Lee Friedlander’ın bakış açısından: gerçeğe odaklanan gayrimenkul

zenrcade

Active member
Bu günlerde emlak görselleri genellikle sahnelenmiş otel lobisi mobilyaları ve genel sanat eserleri, rahatsız edici derecede mükemmel güneşli günlerdeki dramatik drone çekimleri ve insan varlığının eksikliği ile tanımlanıyor; neredeyse hiçbir zaman insanları veya bu evlerin burada yaşadığına dair kanıtları göremezsiniz.

Lee Friedlander’in Eakins Press Foundation tarafından yayınlanan yeni fotoğraf kitabı “Real Estate” tüm bunlarla çelişiyor. Koleksiyon, 155 fotoğrafla 60 yılı aşkın bir çalışmayı kapsıyor ve izleyiciyi genellikle Bay Friedlander’in arabasının sürücü koltuğundan izlenerek Alaska’dan Arizona’ya, New York’a ve daha fazlasına uzanan yolculuklara götürüyor. Ev ve apartman görüntülerinin yanı sıra yaşam ve ölüm, inşaat ve yıkım görüntüleri de var. Fotoğraflardan birinde “Çirkin Evler Satın Alırız” yazan bir reklam panosu görülüyor. Koleksiyon, sıradanlığın, çirkinliğin ve herhangi bir manikür veya sahneleme olmadan olduğu gibi dünyanın takdire şayan olduğuna dair çok ihtiyaç duyulan bir hatırlatmadır.

“Bir Friedland resminde evlerin kişilikleri vardır. Eakins Press Vakfı direktörü Peter Kayafas, sonsözde “Binalar utanç verici bir şey yaparken yakalanmış gibi görünüyor” diye yazdı. Bay Kayafas, “tarafsızlık kisvesine bürünen öznellik katmanlarıyla dolu olan diğer pek çok emlak fotoğrafından farklı olarak: New York’ta berbat derecede sıkışık bir apartman dairesinin alanını genişleten balıkgözü lensi düşünün” diye yazdı.

Kariyeri boyunca, Bay Friedlander yaklaşık 70 fotoğraf kitabı yarattı ve pek çok küratörün, sanatçının ve yazarın sıradan insanlar, yerler ve nesneler, kentsel, banliyö ve kırsal kesim aracılığıyla Amerikan “sosyal manzarası” olarak adlandıracağı şeyi yakalamasıyla tanındı. ortamlar. 89 yaşındaki Bay Friedlander, “Dünya buzdan yapılmış olsaydı bir kaşığım olurdu” dedi.

E-postayla gönderilen soruları ses kaydıyla yanıtlayan Bay Friedlander, fotoğraflarına ve Amerika’daki gayrimenkullerine değindi. Bu röportaj düzenlendi ve özetlendi.

Günümüzde sosyal medya veya emlak ilan siteleri için oluşturulan görseller çoğu zaman klinik açıdan ve gerçekçi olamayacak kadar mükemmel. Ama çalışmanızda aşırı büyümüş ağaçları, dağınık çimleri, gölgeleri ve çarpık dekorasyonları görmek hoşuma gitti. Yerleri yaşanılan halleriyle görüyorsunuz. Bu tür bir saflığı yakalama fikri çalışmalarınızı nasıl etkiledi? Bu sana ne anlam ifade ediyor?

Ben bir çöp toplayıcısıyım. Resimde ne kadar çok şey varsa o kadar iyidir. Bunu söylemez miydin? Bir bakıma mümkünse daha fazla şey eklemek ve yine de görüntüyü oluşturmak daha eğlenceli. İkincisi, yaptığım iş açısından yani bu evleri satmıyorum. Sadece yanlarından geçiyorum. Bu yüzden evin dışında olup bitenlerle biraz ilgileniyorum. Belki emlakla ilgilenmiyorum bile. Belki şimdilik mükemmel bir çöp kutusudur.

Kitap boyunca tekrar tekrar karşınıza çıkan objelerden biri de çitler. Çitleri gayrimenkul bağlamında nasıl görüyorsunuz ve mekanı nasıl şekillendirdiklerini düşünüyorsunuz?

Zincir bağlantılarını seviyorum. Sadece oradalar. Her biri görüntünün yarısını kaplıyor. Zincirli çitin diğer çitlerden farkı zincirli çitin arkasını görebilmenizdir. Dolayısıyla bunun ötesinde hiçbir şeyin cesaretini kırmıyorlar.

Bu mimari eşitlik fikri, tüm caddelerin veya yerleşim alanlarının bazen şaşırtıcı derecede benzer göründüğü birçok fotoğrafta görülebilir. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Pek yaratıcı değiller. Şu anda yapılanlara baktığınızda, adamın biri büyük bir arsa alıyor ve üzerine 14 kez aynı evi yapıyor. Başka bir mimar tutmasına gerek yoktu.

Bu fotoğraflara dönüp baktığınızda, Amerika coğrafyasının hangi yönlerinin zaman içinde aynı kaldığını düşünüyorsunuz? Özellikle farklı olan nedir?

Buna cevap verecek kadar akıllı değilim.

Bana bazı fotoğrafları gezdir. Bu resmin arkasındaki hikaye nedir?

Ben de gittim ve evi yaktılar. Kentsel dönüşümdü. Böylece evi yakmaları için onlara verdiler ve sonra hepsi evin önünde durdular. Biliyorsun, ben bir fotoğrafçıyım, kahretsin.

Bununla ilgili ne hatırlıyorsun?

Orada saniyenin yüzde birini geçirdim. Kamera bunu biliyordu.

Bu fotoğrafı çekerken araba kullanıyor muydunuz?

Ah evet. Nerede olduğunu bile bilmiyorum. Bunu gerçekten yapan bir arkadaşımız vardı; çok şey satın aldı, bir ev aldı, onu yıktılar. Ve iki gün sonra yaşanabilir hale geldi.

Olabilmek Kitaptaki son fotoğraftan bahseder misiniz?

Bu kayınvalidemin iç çamaşırı. Fort Lee’de yaşıyordu. Bu da komik.

Keşke çekseydim dediğin ama çekemediğin ve hala aklından çıkmayan bir fotoğraf var mı? Bana o anı anlatır mısın? (Bu noktada Bay Friedlander’in karısı Maria Friedlander araya girdi: “Peki ya bazı plakalar?”)

Ah, “QTPIE”, evet. Onu takip ettim. Çünkü o harikaydı. Las Vegas’tı ve plakası “QTPIE” idi ve benim yakalayamadığım kırmızı ışıkta geçti. Öldürülürdüm. Duruncaya kadar onu takip etmek ve ardından onu ve arabayı fotoğraflamak istedim. O kaçtı.