Kardeşim anne babamızın evinden payımı nasıl alabilir?

zenrcade

Active member
Q: Ailem, beni ve erkek kardeşimi 30 yıldan uzun bir süre önce New York City’deki evlerinin tapusuna dahil etti ve şimdi her iki ebeveynimiz de vefat etti. Erkek kardeşim evde yaşıyor ve ben kendi evimde yaşıyorum. Evdeki payımı evin bugünkü değerinin yaklaşık yüzde 30’una alması konusunda anlaştık. Bu meblağ üzerinde anlaştık çünkü artık bana nakit olarak ödeme yapabilir ve ben de sertifikayı ona devredeceğim. Bu işlemi yasal olarak tamamlamamızın en kolay ve ucuz yolu nedir? Ne kadar vergi ödemem gerekiyor?

A:
Kardeşiniz evin değerinin yüzde 30’unu size fidye olarak vermeden önce, değerin yüzde 100’ünü belirlemelisiniz. Ev değerlemeleri kesin bir bilim değildir ve bu durumda, evin değeri daha düşükse kardeşiniz fayda sağlarken, ev daha yüksek değerdeyse siz faydalanırsınız. Alacağınız kesin tutarı belirlemenin en kolay yolu, her iki taraf için de bağımsız bir gayrimenkul değerleme uzmanı tutmak ve ardından farkı paylaşmaktır.

Manhattan’da bir muayenehanesi olan bir veraset avukatı ve finansal planlamacı olan Daniel Timins, “Değerleme uzmanınız bir noktada ve onunki başka bir noktada geldiyse, ortada buluşun” dedi.

Evin değeri üzerinde anlaştıktan ve faiziniz için yüzde 30 tahsil ettikten sonra, mülkteki menfaatinizi öngörülen dolar tutarı kadar kaybedeceğinize dair bir belge düzenlenmeli, imzalanmalı ve noter tasdikli olmalıdır.

Timins, “Açıkçası bu tür şeyler en iyi şekilde bir avukat tarafından halledilir” dedi. Ancak, en kolay ve en ucuz yöntemi arıyorsanız, “her iki tarafın da imzasına sahip olduğunuz ve noter tasdik ettirdiğiniz sürece, fazlasıyla güvence altına almalısınız” diye ekledi.

Borçlu olduğunuz emlak devir vergileri de evin değerine bağlıdır. New York City’de, kardeşinizin size ödediği bedel olan bedel 500.000 dolardan azsa, satıcılar yüzde 1’lik bir devir vergisi ödemek zorundadır. 500.000 dolardan fazla ise, vergi yüzde 1,425’e yükselir.

Ayrıca, 3 milyon doların altındaki bedelin yüzde 0,4’ü ve 3 milyon doların üzerindeki bedelin yüzde 0,65’i olan eyalet vergilerini de ödemeniz gerekir. (Eğer 1 milyon doları aşarsa, alıcı olarak kardeşiniz de yüzde 1 malikâne vergisine tabi olacaktır.)

Unutulmaması gereken bir nokta daha: Tapudaki hak ettiğiniz yüzde 50’den daha azını kabul etme anlaşmanız, hediyenin boyutuna bağlı olarak yüzde 18 ila 40 arasında değişen hediye vergisi de borçlu olabileceğiniz anlamına gelir. Bir avukat, bu ödemeyi nasıl en aza indireceğiniz konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.