Kira kontrolü ve kira istikrarı: Bir ev sahibi ne kadar ücret alabilir?

zenrcade

Active member
S: Yukarı Batı Yakası’nda kira kontrollü bir apartman dairesinde yaşıyorum ve bu yıl kira artışının ne olacağını öğrenmek istiyorum. New York Rent Guidelines Board tarafından kira kontrollü konutlar için yayınlanan artışlar hakkında çok şey okudum, her ne kadar kira denetimli olmayan konutlar için olsa da. Artış var mı ve geriye dönük mü olacak? Bir devlet kurumundan resmi bildirim alıyor muyuz yoksa ev sahibinden gelen bildirim yeterli mi?

A:
New York City’deki kira kontrollü birim artışları hakkında daha fazla bilgi bulmanız şaşırtıcı değil, çünkü bunların sayısı, şehrin konut stokunun yüzde 1’inden daha azını oluşturan, yaklaşık 16.400 daireyi oluşturan, kira kontrollü birimlerin sayısını çok aşıyor.

Kira kontrollü birimler için kira artışları New York City Rent Guidelines Board tarafından yönetilirken, kira kontrollü birimler için artışlar New York Eyaleti tarafından yönetilir. Birçok kira kontrollü kiracı için bu yılki artış yüzde 1,4. Ve evet, neredeyse tüm durumlarda, ev sahibinizin bir devlet kurumu tarafından sağlanan artışları beyan etmesi gerekir.

Kiracıları ve ev sahiplerini temsil eden Manhattan merkezli bir avukat olan Gary J. Wachtel, “Ev sahibi gönüllü olarak kirayı artıramaz” dedi.

Kira kontrollü birimler, bu tür dairelerin bakım ve bina iyileştirmeleri için yeterli gelir sağlamasını sağlamak için tasarlanmış bir yasa olan MBR (Maksimum Temel Kira) programına tabidir. Programa katılmak isteyen ev sahipleri, uygunluk için New York Eyaleti Uygun Fiyatlı Konut Dairesi, Konut ve Toplum Yenileme Bölümü’ne (DHCR) başvurmalı ve ardından kiracılara onaylanan artışın geriye dönük olup olmadığını belirten resmi bir bildirimde bulunmalıdır.

MBR, emlak vergilerini, işletme maliyetlerini ve diğer faktörleri yansıtan bir formüle dayalıdır ve bu maliyetleri yansıtacak şekilde her iki yılda bir ayarlanır. Saygın ev sahipleri, hangisi daha düşükse, Kira Yönergeleri Kurulu’nun bir yıllık kira yenilemeleri için en son beş yıllık kira artışının ortalamasına göre veya MBR karşılanana kadar yüzde 7,5 oranında kiralarını buna göre artırabilir.

Wachtel, bildirimde “ev sahibinin tam olarak hangi tarihte artışa hak kazandığını belirtiyor” dedi. Son beş yılda, bir yıllık kiralamalarda yönetim kurulundaki ortalama artış yüzde 1,4 oldu. Bu artış 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdi.

Konut ve Toplumsal Yenileme Departmanı, bina çapında bir sermaye iyileştirmesinin ardından veya sıkıntı durumlarında, ev sahibinin kiracının yazılı onayını alması durumunda, kira kontrollü birimler için artışları da onaylayabilir. Bina aykırı ise veya binanın maliyeti artışı haklı çıkarmıyorsa, kiracılar artışa itiraz edebilir.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.