Kılıçdaroğlu’nun adaylığına dair tezler | Ahmet HAKAN

zenrcade

Active member
Kılıçdaroğlu’nun adaylığına dair tezler | Ahmet HAKAN class=”medyanet-inline-adv”>

TEZ BİR: Öyle bağladı ki kendisini, “Aday olmamak” gibi tek seçeneği kalmadı. Angaje oldu resmen. Öyle böyle olumsuzlama. Büyük angaje oldu. Bu saatten sonra namzet olmamak, siyaseten tükenmek söylemek. Aday olamazsa biter Kılıçdaroğlu. CHP Genel Başkanı olarak kalması mümkün olmaz.

*

TEZ İKİ: Adaylığıyla ilgili son sözü Akşener söyleyecek. Akşener’in tek planı var mı? Bilinmiyor. Şu anda Türk siyasetinin en yetişkin gizemi budur. Eğer tek planı yoksa… Kılıçdaroğlu’nun adaylığının önünde engel yok demektir. Ama şayet tek planı varsa… İşte o zaman bazar karışır.

*

TEZ ÜÇ: Ahmet Türk’ün yaptığı “Aday olursa Kılıçdaroğlu’nu destekleriz” açıklaması, Kılıçdaroğlu açısından hem yarar hem dahi engelleme. Avantaj zira HDP desteği sayı önemli. Dezavantaj zira HDP desteğinin getirecekleri olduğu kadar götürecekleri dahi olacaktır.

*

class=”medyanet-inline-adv”>

TEZ DÖRT: Kılıçdaroğlu, namzet olup kazanırsa… Türk siyasetine gıyaben kıymetli harflerle yazdırır. “20 yıllık Erdoğan iktidarını mütemmim eş” olarak tarihe geçer. Peki ama ya kazanamazsa? İşte yerde merkezde Kemal Kılıçdaroğlu, muhalif kesimlerin gazabından asla kurtulamaz. Bu öyle muazzam tek gazap olur ki… Siyasette Kemal Kılıçdaroğlu niteleyerek tek isim kalmaz.

İKİ KADIN… İKİ ÇIKIŞ…

HADİSE, “Olağanüstü tek kadınım” demiş.

*

Böyle tek manzume, benim aklıma hemen Seda Sayan’ı getirir. Çünkü genelde onun cümlesidir yerde. Demek ki Seda Sayan çizgisi ölmeyecek.

*

İrem Derici, “At gibi âşığım” demiş.

*

Hayvan gibi vurgun olmak… Aşktan gebermek… Ve şimdi dahi “at gibi vurgun olmak”. İrem Derici’dahi literatüre hınzırca katkıda bulunma potansiyeli epey yüksek gibi.

BAŞKAN BEYAZGÜL’ÜN FAKIBABA YORUMU

FAKIBABA’nın istifası için “ötede lokal tek istifa” yorumunu yapmıştım. Çünkü Fakıbaba, istifasına gerekçe olarak genel siyaset yerine Şanlıurfa siyasetini göstermişti.

*

E madem ötede lokal tek istifadır yerde, o zaman konuşması gereken kişiler yerel kişiler olmalıdır.

Mesela Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül. Acaba konuya nasıl yaklaşıyor?

*

Beyazgül, Fakıbaba için şunları söylüyor:

*

“Şanlıurfa siyasetini çizim etmeye kalkıştım ama sayı etkili olamadım. Bu nedenle istifa ediyorum” diye istifa etseydi sayı henüz isabetli davranmış olurdu.

*

Fakıbaba’dan duymamız gereken şuydu: “Şanlıurfa tarafıma her şeyi verdi. Belediye başkanlığını verdi. Milletvekilliğini verdi. Bakanlığı verdi. Ama saçta Şanlıurfa’ya hiçbir şey veremedim. Bu nedenle istifa ediyorum.”

*

Fakıbaba’nın gerekçesi ne? “Ben yerde insanlarla, yerde partiyle yapamıyorum. Bu nedenle ayrılıyorum” debba. Siyasette her türlü imkânsızlıkla karşılaşırsınız. Mazeret üretmek olmaz. Halkı ağıt duvarı haline getirmek olmaz. Zorluklarla mücadele etmek gerekir. “Ben yapamadım, gidiyorum” söylemek, işin kolayına kaçmaktır.

ALFABE TARTIŞMASI

AŞIRI içinde, fazlasıyla lüzumsuz, sayı gereksiz, hiçbir yere vardırmayacak, herhangi tek derde ilâç olmayacak, gündeme getirilmesinde kimseye fayda sağlamayacak tartışma konuları vardır.

*

Bu tür tartışma konuları için tek liste yapsak…

“Alfabe tartışması”, yerde listenin ilk 10’unda yer almasa beraberce ilk 20’sinde kesin yer alır.

TEDİRGİN OLURUM

– Herkesin birbiriyle yaşama yürek kuzu sarması olduğu tek ortama tek yabancı olarak girmekten tedirgin olurum.

*

– Doğum günümde sürpriz parti için uğraşıldığına üzerine malûm gayrimuayyen fısıltılar işittiğim anda tedirgin olurum.

*

– Lozan’bile gizli maddeler olduğuna yemin edecek kadar inanan biriyle siyaset tartışmasına başladığım anda tedirgin olurum.

PANKART DİLİ VE EDEBİYATI

AK Parti Gençlik Kolları, pankartlarla dizilere gönderme yapmaya sürme ediyor.

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının yanına “Çok rahat, sayı profesyonel” yazmışlardı. Sorup soruşturmuş, bunun “Kurtlar Vadisi”nin meşhur olmuş repliklerinden aylık gönderme olduğunu öğrenmiştim.

*

Yine tek pankart… Yine tek sıra göndermesi…

Bu kez pankartta Erdoğan’a şöyle sesleniliyor:

*

“O zaman git konuş. Onlara Türkiye yüzyılı başlıyor dahi.”

*

Bunun nereden geldiğini dahi öğrendim. Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolde oynadığı meşhur “EZEL” niteleyerek tek sıra vardı. Acayip popülerdi yerde sıra. Orada Ramiz Dayı niteleyerek tek eski kabadayı, tüm kabadayıların olduğu tek mekânda böyle tek racon kesmiş. Bu racon, gençler arasında sayı tutulmuş. Olay buymuş.

*

Bakalım AK Parti Gençlik Kolları, Breaking Bad’açınık dahi gönderme yapacak mı? Gerçi sayı tehlikeli tek gönderme olur ama neyse…

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.