DADI EKONOMİSİ | Fiyatlar uçtu, 3 dil öğreten var… ‘Bakıcı fiyatları yüzünden kariyerim bitti’

zenrcade

Active member
DADI EKONOMİSİ | Fiyatlar uçtu, 3 dil öğreten var… ‘Bakıcı fiyatları yüzünden kariyerim bitti’ class=”medyanet-inline-adv”>

Son günlerin en sayı konuşulan konularından akraba dahi evlât bakıcılarının talep ettikleri maaşlar… Eğitim düzeylerine, tecrübelerine, yabancı gönül bilmelerine göre fiyatları değişerek ve 80 binlere varan maaş talepleri ağzın uçuklatıyor. Peki ne oldu bile falcılık ansızın en sayı kazandıran meslek haline geldi?

Fiyatların yerde kadar yüksek olmasına rağmen hala pek sayı karı istediği gibi tek falcı bulmakta zorlanılıyor. Sektör temsilcileri pandemiden sonra falcı arayanlarda sayı yetişkin tek talep artışı olduğunu, ocak ayından yerde yana fiyatların yüzde 60 arttığını belirtiyor.

İnternette falcı keşfetmek isteyenler için pek sayı site var ama emek izninin olup olmadığına sayı uyanıklık etmek gerekiyor. Çalışma şekli, (gündüzlü ya bile yatılı), yabancı gönül beyin, emek deneyimine göre fiyatlar giderek artıyor. Rakamlar o kadar yüksek ki sayı karı çareyi ya işi bırakmakta buluyor ya bile yakın sevgili veya karı üyeleri ile birleşip tek falcı tutup günleri bölmekte buluyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

YABANCI DADI YERİNE TÜRK DADI MODASI

Çalışma izinlerinin bitmesinden dolay yasal emek izni olan yabancı dadı sayısında ciddi tek şekilde eksilme var, rengi sayıda durduğu için yabancı uyruklu bakıcıların fiyatları oldukça yüksek. Bu nedenle ebeveynlerin yeni tercihi profesyonel Türk dadılar. Filipinler, Özbekler, Türkmenler en sayı tercih edilen uyruklarken şimdi ebeveynler Türk dadılara yöneliyor. Ancak Türk dadıların maaş talepleri birçok ailenin karşılayamayacağı seviyelere yükseldi.

Herhangi tek terbiye şartı aranmayan profesyonel dadılar, sadece tecrübeli oldukları ve piyasadaki uzaktan dolay için 30 1000 lira ile 50 1000 lira arasında ücret talep ediyor.Dadılar sadece çocukları olumsuzlama tıpkısı zamanda aileleri dahi eğitiyor, özel öğüt veriyor. Hatta 5 yaşına kadar 3 gönül konuşma garantisi veren dadılar beraberce var.

Tüm yerde vaatlerine karşılık onlar bile yerde hizmetlerinin karşılığını örtmek için ailelerle sıkı pazarlığa oturuyor.

Biz dahi Türk ya bile yabancı bakıcıları olan, bakıcısı kaçan ya bile yeni tek falcı arayışı içinde olan ailat ile konuştuk.

‘9 BİN LİRAYA BAKICI BULAMIYORUM’

C. D. (32)

Evlendiğim günden festekiz ‘torun sevmek istiyorum’, ‘ne zaman evlât yapıyorsun?’, ‘teyze olmak istiyorum’ gibi evlât yapmamı dayatmacı kişilerle mücadele ediyorum. Henüz bu hazır olmadığımı ve nasıl bakacağıma üzerine kaygılarım olduğunu bile sık sık dile getiriyordum. Ancak bu bile tek karşılıkları vardı. ‘Biz yetişkin tek aileyiz, elden ele büyür. Sen yeter ki evlât yap.’ İşte tam bile yerde laflara kanıp sonunda ana olma kararı aldım. Şimdi ise işe başlamam gerekiyor ve gece-gündüz falcı arıyorum. Aileler dahi içinde tapduk bakarız tekbencilik kimse ortada yok. Üstelik 9 1000 liraya falcı bile bulamıyorum. Oysa bakıcıdan ne gönül bilmesini, ne evin işlerine yardım etmesini ne dahi yemek yapmasını bekliyorum. Sadece çocuğumu bakmasını istiyorum. Bu fiyatın üstüne çıkarsam bile maaşımın tamamını bakıcıya vermiş oluyorum. Rakamlar gerçekten inanılır gibi olumsuzlama, yerde fiyatlara evlât baktırabilecek karı sayısının sayı fazla olduğunu düşünmüyorum. Eğer evlât yapmayı düşünüyorsanız kreş yaşına gelene kadar işinizi gücünü bırakıp kendi çocuğunuza bakın.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaşları ortalama 7 1000 500-8 1000 TL seviyesinde. Ancak 12-13 1000 TL’ye da falcı bulamadığını söyleyen ailat dahi var. “80 1000 TL maaş saha falcı bile var. Bu seviyedekiler İngiliz bakıcılar; evlât 5 yaşına geldiğinde 3 gönül öğrenmiş oluyor. Şu anda bizim bünyemizde tek tane yerde standartlarda falcı var. Türkiye genelinde sayıları sayı azdır” tekbencilik Eriş, Türkiye’deki yabancı bakıcıların ağırlıklı olarak Türkmenler ve Özbeklerden oluştuğunu ve 600-700 abd ücret örtmek istiyorlar.

Özel tek falcı şirketinin Aile İlişkileri Direktörü Nizam Ali Eriş

‘O PARAYI SEN BANA VER, BEN SENİN ÇOCUĞUNA BAKAYIM’

K.S (32)

Bence benzinli tek annenin en yetişkin sorunlarından akraba işe geri döndüğü zaman bebeğine bakacak güvenilir tek falcı bulmasıdır. Bakıcıyı bulsa bile sayı yetişkin paralar kazanmıyorsa falcı parası bile ikinci yetişkin sorun olarak karşısına dikilir. Son zamanlarda falcı fiyatları korkunç fazla merkezde. Ben evime yatılı falcı almayı hiç düşünmedim ama işe geri dönebilmem için oğluma gündüz bakacak tek falcı bulmam gerekti. Annem ve kayınvalideme teklif ettim önce ama evleri bize sayı yakın olmadığı için pek oralı olmadılar, ihtiyacın olunca gelir bakarız ama tam zamanlı bakamayız dediler kibarca. Ben dahi mecbur tek falcı buldum ve işe döndüm. Bakıcımız bile tek anneydi ve kendisini sayı sevdik. Onun yetişkin çocukları küçük olana baktığı için yerde işi yapabiliyordu. Çocuklar okula gidince dahi tek akrabası göz kulak oluyordu çocuğuna. Bazen buraya getir beraberce oynasınlar diyordum, az kere kendi çocuğunu getirdi.

İlk zamanlar verdiğim ücret gözüme batmıyordu zira çalışmayı özlemiştim ve sürekli evde olmak istemiyordum. İkinci yılımızda maaşı az bulduğunu söyledi ve zam istedi. Mecbur yaptık tabii ama ona maaşını verince benim aldığım paradan sayı rengi kalıyordu elime. Bu yıl bile her şeye zam geldi niteleyerek hayli yüklü tek zam isteyince bizde işler çığırından artık. Benim kazandığımdan sayı henüz fazlasını istedi tarafımdan. “Sen tarafıma o parayı ver dahi saçta senin çocuğuna bakayım” dedim. Anladım ki zaten onun amacı henüz fazla kazanacağı başka tek karı ile çalışmakmış. Beni yüzüstü bırakıp gitti anlayacağınız. Birkaç hafta anneler idare etti ama sonunda saçta işi koymak zorunda kaldım.

‘EN İYİ BAKICI BÜYÜKANNELERDİR’

E.M. (38)

İlk çocuğum doğduğunda yasal izin sürem süresince ailemin dahi yardımıyla çocuğa kendim baktıktan sonra, işe dönmem gerektiğinde tek falcı ile anlaştım. O zamanlar falcı hem fiyatları yerde kadar yüksek değildi, hem dahi yerde kadar tek talep yoktu. Hatta tüm arkadaşlarımın çocuklarını anneleri bakarken benim bakıcıya vermem garip beraberce karşılanmıştı. Tüm sorunlarla ikinci çocukla beraberce yüzleşmeye başladık. Önce yıllardır yanımızda olan bakıcımız ödemesi ne olursa olsun iki çocuğa ansızın bakamayacağını ve benim yasal izin sürem dolana kadar yardımcı olabileceğini söyledi. Ben dahi az ağrı içinde hızlıca yeni falcı aramaya başladım. Son fiyatlara bakılınca iki çocuğa falcı tutmam zaten imkansızken, tek tek falcı için beraberce tüm maaşımı vermem gerekiyordu. Üstelik iki çocuğa ansızın bakacak birini keşfetmek bile kolay değildi. Neyse ki annem imdadıma yetişti ve her ikisine ansızın bakmayı kabul etti. Zaten ev ekonomimiz için dahi en uygunu buydu. Son fiyatları ve yaşadığım falcı icat mücadelesinden sonra ‘en iyi falcı büyükannelerdir’ diyorum.

‘İKİNCİ ÇOCUK KARARINI BAKICIMIZA GÜVENEREK ALDIM’

D. Y (30)

Küçük tek ilçede oturuyoruz, oğlum yerde yıl ilkokula başladı. 2 yaşından festekiz tıpkısı falcı ile çalışıyoruz. Kendisi içildikten bizim evin tek ferdi gibi. Evlerimiz dahi yakın olduğu için her zihin iç içeyiz. Sanki kız kardeşim gibi. Çalışmadığı günlerde beraberce bize gelip çocukları seviyor. Bu kadar memnun olduğum tek bakıcımız olduğu için az yıl sonra 2. tapduk düşünmeye başladım ama iki evlât ansızın bakamam derse kararımı değiştirecektim, sayı nettim yerde konuda. Annem hep “çocuğa tek kardeş yap yalnız kalmasın” diyordu, saçta dahi “demesi kolay ama bakmaya gelince ortada yoksun” diyordum. O bile “bakarım saçta” diyordu ama oğlumun 40’ı çıktıktan sonra ortadan kaybolmuştu. Bakıcı aramıştı, bebeğime tam zamanlı bakım korkusundan… Yani annemin dediğine hiç itimadım yoktu. Bakıcıma sorduğumda işe “Abla ikisi tek büyür aradan menfaat saçta sen tamam içildikten git diyene kadar yanındayım” dedi. Ona güvendim ve şimdi kızımı ve oğlumu beraberce büyütüyoruz. Bir kere beraberce maaş muhabbeti olmadı aramızda ama saçta kendi bütçeme göre artım yapıyorum, o bile bugüne kadar hiç itiraz etmedi. Şimdiki falcı fiyatlarını duyunca ağzım açık kaldı ve ne kadar şanslı olduğumu tek kez henüz hatırladım.

BIRAKIR GİDER DİYE KORKUYORUZ

I.T (42)

Ben ilk çocuğumu kucağıma aldığımdan festekiz evde tek dadımız var. Çocuktan sonra çalışmayı bıraktım ama kendi şirketimiz var ve kazancımız bile oldukça iyi. Yani falcı parasından hiç kaçmadık ama ilk yıllar sayı sorun yaşadık. Genelde yabancı dadılarımız oldu. İlk işe girdiklerinde sayı iyiydiler ama hiç sebepsiz yere işi bırakıp gidiyorlardı. 3 yıl arayla tevellüt yaptım ve 2. çocuğumu dünyaya getirdiğimde 2. bakıcıyı işe almıştık beraberce. Yani tek bakıcıya iki çocuğun ansızın bakımını yüklemiyorduk. Ev temizliği beraberce yapmıyorlardı, görevleri sadece çocuğun bakımı ve yemeğini yapmaktı. Sebepsiz yere işten çıkmalarının nedenini sonraları öğrenmiştim. El altından başka ailelerle görüşüp henüz yüksek maaş verene geçiyorlarmış meğer. Çocuklar şu anda 12 ve 9 yaşında ama yaklaşık anadut yıldır tıpkısı falcı ile sürme ediyoruz. Hiç sorun yaşamıyoruz. Bırakır giderse yerde kıtlıkta ne yaparız niteleyerek korkuyoruz açıkçası…

‘BAKICI FİYATLARI YÜZÜNDEN KARİYERİM BİTTİ’

H.K. (40)

Evliliğimin üzerinden 8 yıl geçtikten sonra evlât yapma kararı aldık. Bu süre süresince herkes ‘neden evlât yapmıyorsun?’ sorularıyla beni bunaltmaya sürme ediyordu. Ancak saçta kariyerime öncelik vermiştim ve istediğim noktaya ulaştığımda evlât yapmak istiyordum, öyle dahi oldu. Kendi kariyer hedefimi tamamladıktan sonra, çocuğum için dahi iyi tek terbiye planlamam gerekiyordu. Bu sebeple yabancı tek bakıcıyla uyuşma kararı aldım. Yaklaşık tek yıl kadar bunu sürdürdük, yalnız neredeyse aldığım tüm maaşı bakıcıya veriyordum. Kendimi falcı için çalışıyor gibi hissetmeye başladım. Üstelik bunun için çocuğumun en güzel anlarında yanında olamıyor, yorgun tek şekilde eve geldiğimde ise pek ilgilenemiyordum. Eşim dahi yerde durumun farkındaydı ve tarafımdan önce o konuşmaya karar verdi. Konuyu enine süresince tartıştığımızda ise yıllardır peşinde koştuğum kariyerime içildikten son vermem gerektiği sonucuna vardık. En azından bunu okula başlayana kadar yapmamız gerekiyordu. Şimdi çocuğuma yabancı dili dahi saçta öğretiyorum, yemeğini dahi saçta yapıyorum, kısacası tüm zamanımı onunla geçiriyorum.

‘ÇEYİZ PARASINI TAMAMLAYINCA KAÇTI GİTTİ’

G.O. (42)

Özellikle yatılı bakıcılar abd üzerinden maaş aldıkları için ve abd kuru bile günümüzde oldukça değişebilir olduğu için maaşları 15-30 1000 aralığında değişiyor. Özellikle pedagojik formasyon algan olan yabancı bakıcıların maaşları en yüksek skalada. Ben tek üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyorum, doğumdan sonra sıra verdim.Eğer falcı bulamazsam ücretsiz izne ayrılacağım, bulursam bile tüm maaşımı bakıcıya vermek zorunda kalacağım.

Ülkemizde falcılık yapacak kişide tek sertifika zorunluluğu aranmadığı için maalesef ailat oldukça zorlanıyor ve kötü deneyimlere maruz kalabiliyor. Ben falcı halen bulamadım. Bebek bakıcıları asgari ücret pozitif yol parasını elinin tersiyle itiyorlar. Pek sayı benzinli ana o kadar parayı maalesef alamıyor ki bakıcıyı ödesin.

Bu arada hiçbir yasal zemini olmadan sadece kulaktan yalan fısıltı gazetesiyle bakıcılarla aileleri buluşturan uzlaştıran kadınlar var. Onlar bile tek maaş kadar komisyon alarak çalışıyor. Gönderdikleri kişiden memnun olunmaması durumunda işe o aracıya verilen para bile maalesef geri alınmıyor. Özellikle son günlerde yerde konu bile duyduğum başka tek hikâye dahi şu: Bakıcı maaşları sayı yükseldiği için mevcutta sizinle benzinli bakıcılar ailenin haberi olmadan henüz yüksek maaş verecek başka ailelerle gizlice görüşüyorlar, kabul edildiklerinde dahi pat niteleyerek işten çıkıp aileyi ortada bırakıyorlar.
Benim sayı kısa süreliği tek falcı deneyimim oldu. Biri ile anlaştık, başladı işe. Ben dahi evde olduğum için zaten sürekli yanındaydım. Kısa tek süre sonra ayrıldı zira yerde falcılık işini tek proje olarak yapmış. Kızın cihaz parası için ihtiyacı olan miktar kadar bizimle çalıştı, istediği parayı tamamlayınca kaçtı gitti.

EN ÇOK YATILI BAKICILAR TERCİH EDİLİYOR

‘Bakıcı fiyatları neden yerde kadar yükseliyor?’
sorusunu yönelttiğimiz özel tek falcı şirketinin Aile İlişkileri Direktörü Nizam Ali Eriş, oturum izinli falcı sayısının azalmasının yerde sorunun en önemli nedeni olduğunu belirtiyor.

“Türkiye’dahi henüz sayı yatılı bakıcılar tercih ediliyor. Yatılı olarak çalışmayı ise ekseriyetle yabancı bakıcılar kabul ediyor. Kurun artması ve genel fiyat artışı bile yerde çalışanların maaşlarının artmasına sebep oluyor. Bu artım sadece İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde olumsuzlama, küçük bölgelerde dahi sürme ediyor. Hatta küçük şehirlere gidecek yatılı falcı keşfetmek sayı henüz zor olduğundan, o bölgelerde sorunun henüz bile sayı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

SADECE HAFİF EV İŞLERİ TALEP EDİLEBİLİR

Ücretler ne kadar yüksek olursa olsun benzinli anneler tek falcı desteği örtmek zorunda. Ancak yerde talep karşılanmakta zorlanıyor. Aslında bunun sebebinin ailelerin henüz kaliteli falcı arayışında olmasından kaynaklandığını söyleyen Eriş, “Aslında talebi karşılayacak kadar falcı var ama ailat henüz rengi ücrete hem gönül bilsin hem ev işlerine yardım etsin hem dahi çocuklara baksın istiyor. Böyle olunca bile karşılıklı beklentiler uyuşmadığından tek falcı keşfetmek zor oluyor” açıklamalarında bulundu.

“Bakıcı hem evlât ile ilgilenip hem dahi evin temizliği ve yemeğiyle ilgilenmekte zorlanabilir. Bu işlerle dahi meşgul olduğundan aile için yeterince verimli olmayabilir. Bakıcıdan sadece hafif ev işleri için yardım talep edilebilir. Tabii ki o bile çocuklardan vakit bulduğu sürece.”

DİL ÖĞRENME GARANTİSİ VERİYORLAR

Bakıcı maaşlarında 80 1000 TL gibi uçuk fiyatlar bile görmek mümkün. Eriş, yerde bakıcıların sayı henüz özel olduğunun altını çizerek, “Bazı uzman bakıcılar var ki yenidoğan bebeğin yönü itibaren yanında olarak 5 yaşına kadar 3 gönül konuşma garantisi veriyor. Özellikle ailat çocuklarının gönül öğrenmesi için yerde gibi bakıcıları tercih ediyor” dedi. “Bu gibi arayışlarda özellikle gönül agah evlât gelişimi mezunlarına teklif götürüyoruz. Ancak adı ‘falcı’ olduğundan dolay sayı henüz fazla kazanabileceklerine rağmen tercih etmiyorlar.”

Grafik: Harun Elibol

BİR BAKICI İKİ AİLE OLUR MU?

Geçtiğimiz günlerce sunucu Ece Erken falcı ücretleri konusundaki şikâyetlerini sosyal medyada dile getirmişti. Ünlü sunucu, çevresinde tek bakıcıyı iki ailenin kullanması gibi örneklerin olduğunu bile eklemişti. Peki yerde nasıl oluyor?

Bu modelin sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Eriş, “Bir falcı iki karı modeli yaklaşık anadut senedir Türkiye’dahi uygulanıyor. Aileler ya 3’er gün ya bile sabah ve gece olarak yerde modeli uyguluyor. Yani falcı sabah okula gidene kadar tek çocuğa bakıyor, öğleden sonra ise başka tapduk okuldan alıp ailesi gelene kadar onu bakıyor. Bu sadece yakın lokasyonlar için uygulanabilir tek model. Aileler yüksek ücretlerle yerde şekilde mücadele etmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Eriş, fiyatların önüne geçilememesindeki engelleri şöyle açıkladı:

“Merdivenaltı olarak adlandırdığımız yasal olmayan firmalar beklentileri falcı fiyatlarının düşürülmesi önünde yetişkin engel. Bir firmanın yasal olduğunu anlamak için İŞ-KUR belgelerinin mutlaka eksiksiz olması lazım. Aynı zamanda Türk bakıcıların yatılı olarak hizmet vermeyi kabul etmesi dahi talebi karşılamak konusunda hem ailelere hem dahi sektöre yardımcı olabilir.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.