Bina, gözetimsiz ölen bir komşuyla nasıl başa çıkmalı?

zenrcade

Active member
S: Altı ay önce, ben şehir dışındayken, Brooklyn'deki 60 üniteli kooperatif binamda iki gözetimsiz ölüm meydana geldi. Cesetler sonunda keşfedildi ve çıkarıldı. Dairem bu olayın yaşandığı birimin üstünde ve yine sineklerin olduğu kötü kokulu bir dairedeydim. İki ay sonra kooperatifin yönetim kurulu, NYPD mührünü kırmasına ve dairenin içindekileri kaldırmasına izin veren bir mahkeme emri aldı. Ancak koku devam ediyor ve herhangi bir çalışma planlanmıyor. Koku artık daha zayıf ama özellikle hava ısındığında kalıcı oluyor. Pencereleri açık tutmak için hava çok soğuk. Hava temizleyicileri kullanıyorum ama bir odadan ve tüm dolaplardan vazgeçmek zorunda kaldım. Maddi hasar olmadığı için ev eşyaları sigortam yardımcı olmuyor. Ne çarem var?

A:
Durumunuz talihsiz ve hukuki açıdan da karmaşık. Bir komşunun istenmeyen kokulara neden olduğu tipik durumlarda, kooperatifin yönetim kuruluyla iletişime geçer ve kooperatifinizin idari belgelerinin hükümlerine bağlı olarak komşuya karşı dava açarsınız.

Bu durumda kooperatif kurulu, ölen kiracılar hissedar ise komşunuzun mülkünün sorumlu taraf olduğunu veya kiracı ise sponsorun sorumlu taraf olduğunu iddia edebilir.

Ancak yönetim kurulunun tüm hissedarlara karşı kendi çıkarları doğrultusunda hareket etme görevi vardır ve kokunun devam ettiğini ve evinizin bazı bölümlerinin yaşanmaz durumda olduğunu bilmeleri gerekir. Komşularınız da etkileniyorsa birlikte masaya gidin. Manhattan'daki emlak avukatı Debra J. Guzov, onlara alt kattaki dairenin ayrışma kokularını giderme ve dezenfekte etme konusunda uzmanlaşmış bir şirket tarafından temizlenmesi gerektiğini söyleyin, dedi.

Bayan Guzov, “Kesinlikle kooperatif yönetim kurulunun, uygun dezenfeksiyon için profesyonel bir şirketi oraya gönderme görevi vardır” dedi. “Bu, yerleri silmekle ilgili değil. Gerçekten özel bir tür dezenfeksiyon gerektiriyor.”

İnsanların öldüğü ve mülkün mahkemede olduğu durumlarda, temizlik için eve erişim sağlamak zor olabilir. Ancak kooperatif yönetim kurulunuz bunu zaten yapmıştır, bu da temizlik için daireye tekrar girmenize izin verilme olasılığını artırır. Kurulun yanıt vermemesi durumunda 311'i arayarak sağlık müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.

Ayrıca kooperatif yönetim kurulunu temizlik yapmaya zorlamak için mahkemeye dava açabilirsiniz, ancak bu son çare olacaktır. Manhattan'daki emlak avukatı Adam Leitman Bailey, “Yaşanabilirlik garantisi konusunda gerçekten iyi bir hakkınız var çünkü kokudan uzak yaşama hakkınız var” dedi. “New York yasalarına göre bu senin hakkın.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.