LGS ve YKS tercih danışmanlığında bakılırsavli olanlara ek ders fiyatı ödenir mi?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
LGS ve YKS tercih danışmanlığında bakılırsavli olanlara ek ders fiyatı ödenir mi?Bilindiği üzere; Ulusal Eğitim Temel Kanunun 50/A unsuru gereği rehber öğretmen/psikolojik danışman tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda gereksinim duyulması halinde müsaade ve tatil periyotlarında de nazaranvlendirilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Ruhsal İstişare Hizmetleri Yönetmeliğinin 21/2 hususu gereği yöneltme ve izleme çalışmaları kapsamında bireyi tanıma ve bilgi verme hizmeti sunarak öğrenciyi kendine uygun olan eğitim kurumuna, alana, kola, staja, ise, mesleğe, okul içi ya da okul dışı toplumsal ve kültürel etkinliklere yöneltir ve öğrencinin gelişmenini izler. Merkezi imtihanlara ilişkin tercih periyotlarında vazife alır.

2022 Tercih Danışmanlığı Kılavuzunun 3.3. hususu gereği tercih danışmanlığı üniteleri, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden hizmet verecektir. Tercih danışmanlığı üniteleri kendileri için planlanmış çalışma saatleri müddetince EBA’da faal olarak bulunacaklardır. RAM’larda kurulan tercih danışmanlığı üniteleri ise EBA üzerinden hizmet verecek olmaları yanı sıra yalnızca internete erişimi olmayan ya da evvelki senelerda mezun olan öğrenci/bireyler için önce planlanması şartı ile yüz yüze hizmet verebileceklerdir.

Bu bilgiler ışığında Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 08.08.2022 tarih ve 54813370 sayılı sayılı görüş yazısında; “YKS-LGS tercih danışmanlığı devrinde iliniz tercih danışmanlığında, idari amir onayıyla okulda/kurumlarda vazife alan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların EBA’da etkin olarak planlanan ders saatinde tercih danışmanlığı bakılırsavini icra etmek için nazaranvleri basında olduğundan misyonlarını yapmış sayılacağı ve buna bağlı olarak ek ders fiyatlarının 6.Dönem Toplu Mukavele kararları doğrultusunda ödenmesinin uygun olduğu kıymetlendirilmektedir.” açıklamasında bulunmuştur.

YKS-LGS tercih danışmanlığı devrinde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara ödenecek ek derslerin ödenmesine ait; 25.8.2021 tarihindeki ve 31579 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Kamu nazaranvlilerinin Geneline Ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali Ve Toplumsal Haklara Ait 2022 Ve 2023 yıllarını Kapsayan 6. Periyot Toplu Kontratının “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna Ait Toplu Sözleşme” başlıklı İkinci Kısmında yer alan “Rehber Öğretmenlere ek ek ders ücreti” başlıklı 28. unsurundaki; kararlarınca uygulama yapılmaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!