Her şey ters gittiğinde, her zaman New York vardır

zenrcade

Active member
Julian Abeleda korkmaktan bıkmıştı. 2021 yazıydı, her şey ters gitmişti ve artık risk alma zamanıydı.

Eğittiği kişinin kendisinden daha fazla para kazandığını öğrendikten sonra işini bırakmıştı ve bir oda arkadaşıyla arasının açılması, onu tekrar ailesinin yanına taşınmaya sevk etti. “Çok depresyondaydım” dedi. “Hayatımla nereye gittiğimi bilmiyordum ve hemen hemen dibe vurdum.”

Sacramento’daydı ve hayatı boyunca yaşadığı bölgede yaşıyordu. Ama aklında başka bir yer vardı. “Her zaman New York’a gitmeyi hayal ettim” dedi. “Bir beyaz tahtada görsel taslak oluşturdum ama hiçbir zaman gerçekten cesaret edemedim çünkü risk almaktan korkuyordum – ta ki daha kötüye gidemeyene kadar. Zaten depresyondaydım ve kırılmıştım. Yani neden olmasın?”

Tek yön uçak bileti aldı ve 1 Ekim 2021’de New York’a geldi. Hiçbir iş beklentisi olmadan, sadece 7.000 $’lık birikimle geldi ve bunun 3.000 $’ı hemen kısa vadeli bir Airbnb kiralamaya gitti.

“Oyun planım hayatta kalmaktı” dedi gülerek. “Bir pandemi sırasında New York’a gitmek oldukça fevri bir hareketti. Birkaç ay kalacak kadar param vardı ve bunu yapmaya kararlıydım çünkü hayatımın geri kalanını pişmanlıklarla yaşamak istemiyordum.”

Uzman bir veri analisti olarak edindiği deneyimle, kalifiye olduğu her işi aradı ve daha profesyonel sertifikalar kazanmak için çevrimiçi kurslara katıldı.

Yakında röportaj almaya başladı. “Heyecan verici bir deneyimdi çünkü New York’ta dünyanın en parlak insanlarından bazılarıyla rekabet ettiğimi biliyordum” dedi.

Ancak herhangi bir teklif – hatta takip görüşmeleri – belirsizliğini koruyordu ve Airbnb’deki zamanı azalıyordu. “Yalan söylemeyeceğim, birkaç kez korktum, birkaç kez ağladım” dedi. “Ama herkesin ara sıra bunu yaptığını fark ettim. Bunu fark ettiğimde, utanç gitti. Ve utanç ortadan kalktıktan sonra ivme kazanmaya başladı.

Kasım 2021’de muhasebe ve vergi hizmetleri şirketi olan PwC ile bir görüşme yaptı ve ay sonunda şirket kendisine bir pozisyon teklif etti. “E-postayı gördüğümde,” diye hatırlıyor, “aya ve New York manzarasına baktığımı ve ‘Ben buraya aitim’ diye düşündüğümü hatırlıyorum. Yaptım.’ Bu, kimsenin sizden alamayacağı bir duygu.”

Harlem’de bir daire buldu ve mahallede yaşamaktan heyecan duydu. Yer internette ve kısa bir ziyaret sırasında iyi görünüyordu, ancak bir kez yerleştikten sonra yaşamak için zor bir yer olduğu ortaya çıktı. İlk gece onu karşılayan hamamböcekleri vardı ve kısa süre sonra keşfettiği gibi, yalnızca aralıklı olarak çalışan bir duş da dahil olmak üzere bir dizi sürekli bakım sorunu vardı. Paket teslimatları rutin olarak kaybediliyordu ve yazı geçirmesini sağlayacak klima yoktu.

Başka bir yere ihtiyacı vardı ama 2.000$-2.600$ fiyat aralığında daha iyi bir şey bulabileceğinden şüpheliydi. Ardından kendisini NYC Housing Connect konusunda uyaran bir TikTok videosu gördü. düşük ve orta gelirli kiracıları açık piyangolar aracılığıyla uygun fiyatlı konutla buluşturmak için şehir tarafından işletilen bir çevrimiçi portal. The City’ye göre, Ocak 2014 ile Mart 2019 arasındaki 18 milyon başvurunun incelenmesi, geliri kısıtlı piyangolar için ayrılan her bir kuruluş için ortalama 314 uygun başvuru sahibi olduğunu ortaya çıkardı.

“Herkes bana bir piyangonun asla işe yaramayacağını, bunun yıllar alacağını söyledi,” dedi, “ama ben, kaybedecek neyim var diye düşünüyordum. Hadi deneyelim.”

$2.490 | Williamsburg, Brooklyn

Julian Abeleda, 29

Uzmanlık alanı: Veri Analisti

Topluluk bulma hakkında: Her iki ebeveyni de gençken Filipinler’den Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınan Bay Abeleda’nın New York’taki Filipinli bir toplulukla temas kurması uzun sürmedi. “Filipinli bir arkadaş buldum ve beni kollarını açarak karşılayan bütün bir toplulukla tanıştırdılar” dedi. “Hiçbir şeyim yokken bana yardım eden birçok arkadaş edindim.”

Mahallede yemek için: “Mahalleyi seviyorum,” dedi Bay Abeleda. En sevdiği yerler arasında pizza için Roberta’s ve Mission Sandwich Social yer alıyor. “Ayrıca,” diye ekledi, “Trader Joe’nunki çok akılda kalıcıydı.”

Bay Abeleda, Nisan 2022’de çekilişe başvurdu. Üç ay sonra, düşük ve orta gelirli sakinler için birimlerin dörtte birinden biraz fazlasına sahip olan Brooklyn, Williamsburg’daki bir gelişme olan One South First’te bir stüdyo için seçildiği söylendi. Geçen yıl 16 Eylül’de taşındı.

“Taşınmak inanılmaz bir deneyimdi” dedi. “Balkondan manzarayı gördüm ve hemen anneme mesaj atmaya başladım.”

Ünitenin kendisinde birçok heyecan verici özellik var – çamaşır makinesi ve kurutucu, bulaşık makinesi, klima – ama bir bütün olarak bina hakkında onu gerçekten kazanan başka şeyler de var. Bay Abeleda, bakımın isteklere güvenilir bir şekilde bir saat içinde yanıt verdiğini ve konsiyerj masasının tüm paketlerini teslim almasını sağladığını söyledi. “Bu binayı asla hafife almayacağım” dedi. “Bütün kolaylıkları kullanıyorum.”

Pazar akşamları The House of Dragons’ı grup olarak izlemesi için bodrum katında bir gösterim odası ve daha sıcak aylar için güneşlenme terasında bir havuz var; evden çalışma salonu ve üç özel toplantı odası. Bay Abeleda için en önemli şey topluluk duygusudur. Komşuları merhaba demenin yanı sıra geçen sonbaharın Şükran Günü için bazı genişletilmiş davetiyeler de gönderdiler.

“Binadaki en zeki insanlardan bazılarıyla tanıştım” dedi. “Oldukça akıllı ve merhametli bir topluluk. dünyanın her yerinden insanlar. Binayla ilgili özel bir şey var, insanları bir araya getiren alanla ilgili bir şey. Kendimi hiç bu kadar entegre hissetmemiştim.”

Binanın sakinleri, birçok ilgi odaklı yan ürünü ortaya çıkaran bir WhatsApp grup sohbetine katılmaya teşvik edilir. Bay Abeleda, onu Resident Lounge’da toplanan bir satranç kulübüne götüren bir gruba katıldı. O andan itibaren, polo oynaması için bir davet aldığında biraz şaşırdı. “İlk başta sutopundan bahsedeceğini düşünmüştüm ama hayır, at topundan bahsediyordu” dedi gülerek. “Hayatımda hiç oynamadım.”

Yeni dairesinde, bir zamanlar beyaz tahtada bir görüntü olan New York, evi gibi hissettiriyor. “Kesinlikle hiçbir şeyim olmadan geldim ve şimdi buradayım. Daha fazla insanın bir fırsatı değerlendirmek ve risk almak için güçlenmiş hissetmesini istiyorum.”