Dini bir ritüel olsa bile binam tütsü yasaklayabilir mi?

zenrcade

Active member
S: My Manhattan Condominium Authority kısa süre önce kokuları ve yangın riskini azaltmak için sigara içmeme politikasına 100 dolardan başlayan para cezalarıyla mum ve tütsü çubukları yasağını ekledi. Tütsüyü ritüellerine dahil eden bir Asya dinini uyguluyorum. Kuruldan muafiyet istediğimde reddedildim. Ama hafif bir kokuya sahip kaliteli bir tütsü kullanıyorum ve 15 dakikadan daha az yanıyor. Kısıtlama, özellikle diğer sakinlerin Şabat için mum yaktığını bilmek haksızlık hissettiriyor. Tütsü benim dini pratiğimin önemli bir parçası ve kısıtlama eşitsiz ve ayrımcı görünüyor. Dini muafiyet hakkım var mı?

A:
Dairenizin sigara içmeme politikası, yangını önlemek için tasarlanmış olabilir, ancak bu pek mantıklı değil. Mum ışığında akşam yemekleri yasak mı? Doğum günü mumları ne olacak? Sakinlerin elektrik kesintisi sırasında mum yakmasına izin verilmiyor mu? Kısıtlamalar nerede bitiyor? Potansiyel tehlikelerin listesi uzundur ve bir kara tahta, her birini öngören yazılı kurallarla simit haline gelebilir.

“İnsanlar Noel zamanında mağazalarını aşırı dolduruyor. Gaz ocağını açık bırakırlar, yanına kurulama bezi koyarlar. Ne kadarını yasaklayacaksınız?” dedi Manhattan emlak avukatı Lisa A. Smith. “Ne zaman sorumluluk alman gerekiyor? Kişisel çıkarları var ve kendilerini koruyorlar – tüm eşyalarını yakmak istemiyorlar.”

Komşularınız yönetim kurulundan hiç izin istemedikleri için Şabat mumları yakabilirler ve mumların keskin bir kokusu yoksa bunu kimse bilemez. Tütsünüzü yakarsanız ve kurul bu yeni politikayı ihlal ettiğiniz için sizi cezalandırırsa, tüm sahiplerin bu kuralı eşit şekilde uygulamadığına dikkat edin. Bayan Smith, geri adım atmazlarsa, onlara karşı New York Şehri İnsan Hakları Komisyonu’nda açabileceğiniz bir ayrımcılık davası açabileceğinizi söyledi.

Ama işin püf noktası şu: Buhur genellikle koridorlara ve havalandırma deliklerinden diğer evlere sızabilen güçlü bir kokuya sahiptir. Ve kat mülkiyeti tüzüklerinin çoğu, sigara içme politikasına bakılmaksızın hoş olmayan kokuları yasaklayan bir hüküm içerir. Bu nedenle, komşularınız koku veya dumandan şikayet ederse, kurul sizden yakmayı durdurmanızı ve tüzüğe başvurmanızı isteyebilir. Evinizde dininizi yaşarken komşularınızı rahatsız etmemelisiniz.

Bayan Smith, “Dinin bu olması, diğer insanları rahatsız etmenize izin verildiği anlamına gelmez,” dedi. “Başkalarının zararına yapmamalısın.”

Bu yüzden tütsünüzü yaktığınızda, komşularınızı rahatsız etmemek ve tahtanın gazabını çekmemek için kapının altına nemli bir havlu koyun, pencereleri açın ve belki bir vantilatörü çalışır durumda bırakın.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.