İki haneyi tek hanede birleştiren Brooklyn'li beş oda arkadaşı

zenrcade

Active member
Emily Zaboski bazen karşılaştığı insanlara hayatındaki durumu anlatmakta zorlanıyor.

“Tanıdığımız herkes 'Bir dakika, yani iki daireniz mi var?' diyor. Ben de 'Evet, hayır ama bir bakıma' dedim” dedi.

Bayan Zaboski'nin teknik olarak yalnızca bir dairesi var. O ve oda arkadaşı Jinn Liu, 2020 yazında Bushwick, Brooklyn'de üç yatak odalı bir daireye taşındı. Aynı anda başka bir grup oda arkadaşı da üst kattaki dört odalı daireye taşındı.

Bayan Zaboski ve Bayan Liu, üst kattaki komşuları hakkında pek fazla düşünmediler, sadece geçerken merhaba demek istediler. Hepsinin aynı yaşta, 20'li yaşların ortalarında göründüklerini fark ettiler.Kadınların hiçbiri komşularını tanımayı beklemiyordu. Bunu daha önce hiç yaşamamışlardı.

Bayan Zaboski, “New York'ta insanlar çok ayrışmış durumda” dedi. “Yan tarafta yaşayanlar bile her zaman soyadlarını bilmiyor.”

Her dairenin sakinlerinin açık verandada içki içmek için buluşması yalnızca bir ay sürdü. Üç yıldan fazla bir süre sonra iki grup neredeyse tek bir hanede birleşti.

Parade Stone ve Matt Scaptura ile birlikte en üst kattaki “çatı katı”nın üç kiracısından biri olan Sam Jaffe, “Dört oda arkadaşım olduğunu söylüyorum” dedi.

Ön kapılar genellikle açık bırakılır ve herkes iki ünite arasında ileri geri hareket eder. Önce mesaj atıp diğer apartmandaki birinin pişirmesi gereken bir malzeme olup olmadığını soruyorlardı, ancak şimdi sadece ihtiyaç duydukları şeyi almak için içeri giriyorlar. Evden çalıştıkları günlerde takılmak veya sohbet etmek için uğrarlar.

Beşlinin yakınlığı, pek fazla şeyin açık olmadığı ve kimsenin evin dışında fazla vakit geçirmediği Kovid-19 salgınının ortasında arttı.

Bayan Stone, “Ailelerimizi görmemize izin verilmediği ve korktuğumuz bir dönemde bir arada kalmıştık ve bu da bir destek sistemi ve stresten kurtulmanın bir yolu haline geldi” dedi.

Bay Scaptura, farklı kattaki diğer daireye gittiğimizde veya dışarıda terasta toplandığımızda, “sanki hala bir yere gidiyormuşuz gibi hissettim” dedi.

2020 sonbahar ve kış aylarında karantina kuralları sıkılaştıkça grup, ayrı arkadaşlarıyla dışarı çıkmak yerine Cadılar Bayramını, Şükran Günü'nü ve Yeni Yılı kapalı mekanlarda kutladı.

Bu gelenekler, düzenli aile yemekleri, kanepede film geceleri, öğleden sonra yemek ve barbeküler, sonbaharda bir arkadaş partisi ve Noel yaklaşırken gizli bir Noel Baba ile devam ediyor. Ev arkadaşları ayrıca müzik seanslarına, açık mikrofonlara ve dolunay partilerine de ev sahipliği yaptı.

Bayan Liu, “Onları kesinlikle en yakın ve en yakın arkadaşlarım arasında sayardım” dedi. “Gerçekten sağlıklı bir şekilde durum komedisi hissi veriyor.”

2.800$ (alt kat) ve 3.200$ (üst kat) | Bushwick, Brooklyn

Emily Zaboski, 29, Jinn Liu, 29; Sam Jaffe, 28, Matt Scaptura, 29, Parade Stone, 28

Meslekler: Bayan Zaboski serbest fotoğrafçı ve yaratıcı yönetmen olarak çalışıyor. Bayan Liu bir ressamdır ve bir reklam teknolojisi şirketinde yaratıcı pazarlama müdürü olarak çalışmaktadır. Bay Jaffe bir aktör ve eğitmendir. Bay Scaptura bir hukuk öğrencisidir. Bayan Stone bir oyun yazarıdır ve resepsiyonist ve serbest metin yazarı olarak çalışmaktadır.

Sanatın mekânı konusunda: Bayan Liu, eve taşınmadan önce hiç duvar resmi yapmamış olmasına rağmen, yatak odası ve oturma odasında, evin bodrumunda ve dışarıdaki çitin üzerine duvar resimleri çizdi. Bayan Zaboski, alt kattaki ek yatak odasını yaratıcı bir stüdyo olarak kullanıyor; burada fotoğraf çekiyor, kil ile çalışıyor ve takı yapıyor. “Böyle çalışabilmek bana serbest çalışma ve muhtemelen başka türlü sahip olamayacağım şeyler üretme konusunda daha büyük bir yeteneğe sahip olma konusunda pek çok harika fırsatın kapısını açtı” dedi.

Sitcom'lar hakkında: Bayan Stone, iki erkek oda arkadaşıyla aynı daireyi paylaşmayı “Yeni Kız” önermesine benzetirken, Bay Scaptura ve Bay Jaffe durumu “Seinfeld”e benzetiyorlar. Bay Scaptura, “İki ya da üç blok ötede yaşayan ve her zaman takılmaya istekli olan çok yakın bir arkadaşımız olan Kramer bir arkadaşımız var” dedi. Gösterinin müzikal parodisi için seçmelere rezervasyon yaptırdıktan sonra, Bay Jaffe'nin grubun Jerry'si olmasına karar verildi.

Yaratıcı arayışlar, kolektifin merkezindeki dostlukların temelini oluşturur.

Hepsinin günlük işleri olmasına rağmen, geniş ailenin beş üyesinin her biri bir sanatçıdır ya da sanatla bir şekilde bağlantısı vardır. Bay Jaffe bir aktör, Bayan Stone ise oyun yazarıdır. Bayan Liu ve Bayan Zaboski, resim, fotoğraf ve tasarım konusunda uzmanlaşmış görsel sanatçılardır. Şu anda hukuk okuyan Bay Scaptura, opera sanatçısı olarak eğitim almıştır.

Geçen yıl dramatik yazarlık bölümünden mezun olan Bayan Stone, yeni bir şey yaratmanın heyecanından reddedilmenin acısına kadar sanatçı olmanın iniş çıkışlarını anladıklarını söyledi. Kariyerinde kendine yer bulurken oda arkadaşlarına bakıyor.

“Bu kadar harika kariyerlere sahip olmalarına ve tutkularının ölmesine izin vermemelerine hayran kaldım” dedi.

Bu kadar küçük bir alanda ilişkiler genellikle simbiyotik ve destekleyicidir. Partilerin kaotik hale geldiği veya tiyatro karaokesinin sabahın erken saatlerine kadar sürdüğü zamanlar hızla unutuluyor gibi görünüyor.

Bay Jaffe yakın zamanda Bayan Zaboski'nin küçük kız kardeşine hediye olarak bir Pokémon çizimi yaptı ve karşılığında Bayan Zaboski onun birkaç yeni vesikalık fotoğrafını çekti. Oda arkadaşlarının her biri, seçmeler için kendisini filme alan Bay Jaffe ile sahnelerin provasını yaptı. Oda arkadaşları ayrıca Bayan Stone'un tiyatro gösterilerine ve Bayan Liu'nun çalışmalarının yer aldığı bir galeri sergisine katıldılar. Serbest işler için oranların nasıl belirleneceğini ve nasıl müzakere edileceğini, profesyonel temasların nasıl değiştirileceğini tartışıyorlar ve avukatları olmadığı konusunda ısrar etmesine rağmen Bay Scaptura'nın sözleşmelerindeki hukuki dili açıklamasına güveniyorlar.

Bayan Liu'nun belirttiği gibi, “Herkes birbirine elinden geleni verir.”

Oda arkadaşları ortak bir dairede yaşadıklarını söyleyerek şakalaşıyor, sonra bunun aslında ortak bir daire olmadığını açıklıyor ve sonra tekrar düşünüyor.

“Komün kelimesini kullanmaktan kaçınıyorum çünkü bana 'Midsommar'ı hatırlatıyor.,Bay Jaffe, 2019 yapımı korku filmine atıfta bulunarak şunları söyledi: “Biz bir komün değiliz! Ancak birlikte çalışma şeklimiz, yoğun programlarımız ve birbirimizle bağlantı kurma şeklimiz arasında, aslında biz buyuz.”

20'li yaşlarının sonuna yaklaşan oda arkadaşları, yalnız yaşamanın veya romantik bir partnerle yaşamanın nasıl bir şey olabileceğini düşünüyor. Grubun bir noktada dağılacağını varsayıyorlar ama kimse yakın zamanda bir şeyi değiştirmeyi planlamıyor.

Bay Jaffe, “30 yaşında biri olarak ne istediğimi yeniden değerlendirmemi sağlıyor” dedi. “Hayatımda başka bir yerde olmayı bekliyordum ama yine de tamamen farklı bir yerdeyim ve bundan çok mutluyum.”