Maine kıyılarında küçük, çevre dostu bir ev

zenrcade

Active member
Bu, bisiklet sürerken birbirine bağlanan ve Maine kıyısı yakınlarında bir yuva bulan iki atletik insanın hikayesidir. Camden'in kuzeybatısında, tüm yıl boyunca rahat olan, enerji tasarruflu, küçük bir ev inşa ettiler: soğuk mevsimde, yağışlı mevsimde ve böcek mevsiminde. Bu var.

Bu aynı zamanda tarlalarında dolaşan pek de küçük olmayan üç domuzun hikayesi. Eninde sonunda oraya varacağız.

Didier Bonner-Ganter ve Nathalie Nopakun, yedi yıl önce Acadia Ulusal Parkı'nda her yıl düzenlenen bisiklet turu olan Cadillac Challenge'da tanıştı. Bayan Nopakun, Cambridge, Massachusetts'te yaşıyordu ve Medicaid/Medicare planı için uyum görevlisi olarak çalışıyordu; Bay Bonner-Ganter ise Maine'in orta sahilinde ormancı ve ağaç uzmanı olarak çalışıyordu.

Bayan Nopakun, çok formda, kadınsı bir Cole Porter gibi konuşarak, “Bu da onlardan biriydi” dedi. “Birbirimizden gerçekten etkilendik. Yaşlandığımızdan beri nereye taşınacağımıza dair bir sürü fikir üzerinde beyin fırtınası yapıyoruz.” (Bayan Nopakun şu anda 47 yaşında ve Bay Bonner-Ganter 53 yaşında.)

Şöyle ekledi: “Bir aile falan kurmuyorduk.”

Ancak Bay Bonner-Ganter'ın Maine'de yerleşik bir şirketi vardı ve Bayan Nopakun, işinde uzaktan çalışacak kadar talihsiz bir durum yaşadıktan sonra salgın sırasında katıldı. “Tükenmiştim, bu yüzden yalvardım ve yalvardım ve sonunda beni işe aldı” dedi.

Maine kıyısındaki standart mülk eski bir çiftlik evi olmasına rağmen çift, sürekli bakım gerektiren büyük ve cereyanlı bir şey istemiyordu. Bunun yerine, küçük bir gölün ve bir sırtın yakınında 26 dönümlük ormanlık bir mülk satın aldılar ve bölgeyi tekrar meraya dönüştürme fikriyle iki dönümlük alanı bir ev ve ahır için temizlediler.

1.200 metrekarelik, iki yatak odalı evlerini inşa etmek için yakındaki Belfast, Maine'de GO Logic'i kiraladılar. Şirket, binaların güneş ısısından (veya ısı eksikliğinden) yararlanacak şekilde konumlandırıldığı ve kapatıldığı, böylece onları mekanik ısıtma ve soğutmaya daha az bağımlı hale getiren pasif ev inşaatında öncüdür.

GO Logic, enerji verimliliğini, hava geçirmez bina kaplamaları oluşturmak üzere birbirine vidalanan prefabrik yalıtım panelleri aracılığıyla sağlıyor. Panellerde yüksek performanslı kapılar ve Almanya'dan gelen, bol güneş ışığına izin veren büyük, üç camlı pencereler bulunuyor. Her ev, dışarıya salınan havadaki ısının yüzde 90'ını ve nemin yüzde 50'sini geri kazanan bir havalandırma sistemi ile donatılmıştır.

Sonuç olarak, çiftin Haziran 2023'te tamamlanan evi, geleneksel bir evi ısıtmak için kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 20'sini kullanıyor ve bu, daha sonra eklenecek olan güneş panellerini içermiyor.

GO Logic'in kurucu ortağı ve pasif evleri sertifikalandıran kar amacı gütmeyen Phius yönetim kurulu üyesi Alan Gibson, “Yenilenebilir enerjiye güvenmeden önce kapsamı iyileştirmek çok daha mantıklı” dedi. “Süper yalıtımlı bir eviniz varsa ve kışın elektrik kesilirse -ki burada çoğu zaman durum böyledir- rahat edersiniz.”

Bay Bonner-Ganter ve Bayan Nopakun'un evinin sözleşme fiyatı, 40.000 $'ı saha çalışması dahil olmak üzere 600.000 $'ın biraz üzerindeydi. Odun sobası, yükseltilmiş dolaplar, tezgahlar ve banyo fayansları ve bazı ankastreler de dahil olmak üzere yükseltmelerin toplamı yaklaşık 35.000 dolardı.

Bay Gibson, “Projeyi 2021 sonbaharında fiyatlandırdık” dedi. “Bugün tekrar yapsaydık, maliyetin 675.000 dolara yakın olacağını düşünüyorum.”

Bayan Nopakun, “Evdeki malzemeler konusunda gerçekten dikkatli olmak istedik ve mümkün olduğunca sürdürülebilir şeyler seçtik” dedi. “Özellikle ağaç uzmanları olarak laminat gibi bir şey istemedik. Gerçek ahşap istedik.”

Dış kaplama çam, iç pencere çerçeveleri, dolaplar ve yüzer mutfak rafları ise akçaağaçtır.

Dış cephedeki karaçam katranı, Japonya'nın shou sugi yasağının indirimli fiyatıyla kömürleşmiş odun etkisini yarattı. Ayrıca UV ve nem korumasıyla doğal, bakımı kolay özellikler sunuyordu.

Bay Bonner-Ganter, “Boyayacak olsaydık, bir noktada yeniden boyanması gerekirdi” dedi. “Şimdi gerekirse rötuş yapmalıyız.”

Benzer şekilde, metal dikme dikişli çatının, onu kurmanın ve daha sonra uzun yıllar boyunca unutmanın lüksüne değer olduğu düşünülüyordu.

Tamam: domuzlar.

İsimleri Wilson, Wanda ve Da Vinci olup, Kunekune adı verilen Yeni Zelanda cinsi bir domuzdur. Her biri yaklaşık 200 pound ağırlığında ve çoğunlukla vejetaryen bir diyetle besleniyorlar; bu da evin etrafındaki tarlada otladıkları ancak toprağı rahatsız etmeyecek kadar düşünceli oldukları anlamına geliyor.

Evcil domuzlar, otların yanı sıra, yerel bir çiftliğin, çiftin işinden elde ettiği atık odunla takas ettiği ve kışın seralarını ısıtmak için kullandığı meyve ve sebzeleri de yiyor. (Bu hikaye için mülkün fotoğrafını çeken Sarah Szwajkos, domuzların elmalar için model görevi göreceğini söyledi.)

Bay Bonner-Ganter, “Bu adamlar çok kolay” dedi. “Onları yürüyüşe çıkarmak konusunda endişelenmenize gerek yok. Onları dışarı çıkarmanıza gerek yok. Bu, açık alanı ve görüşünüzü korumanın düşük karbonlu bir yoludur.”

Living Small, daha basit, daha sürdürülebilir veya daha derli toplu bir hayat yaşamak için neler gerektiğini araştıran, iki haftada bir yayınlanan bir köşe yazısıdır.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.