Madrid'de binlerce kişi LGTBI+ haklarını savunmak için sahneye çıktı: “Bizi tekrar dolaba tıkmak istiyorlar”

Derin Gece

New member
Arkasındaki insanların çoğu Madrid'in gururu Son günlerde şunu söyleyen aktivist Pedro Zerolo'yu anıyorlar: haklar kazanılır, keyif aldım Ve Kendilerini savun. Bu Cumartesi günü Madrid'de sokaklara çıkan binlerce insanın büyük devlet gösterisine katılmak için yaptığı da buydu. Bunu bir grup halinde veya bir çift olarak yaptılar; gökkuşağı bayrağı giymiş, uyumlu üniformalar, tüyler veya günlük kıyafetler giymiş, ancak Elbette kimse geri adım atmayacak.. Aşırı saldırganlık ve sosyal haklardaki kesintiler karşısında bu onların topluluğudur. Ve artık kullanışlı dolaplar yok.

Saat daha öğleden sonra altı buçuk bile değildi ve seferberlik direnişe karşı bağırmak için çoktan sokağa çıkmıştı. gerici dalga ve nefret söylemibu sefer sloganıyla Eğitim, Haklar ve Barış: Dönüşen gurur. Başlık öğleden sonra yediden sonra bugünün marşı olan şarkıyla başladı: Kimin umurunda, Alaska'dan.

“Hayatımız ve cinselliğimiz herkesin istediği gibi yaşanıyor. Kendimize saygı duymamız ve saygı duyulmamız gerekiyor” diyor. José Joaquín Henares, 60 yaşında. O, en azından gerçek eşitlik sağlanana kadar gerekli olan bu günü kutlayan ve talep eden binlerce insandan biri. “Sonunda bunu başaracağız ama biraz daha mücadele etmemiz gerekiyorsa bu yapılacaktır” diye ekledi.

18 yaşındaki Yaiza da aynı fikirde: Bugünü kutlamak için sokakta ama aynı zamanda istediği “eşitlik hala yok” diye. “Kız arkadaşımla sokağa çıktığımda bana bağırmalarını ya da iki kız olduğumuz için el sıkışamayacağımızı ya da öpüşemeyeceğimizi söylemelerini istemiyorum. Bu hala oluyor” diyor. Bunu yine gruptan 17 yaşındaki Aster ile birlikte yapıyor. “Gururluyuz ama hâlâ pek çok konuda, özellikle de okullar alanında ilerlememiz gerekiyor. Okulda yorum duymak çok yaygındır (LGTBfobik)“, belirtir.

Konunun konuşarak, bilgi vererek çözmek olmadığını, öğretmenlerin de katılımına ihtiyaçları olduğunu ekliyor: “Onlar da benim gibi koridorlarda yorumları dinliyorlar ama bir şey yapmıyorlar. Açıkça bana yönelik olmayan ama genel olarak topluluğa yönelik duyduğum şeyler hakkında kötü olduğum zamanlar oldu, çözüm kaymak zorunda kalmamdı” diye ekliyor. Ona göre “Madrid'de gençler radikalleşiyor.”

Eğitim

FELGTB tarafından yönetilen verilere göre, tacizle karşılaşıldığında yalnızca altı vakadan biri doğru şekilde cezalandırılıyor ve üçte ikisinde hiçbir şey yapılmıyor. Organizatörlerin Plaza de Colón'a vardıklarında okudukları manifestoda, “tüm eğitim otoritelerinin eğitim merkezlerinde nefret söylemini ortadan kaldırmak ve sorgulamak için aktif olarak çalışması” talep ediliyor. “Homofobi, bifobi ve transfobiden arınmış okullara ihtiyacımız var” dedi. Ronny de la CruzCogam'ın başkanı.

Jose'de olduğu gibi homofobik bir ailede yaşayan insanların hissedebileceği acıyı gidermenin yolu bu. “26 yaşındayım ve 16 yaşında yaşadığım korkudan dolayı yaşayamadıklarımı kutluyor ve yaşıyorum” diyor. “Şimdi boşverin onları” diye ekliyor.

Bu konuşmalara karşı devletle büyük bir uzlaşının sağlanması örgütün temel taleplerinden bir diğeriydi. PSOE ve PP temsilcilerinin gün boyunca vurguladığı gibi, Vox dışındaki tüm siyasi gruplar bunu başarmaya kararlıdır.

Gösteride hükümet

Fonda Nebulossa'nın Zorra gibi şarkılarının yer aldığı şenlik atmosferi arasında; Ah anne, Rigoberta Bandini'nin yazdığı; ya da Sıcak sıcakRaffaella Carrà'nın yazdığı yazı da “İsrail'in Filistin'deki soykırımına son verilmesi” çağrısında bulundu. LGTBI+ Eyalet Federasyonu (FELGTBI+) başkanı, Uge Sangilırkçı insanları, çingeneleri, Cañada Real'de yaşayanları veya engellileri hatırladı.

Bu yıl, birçok protestocunun zihninde, Madrid Belediye Meclisi'nin topuklu ayakkabılarla ve prezervatiflerle (ancak bayraksız) tartışmalı posterleri olan PP ve Vox'un önderlik ettiği belediye binalarına gökkuşağı bayraklarının yerleştirilmemesi konusunda da belli bir heyecan oluştu. ya da Isabel Díaz Ayuso hükümetinin trans ve LGTBI yasalarında yaptığı kesintiler. Ve aşırı sağın Avrupa düzeyinde ilerlemesiyle birlikte.

Yürüyüşe katılanlar arasında bakanlar da vardı. Fernando Grande-Marlaska herhangi biri Ernest Urtasun. Ana Redondo ve Yolanda Díaz ile birlikte ilk pankartın arkasında onlar vardı. Uge Sangil'in açıkladığı gibi bunu, Madrid Topluluğu'nun trans ve LGTBIQ+ yönetmeliklerinde yapılan değişikliklere karşı anayasaya aykırılık itirazı veya bölgedeki LGTBI kişilerinin eşitliği ve ayrımcılık yapılmaması anlaşmasının imzalanması nedeniyle onlara teşekkür etmek için yaptılar. . iş gücü. Sangil, “Hepimiz için daha iyi bir İspanya yaratan, LGTBI bayrağını hiçbir çekmecede saklamayan ve bizi dolaba koymayacak ilerici bir hükümetimiz var” dedi.

Halk Partisi'ne pek çok sitem vardı. Redondo, gösteriye başlamadan hemen önce “bizi tekrar dolaba döndürmek isteyen bir aşırı sağ ve baskı dalgasının var” olduğunu belirtti. Yolanda Diaz PP ve Vox hükümetlerini, yönettikleri birçok toplulukta “LGTBI halkına saldırmakla” suçladı.

PP Eşitlik, Uzlaşma ve Sosyal Politikadan Sorumlu Sekreter Yardımcısı, Ana Alos, partisinin bu grubun haklarını toplumun her alanında savunmak için orada olduğunu temin ederek yanıt verdi. “Halk Partisi olarak, nerede yönetirsek, kiminle yönetirsek yönetelim, başta LGTBI'lılar olmak üzere ülkemizdeki tüm insanların eşitliği için çalışmaya devam edeceğiz. Yapılan her şeyde bir adım bile geri adım atmaya hazır değiliz. “eşitlik değerleriyle ilgili” olduğunu vurguladı.

Popüler milletvekili ise kendi adına, “Halk Partisi'nde tek bir belediyede tek bir meclis üyesi olduğu sürece, herkesin haklarının elde edilmesinde asla tek bir adım bile geri adım atılmasına izin verilmeyecektir” diye ekledi. Jaime de los Santos. “Bireysel hakların tanınmadığı diğer ülkelerin bakabileceği ayna olmalıyız” diye ekledi.

Özellikle onaylanan veya değiştirilen düzenlemeler konusunda son yıllarda yaşanan tartışmalara bakıldığında, bu hakların nasıl savunulacağı konusunda tüm gruplar hemfikir değil. Hükümet Heyetine göre gösteriye katılan 300.000 kişinin net olduğu şey, onlarla oynanmadığıdır.