Konağımızın önündeki turşu sahaları ÇOK SESLİ!

zenrcade

Active member
S: New Jersey’deki Essex County’de güvenlikli bir şehir evinde yaşıyoruz. İki yıl önce ünitemizi satın aldığımızda verandamızın arkasında tenis kortları vardı ve bu hiçbir zaman sorun olmadı. Ama artık bize en yakın olan iki kort turşu sahasına dönüştürüldü, toplardan ve oyunculardan gelen gürültü çok yüksek ve yaşam kalitemizi etkiliyor. Bazı günler maç sabah 7.30’da başlıyor. Terasımızı kullanamıyoruz ve yatak odamız bahçeye baktığından pencereler açık uyuyamıyoruz. Çatı pencereleri saat 20.30’a kadar açık kalıyor ve evimizin arka tarafını parlatıyor. Sahipler derneğinden sahaları daha uzağa taşımalarını ve ses yalıtımı yapmalarını istedik ama dikkate alınmadık. Hangi önlemleri alabiliriz?

A:
Kendine özgü bir patlama sesi çıkaran sopaların ve topların yer aldığı giderek kaçınılmaz hale gelen oyun olan Pickleball, ülke çapında oyuncular ve saha kenarındaki komşular arasında tartışmalara neden oluyor. Kamusal alanlarda, ne zaman ve nerede oynanacağı ve gürültülü oyunların yakınında yaşayanlar için ne gibi önlemlerin alınması gerektiği konusunda anlaşmazlıklar ortaya çıkması durumunda yerel yönetimlere müdahale etmesi çağrısında bulunulmaktadır.

Senin durumun farklı. Ev sahipleri derneği kurulunuzun tüm ev sahiplerinin sağlığını ve refahını koruma görevi vardır. New Jersey’de çalışan ve Ehrlich, Petriello, Gudin, Plaza & Reed’deki apartman ve kooperatif davalarıyla ilgilenen avukat Anne P. Ward, endişelerinizi göz ardı edemezsiniz, dedi.

Mülkte izin verilen kullanımları düzenleyen kuruluşunuzun belgelerini inceleyin. Yönetim kurulu yeni faaliyetleri onaylarken yasal süreci takip etmelidir. Değişikliğin niteliğine bağlı olarak bu, yönetim kurulunun oyu veya tüm sahiplerin çoğunluk oyu gerektirebilir. Çoğu durumda bu topluluklar, sakinlerin rahatını etkileyen gürültülü faaliyetler gibi rahatsızlık verici faaliyetleri yasaklamaktadır.

Uzun ve pahalı bir hukuki anlaşmazlığa karışmadan önce, bunu dostane bir şekilde çözmeye çalışın. Foruma gönderdiğiniz mesajların olması gerektiği gibi alınmaması mümkündür. Bayan Ward, “Kulübün avukatını arayın ve sorunun dahili olarak çözülebileceğini umuyoruz” dedi.

Aramayı yapması için bir avukat tutabilir veya bunu kendiniz yapabilirsiniz. Kulüp avukatına turşu sahalarının yerleşiminin ve gürültünün yaşam kalitenizi etkilediğini söyleyin.

Bu işe yaramazsa, alternatif bir anlaşmazlık çözümü duruşması için şikayette bulunabilirsiniz. New Jersey kat mülkiyeti yasası, derneklerin bu tür duruşmalar için bir prosedür oluşturmasını ve bunu kat mülkiyeti sahiplerinin kullanımına sunmasını gerektirir. Eğer bu da sonuç getirmezse dava açabilirsiniz.

Ancak önce, topların sesini boğan yeni raketler hakkında yönetim kuruluna bilgi vermeyi deneyin ve bunların topluluğunuzda zorunlu hale getirilmesini isteyin. Turşu topu gürültüsü konusunda uzman olan Bob Unetich, yeni raketlerin turşu topunun yönetim organı olan ABD Pickleball tarafından onaylandığını söyledi.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.