Carlos Prieto, Orriols'un mesajları hakkında: “Bu kadar çok vahşetin nasıl bir araya getirilebileceğine dair hiçbir fikrim yok”

Derin Gece

New member
Carlos PrietoKatalonya'daki Hükümet delegesi, Ripoll belediye başkanı Sílvia Orriols'un dikkatini çektiFas göçmenlerinin ülkelerine dönmelerini isteyen bir tweet'in yayınlanması için. “Değerlerimizi ve medeni kanunlarımızı savunacak kadar bizden hoşlanmıyorsanız, Fas'a dönün. Ciddi ciddi bunu düşündünüz.” haklarda 600 yıl geriye giderdik ve kendini evinde hissetmen için serbest bırakıldın mı?”, belediye başkanı X profilinde yayınladı.

O mesaj kendisinin ağlarda yayınladığı diğer mesajların sırasını takip ediyor. “21. yüzyılın faşizminin adı İslam'dır”, “İslam Batı medeniyetine tehdittir”, “Kim helal kurban, zorla evlilik, İslami örtü ve dini kanunlar istiyorsa kıtasına dönsün” Bunlar sosyal ağlarda yayınlanan bazı örneklerdir. Aliança Katalan listesinin başında yer alıyor. Yorumlarda ayrıca EL PERIÓDICO'ya yönelik saldırılar ve kayıt yönetimini açıklayan raporlar da yer aldı.

Son tweet'e yanıt olarak, Prieto bunun kabul edilemez bir şey olduğunu ifade etti: “Bugün yayınlanan nefret tweetlerinden Sílvia Orriols, bununla 'pastayı sen alıyorsun'. 600 yıl önce ne olduğunu bilmiyorum ve hak ve özgürlüklerin kaybı hakkında ne olduğunu bilmiyorum… Bu kadar çok vahşetin nasıl bir araya getirilebildiğine dair hiçbir fikrim yok… bu kabul edilemez” diye yakınıyordu.

Tartışmalar arasında

Katalonya'daki Hükümet delegesinin uyandırma çağrısı yapıldı saatler sonra Orriols hakkında Nefret ve Ayrımcılık Savcılığı'na yapılan şikayet açıklandı Avrupa'daki Arap toplumuna yardım eden İbn Battuta Vakfı tarafından nefret suçları ve İslami kökenli göçmenlerin kayıtlarının reddedilmesi nedeniyle dava açıldı. Kuruluşun başkanı Muhammed Chaib Akhdim, “Belediye başkanı aylardır kayıt yapılmasını engelliyor ve Ripoll'da yaşayan Arap kökenli vatandaşlara, hatta göçmen olmayan ve Katalonya'da doğmuş olanlara bile alenen hakaret ediyor.” dedi.

Silvia Orriols'a karşı yapılan şikayetin teyidi Avrupa Akdeniz Enstitüsü ve İbn Battuta Vakfı'nın Barselona Tarih Müzesi'nde ortaklaşa düzenlediği “Göçler ve sosyal hassasiyet: kapsayıcı vatandaşlık politikaları” konferansı sırasında gerçekleşti. Bu günde, Aliança Catalana gibi aşırı sağcı siyasi grupların büyümesiyle birlikte Katalonya ve Avrupa'da artan ırkçılık ve nefret mesajlarına değinildi.

Bu çerçevede, Carles Prieto, Yöneticinin tüm insanlara yardım edeceğini duyurdu Ripoll Belediye Meclisi kayıt defterine erişimde zorluk yaşayan ve mağdurlardan kendilerine destek sağlamak amacıyla bu tür durumları resmi olarak bildirmelerini isteyen kişi.