Los Angeles’ta büyük manzaralı küçük bir ev mi? Mt. Washington’da inşa etti.

zenrcade

Active member
Mark Arnold, Los Angeles ve Palm Springs’te birkaç farklı eve sahipti, ancak hiçbiri çocukluğundan beri kurduğu bir hayali gerçekleştirmedi. “Her zaman kendi evimi inşa etmek istemişimdir” diyor.

Mimariye ve tasarıma büyük ilgi duyan bir yoğun bakım hemşiresi olan 62 yaşındaki Bay Arnold, nasıl iyi yaşanacağına dair zevklerini ve fikirlerini yansıtan modernist bir bina inşa etme fikrine kapıldı. Özellikle, kullanmadığı boş odalarla dolu büyük bir evde yaşamakla ilgilenmiyordu.

“Küçük, mimari bir ev istedim” dedi. “Yalnızca bir kişi için.”

Anonymous Architects’in kurucusu ve mimarı Simon Storey’nin kendisi için tasarladığı, Los Angeles’ın Echo Park semtindeki küçük bir arsadaki küçük bir ev hakkında bir makale okuduğunda, ideal işbirlikçiyi bulduğunu hissetti. Bay Storey ile tanıştığında içgüdüleri doğrulandı.

Bay Arnold, “Hemen anlaştık,” dedi. “Düşündüğüm türden konseptleri tamamen anladı.”

Bir mimar seçildikten sonra, yalnızca bir engel daha vardı – ama bu önemliydi: Los Angeles’ta karşılayabileceği bir yer bulmak. Silver Lake ve Echo Park’ı aradı ama şansı yoktu. Sonra Washington Dağı’nda alışılmadık bir yer olduğunu duydu. Onu görmek için dışarı çıktığında, onu bulmakta zorlandı. Arazi çok dikti, “sadece bir korkuluk ve bir uçurumdu” dedi.

Ancak şehrin manzarası nefes kesiciydi. Ve Bay Arnold, 15 dönümlük arazinin kenarına sürünerek geldiğinde, bunun aslında bir uçurum olmadığını görebildi. Aşağıda arazi vardı ama eğim siyah bir elmas eğim gibi alçalıyordu.

Bay Storey’den bir göz atmasını istedi ve mimar sitenin iyi bir satın alma olduğunu düşündü. Bay Storey, “Açıkçası inanılmaz derecede dik,” dedi. “Ancak diklik, inşa edilebilir olmadığı anlamına gelmez. Onu inşa edilebilir kılan şey jeolojidir. Ve LA’da, yüzeyin altında oldukça sağlıklı olan gerçekten dik özelliklere sahip olduğumuz için oldukça şanslıyız.

Bay Arnold, Temmuz 2013’te 45.000 $’a satın aldı ve Bay Storey onu tasarlamaya başladı. Mimar, sokak seviyesinde küçük bir garaj içeren planlar çizdi; dış veranda görevi görecek olan evin çatısına inen bir kat merdiven; ve aşağıda 975 fit kare yaşam alanı.

Ev küçük olmasına rağmen Mr. Storey, mülk hatlarından gerekli aksiliklere kadar ayak izini genişleterek boyutu en üst düzeye çıkardı. “Sonsuz kare görüntülerin lüksüne sahip değilsiniz” dedi. “Öyleyse sahip olduğunuz kare görüntüleri alıp elinizden geldiğince fazlasını yapmalısınız.”

Toprağın derinliklerine uzanan beton yığınlar üzerine oturan istinat duvarlarının etrafına inşa edilen ortaya çıkan ev, kayan duvar panellerini hareket ettirerek değiştirilebilen, dönüşen bir iç mekana sahip. Paneller gizlendiğinde, oturma odası, ana yatak odası ve çalışma odası arasında açık görüş hatları olan ev neredeyse bir çatı katı gibi hissettiriyor. Misafirler geldiğinde ve Bay Arnold yatak odasını göstermek istemediğinde, panellerden biri onu kapatmak için dışarı kayıyor. Bir misafir zarif bir Murphy yatağıyla döşenmiş çalışma odasında uyuduğunda, iki panel daha dışarı çıkarak onunla mutfak arasında bir duvar oluşturuyor ve üçüncü bir panel onu yatak odasından ayırıyor.

Kompakt yatak odasında, “her şey gömme” dedi Bay Arnold, çekmeceli bir duvar ünitesi ve kapıların arkasında asılı alan, yatak altı çekmeceleri ve duvara monte komodinler dahil. “Büyük gömme dolaplarım ve bunun gibi şeylerim yok, ancak çok fazla depolama alanı var çünkü bunu daha akıllıca yapıyoruz.”

Evin en beklenmedik özelliklerinden biri de Storey Bey’in ev ile tepe arasına sakladığı ve çatıdan girilebilen dar havuzudur. Mutfağın arka duvarındaki bir pencereden su altındaki eve bakabilirsiniz.

Bay Arnold, iç mekanı tamamlamak için bir arkadaşı ve iç mimar olan Sarah Rosenhaus ile çalıştı. Bayan Rosenhaus, “İnşa etmekte oldukları bu harika, süper modern yapıda gerçekten bir sıcaklık yaratmak istedi” dedi.

O ve Bay Arnold ayrıca oturma odasında gururla yer alan Jean Gillon imzalı bir Jangada şezlong da dahil olmak üzere klasik Brezilya ve orta yüzyıl modern mobilyaları buldular.

Bayan Rosenhaus, “Ayrıca, geniş, açık bir alan olmasına rağmen her bir odaya kendi paletini vererek renk katmak istedik” dedi.

Yatak odasında ise erik rengi başlıklı ve somon rengi yatak örtüsü olan bir yatak seçmişler. Çalışma odasına pas rengi fitilli kadife kaplı özel bir kanepe yerleştirdiler. Oturma odası için, Bay Arnold’un ev bitkilerinin yeşilliklerini tamamlamak için krem rengi bir halı ve keten kaplı bir divan seçtiler.

Bunların hiçbiri hızlı ya da ucuza olmadı. Mülkü satın aldıktan sonra, Bay Arnold’un Eylül 2017’de başlayan inşaat için gerekli izinleri alması yıllar aldı. Daha sonra fosseptik ruhsatı iptal edildi ve Bay Arnold bunun yerine kamu kanalizasyonunun kendi mülküne genişletilmesi için ödeme yapmak zorunda kaldı.

Tam proje tamamlanmak üzereyken, salgın patlak verdi. Bay Arnold işten bunalmıştı, kiralık bir dairede mahsur kaldı ve yeni evine taşınmak için gerekli oturma belgesini alamadı. Müfettişlere denetim yaptıramadık” dedi. “Covid kabusunda buradaydım, evin ödemesini, kiramı ve evin tüm bu ekstra masraflarını ödemek zorundaydım.”

Tek parlak nokta Bay Arnold’un istediği kadar fazla mesai yapabilmesiydi çünkü hemşirelere olan talep çok fazlaydı. “Ev için biraz paraya ihtiyacım olsaydı,” dedi, “daha çok çalışabilirdim.”

Aralık 2020’de nihayet taşınmak için izin aldı. Proje için yaklaşık 700.000 $ bütçe ayırmasına rağmen, toplam maliyet 1.1 milyon $’ı aştı ve bunun büyük bir kısmını inşaat kredisi ile ödedi.

Yine de, Bay Arnold bunun iyi bir yatırım olduğundan emin. “Şu anda LA’de herhangi bir yerde 1,1 milyon dolarlık bir ev alabileceğinizi sanmıyorum” dedi.

Ve daha da önemlisi ev, ömür boyu süren bir hayalin gerçekleşmesidir.

“Bunu ben yaptım” dedi. “Düşünmesi inanılmaz bir şey. Ev harika ve burada yaşamayı seviyorum.”

Küçük Yaşamak, daha basit, daha sürdürülebilir veya kompakt bir yaşam sürmenin ne gerektiğini araştıran iki haftada bir yayınlanan bir köşe yazısıdır.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.