Brooklyn’de bir kitapçı açtı ve ardından mağazanın yukarısına taşındı.

zenrcade

Active member
Simona Blat için plan, Avrupa’ya taşınmak ve bir kitapçı açmaktı. 2021’in başlarıydı, küresel bir salgın hâlâ şiddetleniyordu ve 12 yıldır yaşadığı Brooklyn mahallesi Williamsburg her şeyin boş olduğunu hissediyordu.

Pandemi sırasında birçok New Yorklu gibi Bayan Blat da işsizdi ve belirsiz bir gelecek hakkında netlik arıyordu. “Pandemi sırasında, sadece akıl sağlığımı korumak için bu günlük yürüyüşleri yapıyorum” dedi.

Yürüyüşlerinden birinde Driggs Bulvarı’ndaki bir vintage giyim mağazasının kapandığını fark etti. Nasıl olduysa girişteki “Kiralık” tabelası gözüne ilişti. “İçimden bir şey numarayı aramaya karar verdi” dedi.

Hayali – kitapçı – New York’ta her zaman ulaşılamaz görünüyordu. “Elbette kira var,” dedi, “ve bir kitapçı o kadar para kazandırmaz.” Ama Driggs’in üzerindeki boşlukla ilgili bir şey birdenbire bunu mümkün kıldı.

Ev sahibi Grzegorz Pasternak ile karşılaştığında hissettiği iyi duygu, üç katlı kumtaşı binanın birinci katındaki işyerine girdiğinde hissettiği iyi duyguyu geride bıraktı. “O çok eski kafalı,” dedi. “Bir e-postası bile yok. Onun bu özelliğine bayılıyorum.”

Bayan Blat, kendisine 30 yıllık tarih boyunca rehberlik ederken, Bay Pasternak’ın dönüm noktası olan alanın onlarca yıldır sahibi olduğunu öğrendi. “Binada ağırlıklı olarak sanatçılar ve yaratıcı ruhlara sahip insanlar yaşıyordu” dedi ve “ki bu gerçekten hoşuma gitti. Ona kitapçı açmak istediğimi söyledim ve çok destek oldu.”

Her ikisi de Henry Miller’ın çocukluk evinin yan tarafta olmasını iyi bir alamet olarak kabul etti. “Onunla konuştuktan sonra,” dedi Bay Pasternak, “mekanın ona çok uygun olduğunu çünkü her zaman sanatsal bir odağa sahip olduğunu fark ettim.” çok heyecanlı.”

Bayan Blat daha bir kontrat imzalamadan önce, bir sürü anahtara ve binayı denetleme iznine sahipti.

“Her gün geldim, meditasyon yaptım ve bir şeyler hayal ettim. Bu, ‘Vay canına, bunu gerçekten yapacak mıyım?’ dediğim, gerçekten çok önemli bir zamandı. Ailemi ve arkadaşlarımı yanımda getirdim. Bana gösterdiği güven gerçekten iyi hissettirdi. Deneyim, New York’ta yaşadığım diğer kiralama deneyimlerine benzemiyordu. Genellikle sadece paranızı istiyorlar ve ne yaptığınız umurlarında değil” dedi gülerek. “Aradığım her şeyle eşleşen, açık ve güvenilir bir deneyimdi.”

Bay Pasternak da aynı şekilde gördü. “Aydan aya ödeme yapmak istedi,” dedi, “bu yüzden bir risk aldım ve hala birlikteyiz.” Mağaza ayda 2.500 dolar kiralıyor.

Bayan Blat, Nisan 2021’de Black Spring Books’u açtı. Yatırımcısı veya kredisi yoktu – pandemi sırasında biriken birikimlerini harcadı ve bunları kitap raflarına teslim etmenin kendisine yaklaşık 1.000 dolara mal olacağını tahmin etti. “Hepsi çok DIY’di” dedi. “Aileme ve arkadaşlarıma gerçekten güvendim.”

Mağazadaki stok, yıllardır oluşturduğu bir koleksiyonun yanı sıra arkadaşlarından gelen bağışlardan ve Bayan Blat’ın bir zamanlar Yukarı Doğu Yakası’nda çalıştığı, artık feshedilmiş olan Brazenhead Books’tan miras aldığı kitaplardan geliyor.

“Kesinlikle oldukça eklektik bir koleksiyon” dedi. “Bunların yüzde 99’u kullanılmış kitaplar ve benim de sağlam bir nadir kitap koleksiyonum var. Çoğunlukla modern ilk basımlar, 60’lar ve 70’lerden bazı gereçler – Beat Generation zımbırtıları. Ucuz şeyler var, pahalı şeyler var. Her şeyden biraz saklamayı seviyorum.”

İlk satışları, George Orwell’in 1984’ünün eski bir kopyası olan Bay Pasternak’a yapıldı. “Bana 40 dolara 10 dolarlık bir kitap aldı” dedi. “Bana bunun iyi şans tılsımı olduğunu söyledi. Benimle şakalaştı, “Para kazanabilmem için para kazanmalısın.”

3.150 Dolar | Williamsburg, Brooklyn

Simona Blat, 34

Meslek: Kitapçılar, öğretmenler ve yazarlar

Kökenleri hakkında: Letonya’nın Riga kentinde doğan Bayan Blat, bir yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Sheepshead Körfezi’nde büyüdü ve Miami’deki kısa bir süre dışında, tüm hayatı boyunca New York’ta yaşadı. Riga’yı seviyor ve fırsat buldukça ziyaret ediyor: “Buraya Kuzey’in Paris’i deniyor.”

en iyi kitapçılarda: Bayan Blat, Spoonbill & Sugartown Books’un uzun süredir mahallelerin gözdesi olduğunu ve pandemiden kurtuldukları için minnettar olduğunu söyledi. “Böyle yerleri kaybederseniz, gerçekten geri dönemezsiniz. Ruh kaybolur.”

Kara Bahar Kitapları’nın açılışı, mağazanın üstündeki iki dairenin tadilatının tamamlanmasıyla aynı zamana denk geldi. “‘Orada kim yaşayacak’ diye sorup durdum.”

Neredeyse on yıldır aynı apartman dairesinde yaşıyordu ve açık kat planı ona uymadığı için taşınmak istiyordu. “Nerede olduğunuzu asla bilemeyeceğiniz hissini yaratıyor” dedi. “Şu anda yatak odasında mıyım yoksa mutfakta mıyım?” Yıllar boyunca birkaç kez taşınmayı denedi ama doğru olanı bir türlü bulamadı. “Ya fiyat doğru değildi ya da koşullar doğru değildi” dedi.

Ama şimdi bırakın ev sahibini, beğendiği bir bina bulmuştu.

Üçüncü katın kiralandığını ancak ikinci katın hala müsait olduğunu açıkladı. Daireye bakması için ona yukarı kata kadar eşlik ettikten sonra Bayan Blat, ‘Burada yaşamam gerektiğini biliyorsun, değil mi? Ben bu daireye aitim.”

Ancak Bayan Blat’ın kendi itirafına göre, mali açıdan iki yatak odalı ev için iyi bir aday değildi. Bununla birlikte, Bay Pasternak bir kez daha güvenini gösterdi. “Ona gelir belgesi göstermedim” dedi. “Bana arkaik bir uygulama gibi gelen gerçekten bir tür onur anlaşmasıydı – birinin sözüne inanabilirsem ölmekte olan bir gelenek. Ama tam da ihtiyacım olan şeydi.”

İlk kez bir ev ofisi var, çamaşır makinesi ve kurutma makinesinden bahsetmiyorum bile. Ve işe yakınlık var. “Kitabevimin üstünde yaşıyorum” dedi. “Bunda tarif edilemez bir şey var ve buna bir fiyat biçemiyorum bile. Gerçekten şanslıyım.”

Dükkanı işletmediği zamanlarda New York Üniversitesi’nde her sömestrde bir veya iki yaratıcı yazarlık dersi veriyor ya da kendi yazıları üzerinde çalışıyor. “Diğer yazarlar, sanatçılar ve dillerle çevriliyim, bu yüzden sürekli ilham alıyorum.”

Mağazayı ve arka bahçeyi yıl boyunca yazarlara ve diğer sanatçılara açık hale getiriyor ve kirayı karşılamaya yardımcı olmak için kademeli etkinlik ücretleri sunuyor. “Pek çok etkinlik ve buluşma, okuma, film gösterimi – her türden şey yapıyorum” dedi. “Her zaman istediğim şey buydu. Hiçbir zaman sadece bir kitapçı olmak istemedim. İnsanlar için bir alana sahip olmak istedim.”

Kendi dükkânının üstünde yaşamanın bir faydası: Geceler uzun olduğunda asla gürültüden şikayet etmez.

“Bunu yapabildiğim ve böyle yaşayabildiğim gerçeği, gerçek olamayacak kadar iyi hissettiriyor” dedi. “Mümkün olduğu kadar çok şey yapmaya ve bundan olabildiğince zevk almaya çalışıyorum.”