Ev sahibim beni kira garantörü kullanmaya zorlayabilir mi?

zenrcade

Active member
S: Bir yıl önce Bronx'ta piyasa fiyatına uygun bir daire için başvurduğumda ev sahibi bir tahvil şirketinden kira depozitosu almamı talep etti. Kredim iyi ancak komisyoncu likit varlıklarımın gerekli eşiğin altında olduğunu söyledi. Depozitoya ek olarak ilk ayın kirasını ve bir aylık depozitoyu taşınmadan önce ödemek zorunda kaldım. Depozito bana 1000 dolara mal oldu. Kiramı şirketin uygulaması aracılığıyla zamanında ödedim, ancak şimdi bana iki yıllık yeni bir kira kontratı için depozitoyu yenilemem gerektiği söylendi. Kira sözleşmesini imzaladım; ev sahibi yapmıyor. Kefaleti reddedersem ve başka bir çözüm bulamazsam okuldan atılabilir miyim?

A:
Kira depozitosu kiracının ödeme yükümlülüğünü garanti eder. Depozito, kiracının kirayı ödememesi durumunda ev sahibinin zararlarını karşılar; Garantör daha sonra parayı kiracıdan geri alır. Gereksiz görünebilir, ancak ev sahibiniz buna ihtiyaç duyabilir.

Lasser Hukuk Grubu'nda emlak avukatı olan Nancy L. Kourland, “Ev sahibinin bu şartı uygulama hakkı vardır ve yazarın bunu reddetme hakkı yoktur” dedi. “Ayrıca, ev sahibinin bir kira depozitosu satın aldığına dair kanıt sunmadan ev sahibinin yenileme sözleşmesini imzalamaması da çok muhtemeldir.”

Birçok ev sahibi, kiracıların ailelerinden veya arkadaşlarından kefil olmalarını istemek yerine üçüncü taraf garantörlere güvenmektedir. Geliri dalgalanan veya New York City'de kira geçmişi kötü olan, kredi notu düşük, yeni bir işi olan veya geliri ve varlıkları yetersiz olan kiracıların kira depozitosuna ihtiyaç duyma olasılığı daha yüksektir.

Bayan Kourland, eyalet ev sahibi-kiracı yasası olan 2019 Konut İstikrarı ve Kiracı Koruma Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte bir kurumdan garanti talep etmenin daha popüler hale geldiğini söyledi. Yasa, ev sahiplerinin kiracılığın başlangıcında yalnızca ilk ayın kirasını ve bir aylık kira bedeline eşit depozito almalarına izin veriyor.

Depozito almazsanız, ev sahibi mevcut kira kontratınızın süresi dolduktan sonra tahliye işlemlerine başlayabilir. Kiracıları temsil eden Manhattanlı avukat James B. Fishman, “Ancak depozito almanın maliyeti çok yüksekse, mahkeme bunu 'makul' ve dolayısıyla uygulanamaz bulabilir” dedi.

Ev sahibinizle uzlaşmaya varmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, kiranın ilk yılı için kira depozitosunu ödemeyi teklif edin ve tüm ödemeleriniz zamanında yapılırsa, ev sahibi ikinci yıl için bu şarttan feragat edecektir.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.