Avrupa’da soba devranı başlıyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Avrupa’da soba devranı başlıyorAvrupa’da soba dönemi: Kıta büyük kışı çaresizce beklerken Türkler tahlile gelenekte arıyor

Rusya’nın vanaları kapatmasıyla yaşanan doğal gaz krizi Avrupa’da yaşayan Türkleri de vurdu. Gurbetçilerin kendi ortalarında yaptığı sohbetlerin ana gündemi doğal gaz oldu.

Kimi önlem için akaryakıt stokladı, kimisi soba kurup odun-kömür satın aldı. Elektrikler kesilir telaşı ile mum stoklayanlar bile var. Yeni Şafak’a konuşan gurbetçiler “Bu kış sıkıntı geçecek” diyor.

AVRUPA’NIN ÇÖKÜŞÜ BAŞLADI

Mustafa Örsoğlu: 1995’ten beri Fransa’da yaşıyorum. Evliyim ve dört çocuğum var. Bütün Avrupa’da güçten dolayı büyük bir ekonomik kriz var ve bunun nasıl aşılacağı konusunda ikna edici bir yanıt yok. Çok büyük bir doğal gaz ve petrol sorunu ortaya çıktı. Devlet yardımlar yaptı lakin tatmin edici değil. Gerçek tahliller bulamazlarsa felaketin başlangıcı kışın yaşanır diye düşünüyorum.

SOBA VE MUM ALDIM

FİYATLAR ARTTI, MAAŞ ARTMADI

Aslı Bağ: Yaklaşık 20 yıldır Avusturya vatandaşı olarak Avusturya’da ikamet ediyorum. Evliyim, üç çocuk annesiyim. Kriz bir fazlaca istikametten bizi etkiledi. Özetlemek gerekirse; akaryakıt, elektrik, kira, doğal gaz ve besin mamüllerinin fiyatları iki katından fazla yükseldi. Buna karşın, taban fiyatlar ve maaşlar tıpkı kaldı. Bu da doğal olarak özel gereksinimlerde ve ödemelerde eza oluşturuyor. Gaz bulamazsak ki söylentiler bu istikamette, biz de sobaya dönüp odun yakarız. Geçim meşakkati telaşıyla birtakım şeylerde kısıtlama yapmak zorunda kaldık. Dışarıda yemek, spor, cümbüş bitti. Hükümet elinden gelen yardımı yapıyor, lakin yetersiz kalıyor. Hükümetin siyasi çizgisini anlamış değilim.

KONUTUMU MAZOTLA ISITIYORUM

Murat Ali Doğanay: Ekonomik kriz bizi de etkiledi. Harcamaları ona nazaran yapıyorum, konutumu mazotla ısıtıyorum. Kendi çapımda kısıtlamalar yapıp bu kışı atlatmayı düşünüyorum. Fransa hükümetinin yanlış bir halini görmedim, güç yardımını az da olsa yapıyor. Kâfi değil fakat hiç vermemekten daha yeterli diye düşünüyorum. Hükümetin önümüzdeki kış aylarında atacağı adımları merakla bekliyorum. Sanki Avrupa bu kışı nitekim doğal gaz olmadan mı geçirecek? Çok telaşlıyım. Hükümet bu süreçte ivedilikle dar gelirli ailelere sahip çıkmalı. Yardımları yaparken hayat pahalılığını düşünerek yapsınlar.

Akaryakıt istasyonlarında kuyruk var

İbrahim Kuru: 40 yaşındayım, evliyim, 4 çocuk babasıyım. 11 yıldır Fransa’da yaşıyorum. Güç kaynaklı ekonomik kriz Avrupa’nın tamamını etkiledi. Besin ve petrol ve de doğal gaz ıstırabı yaşanıyor. Mazot ve akaryakıtta durmadan değişen fiyatlar yüzünden istasyonlarda kuyruklar oluşmaya başladı. Kendi çapımızda tedbirler elbette alacağız. Hayat kıymetli, maaşlarda artırım yok, devletin verdiği toplumsal yardımlar yetersiz. Konutun ısınma sistemini eski sobalı sisteme çevirdim. Hükümet inşallah elinden geleni yapar da vatandaşını mağdur etmez. Bunu vakit içinde goreceğiz, bekleyelim kış kapımızda bu biçimde her şey netleşir.

Odun fiyatı bile arttı

Necla Cihan: Evli ve 4 çocuk annesiyim. 23 yıldır Almanya’nın Schweinfurt bölgesinde yaşıyorum. Kovid-19 bana nazaran bir krizin başlangıcıydı bu süreci hem Almanya hem Avrupa epey güç atlattı. Rusya-Ukrayna savaşı ise pandemiden beter etti. Bu kışı nasıl geçireceğiz ve nasıl tasarruf edeceğiz sıkıntısına düştük. Alman arkadaşım bile “eve odun sobası alalım lakin ısınırız” diyor. Şu an odun fiyatları bile arttı. Hepimiz telaşlıyız. Gaz ve elektrik parasının artırımları ne olacak diye sene sonunu bekliyoruz. Benim konutum var diye hiç bir yardım alamadım. Hükümetin kalıcı bir tahlil üretmesini ve adaletli olmasını istiyorum.

Yalçın Çevik
Yalçın Çevik
Kriz belimizi büktü
Yalçın Çevik: 39 yaşında evli bir kız çocuğu babasıyım 17 yıldır Avusturya’da yaşıyorum. Kovid-19’u atlattık, oh rahatladık derken, Rusya-Ukrayna savaşı ortaya çıktı. Bu sefer Avrupa’da daha büyük bir ekonomik, doğal gaz ve petrol sorunu ortaya çıktı. Bize de faturası ağır oldu. Hükümetin atacağı adımları bu kış yaşayarak bakılırsaceğiz. Telaşlarım var, inşallah bu tasalarım boşa çıkar. Avrupa’da bilhassa doğal gaz krizine karşı nasıl bir tedbir alınacağını nitekim bilmiyoruz. Devlet büyükleri doğal gazı az açın, elektriği az kullanın, tasarruf yapın tarafında talimatlar veriyor.

Sohbetlerimizin konusu gaz

Havva Gürsal: 18 yıldır Avusturya’nın Linz kentinde yaşıyorum. Önümüz kış, doğal gaz birinci sorun oldu. Gaz konusu sohbetlerimizin içine dahil oldu, kaygılıyız. Gecen yıllare ve şimdiye baktığımızda ekonomik olarak sıradan bir fark nazaranbiliyoruz. Her alanda artırımlar oldu fakat maaşlar tıpkı kaldı. Bu ekonomik krizden etkilenmeyen Avrupa vatandaşı yoktur diye düşünüyorum.

Hatice Latife

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!