcı)

ULUSAL BELGESEL SİNEMA YARIŞMASI

En Güzel Belgesel Sinema Mükafatı:
Köşe Başı Beklerim (Neslihan Kültür)

Jüri Özel Mükafatı: Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya (Fettullah Çelik)

Mansiyon Mükafatı: Bu Ben Değilim (Yönetmen: Jeyan Baht Gülşen, Zekiye Kaçak)

ADANA KISA SİNEMA YARIŞMASI

En Yeterli Sinema Mükafatı:
Kennedy’nin Doğuşu (Gülben Arıcı)

(ULUSLARARASI KISA SİNEMA YARIŞMASI)

Jüri Özel Mükafatı:
The Seine’s Tears Directors: Yanıs Belaid, Eliott Benard, Alıce Letailleur, Nicolas Mayeur, Étienne Moulın, Hadrien Pinot, Philippine Singer, Lisa Vicente