Android 14 uydu kontaklarını destekleyecek

Leila

Global Mod
Global Mod
Android 14 uydu kontaklarını destekleyecekGeçtiğimiz hafta SpaceX ve T-Mobile özel bir aktiflik ile uydu kontaklarını cep telefonlarına getireceklerini açıklamıştı. Bu açıklamanın akabinde Google, Android 14 işletim sisteminin bu ilişkileri direkt destekleyeceğini deklare etti.

Avrupa Birliği’nden yeni aygıt atılımı

20 sa. evvel eklendi

Acil durumlar için değerli bir uygulama olacak

Google’ın Platformlar ve Ekosistemlerden sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, Android ekibinin uydu ilişkileri üzerinde çalıştığını duyurdu. Ayrıyeten Lockheimer, duyuru yaparken Android’in birinci sürümünde 3G ve Wi-Fi’yı desteklemenin kadrosu çok zorladığından da bahsetti. Lockheimer, uydu irtibatlarının LTE ve 5G irtibatlarından farklı olduğunu ve kullanıcıların sürat, temas ve gecikme müddetlerinde farklı tecrübeler yaşayacağını belirtti. bu biçimdece Google, 2023’ün sonbaharında yayınlanması beklenen Android 14’ün uydu kontaklarını direkt destekleyeceğini belirtmiş oldu.

Acil durumlarda ve kablosuz ilişkilerin erişmediği yerlerde kullanım sunacak uydu irtibatları, bölge başına 2-4 megabit bant genişliği sunacak. Genel manada mesajlaşma ve arama gibi servisler üzerine ağırlaşacak uydu kontakları, acil durumlarda kıymetli bir irtibat ağı oluşturacak. Ayrıyeten T-Mobile, iletileşme uygulamaları ile mutabakata çalıştıklarını ve ileride belli iletileşme uygulamalarının da uydu ilişkilerini destekleyebileceğini belirtti.

Uydu kontakları, æşletim sistemine rastgele bir güncelleme gerektirmeden var olan iPhone ve Android modellerinde çalışabilecek lakin Google’ın işletim sistemi genelinde bu özellik üzerinde çalışması, bu özelliğin gücünü ve kullanışlılığını arttıracaktır.