Dairenizdeki bozuk dahili telefon sistemi yasa dışıdır. İşte yapmanız gerekenler.

zenrcade

Active member
S: West Village'da 54 üniteli bir kooperatif binasının altıncı katında yaşıyorum. Beş yıl önce altımdaki dairede tadilat sırasında bir duvar kaldırıldı ve binanın interkom sistemiyle bağlantımı kaybettim. Asla restore edilmedi. Binanın mimarının tüm yenilemeleri gözden geçirmesi ve onaylaması gerekiyordu, ancak görünüşe göre bu sorunu fark etmemişti. Bina yönetimine defalarca durumu bildirdim ama sonuç alamadım. Düzenli fedailer sorunun farkında ve gerektiğinde cep telefonumu arıyorlar, ancak diğerleri görevdeyken teslimatları ve ziyaretçileri kaçırıyorum. Ne yapmalıyım?

A:
Çalışan bir interkom sistemi yalnızca ziyaretçiler veya yiyecek teslimatı geldiğinde kolaylık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kanunen de zorunludur. Eyaletin çok aileli konut yasası, 1968'den sonra inşa edilen veya yeniden düzenlenen, sekiz veya daha fazla üniteli binaların, ön kapıyı her daireye bağlayan iki yönlü bir interkom sistemine sahip olmasını gerektiriyor. Şehrin konut bakım düzenlemeleri aynı zamanda işleyen bir interkom sistemini de gerektiriyor.

Manhattan merkezli Lasser Hukuk Grubu'nda emlak davalarını yürüten ortaklardan Nancy Kourland, “Bu nedenle kooperatifin yasal olarak dahili telefonu onarmak veya değiştirmekle yükümlü olduğunu” söyledi.

Ayrıca Bayan Kourland, mahkemelerin dahili telefonların önemli bir hizmet olduğunu ve bu dahili telefonların bakımının yapılmamasının, bir konutun yaşanabilirliğine ve güvenliğine zarar vermesi nedeniyle eyalet yasalarına göre yaşanabilirlik garantisinin ihlali anlamına geldiğini tespit ettiğini söyledi.

Güvende olmak için mülk sözleşmenize başvurabilirsiniz, ancak tanımladığınız gibi dahili telefon onarımlarının bir hissedarın sorumluluğunda olması pek olası değildir. Kooperatifin yönetim kuruluna bir mektup yazıp 2019 yılından bu yana çalışan bir dahili telefon sisteminizin bulunmadığını ve acilen onarılması gerektiğini söyleyin. Sorunun çözülmemesi halinde ilave işlem yapacağınızı ekleyebilirsiniz.

Kurul yanıt vermezse, 311'e şikayette bulunarak veya Konut Mahkemesinde HP işlemleri başlatarak onarım talebinde bulunabilirsiniz.

Mülk kira sözleşmesine göre onarım yapılana kadar bakım ücretlerinizi saklı tutabilirsiniz. Kagan Lubic Lepper Finkelstein & Gold'da kooperatifler ve apartman daireleri konusunda uzmanlaşmış kıdemli bir davacı olan Andrew I. Bart, kooperatifin size karşı ödeme yapmadığınız için dava açması halinde bozuk dahili iletişimin mahkemede bir savunma olabileceğini söyledi. LLP.

Herrick'in emlak departmanı ortağı Andrew Freedland, sorun komşunuzun tadilatından kaynaklandıysa, kira şartlarına veya iş yapılırken imzalanan değişiklik sözleşmesine bağlı olarak komşunuz onarımlardan sorumlu olabilir, dedi. Bay Freedland, komşunuzun suçlu bulunması halinde yükleniciye karşı hak talebinde bulunabileceğini söyledi.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.