Mardin Gaziantep trafik kazası son dakika haberleri: 35 ölü, 57 yaralı

zenrcade

Active member
Mardin Gaziantep trafik kazası son dakika haberleri: 35 ölü, 57 yaralı class=”medyanet-inline-adv”>

Gaziantep-Nizip otoyolunun 18’inci kilometresinde geçmiş saat 11.00 sıralarında kontrolden kaynak otomobil ada yatağına devrildi. Yoldan geçen sürücülerin ihbarı üzerine kaza yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Bu sırada Şanlıurfa’ya giden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri dahi kazayı görünce durup olay yerine gitti. Ekiplerin kurtarma çalışması sürerken, kaza yerine yaklaşık 200 metre mesafede Özel Diyarbakır Turizm firmasına ilgili yolcu otobüsü devrildi. Yan yatan otobüs sürüklenerek itfaiye uzlaştıran ile ambulans ve yerde sırada bölgede bağcıklı ekipler ile vatandaşlara çarptı.

Feci kazada 3 sağlık görevlisi, 3 itfaiye eri ve muhabirler Muhammed Abdulkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver karışma 15 kişi yaşamını yitirdi, 31 kişi dahi yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan 9’unun durumunun ağır olduğu, 12 kişinin dahi taburcu edildiği açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bile Twitter’dan “Yaralı sayısı toplam 31 olmuştur. 9’unun akıllandırma maalesef ağır, tek kişi ameliyata makbuz. Yaralılarımızın tedavisi için eksiksiz imkanlar seferber edilmiştir“ dedi.

‘SABAHA KADAR TÜM TESPİTLERİMİZİ YAPACAĞIZ’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yanında Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Vali Mahmut Demirtaş ile beraberce Mardin’in Derik ilçesinde kazanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu. Yetkililerden kaza ve icraat hakkında malûmat saha Bakan Soylu yaptığı açıklamada, “İki TIR’ın sebebiyet verdiği kazada şu ana kadar 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. 26 yaralımız var. Olay eksiksiz yönleriyle beraberce soruşturulmaktadır. İhmal, kasıt her neyse eksiksiz süreçler tetkik edilecektir. Kolluk güçlerimiz yerde konudaki gevşeme içerisindedirler. İnsanın boğazı düğümleniyor. Bir trafik kazasında 20 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine insanın söyleyecek sözü kalmıyor. Hem Cumhuriyet Savcılığımız hem kolluk güçlerimiz soruşturmayı sürdürüyor. Kazazedelerimiz ve ailelerimizin yanındayız. Öncelikle sabır diliyorum. Geçmiş olsun, Allah rahmet eylesin.” dedi.

‘2 SÜRÜCÜ DE GÖZALTINDA’

class=”medyanet-inline-adv”>

Bakan Soylu gece süresince gece süresince kaza ile ilgili çalışmaların sürdürüleceğini belirterek, “Biz dahi burada sabaha kadar hem kazaya sebebiyet veren sürecin nasıl olduğunu hem dahi yerde konuda kimin ihmali varsa o ihmalle ilgili tüm tespitleri yapmış olacağız. Allah böyle tek sonuçla bizi tek henüz imtihan etmesin diyoruz. Buradaki ilk kazaya müdahale esnasında 1 polisimiz şehit oldu. Sürücülerin 2’si dahi yaralı, tedavi altındalar. 2 sürücü dahi gözaltında” dedi.

Bakan Soylu ve beraberindekiler henüz sonra kazada hayatını kaybedenlerden İsa Ayebe’nin ailesinin evine giderek, başsağlığı diledi. Ardından hastanedeki yaralıları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

KAMERAMAN: KAÇIN DİYE BAĞIRDIM

Büyükşehir Belediyesi kameramanı Bekir Özdemir, kazadan yaralı kurtuldu: “Yolda kaza vardı. Yardım etmek için durduk. Araç dereye uçmuştu. Bir cenaze vardı. Yaralıyı çıkartmak için 1 saate yakın uğraştık. Yaralıyı ambulansa yerleştiriyorduk. Ben ambulansın ön tarafından dolandım. Bir sıra kafamı kaldırdım. Otobüsün devrilerek geldiğini gördüm. ‘Kaçın’ niteleyerek bağırdım. Sonrasını hatırlamıyorum.”

Kazayla ilgili soruşturma başlatılırken, otobüs şoförü Abdulkadir Memiş hastanedeki tedavisinin akabinde gözaltına makbuz.

ADLİ TIP ÖNÜNDE ACI

Hayatını kaybeden 15 kişinin sağlık görevlileri Tuba Uzdilli, Abdullah Kütük ve Halil Özden; itfaiye erleri Ahmet Polat, Mehmet Polat ve Mehmet Bozkurt; İhlas Haber Ajansı muhabirleri Muhammet Abdulkadir Esen ve Umut Yakup Tanrıöver ile Aziz Birdal, Yakup Birdal, Muhammet Ersek, Umut Ersek, Nuran Tanrıkulu, Melik Kaya ve Mehmet Özsoy olduğu belirlendi. Adli Tıp Kurumu önünde oluşacak yoğunluk için dahi hazırlık yapıldı.

MUHABİRİN GÖZYAŞLARI

Canlı yayında kazayı müfit İHA Muhabiri Said Vakkas, gözyaşları içinde konuştu: “Saatler önce beraberce mesai yaptığımız arkadaşlarımızı kaybettik. Bir şeyler anlatabilmek sayı zor. Burası savaş alanı gibi. Geldiğimizde korkunç manzarayla karşılaştık. Çok kötü, hâl sayı kötü. Nasıl olduğunu kimse kestiremiyor. Çok yetişkin tek kaza. Diyecek tek şey bulamıyoruz , sayı zor.”

KAZAYA MÜDAHALE EDENLERE TIR ÇARPTI: 20 ÖLÜ

Gaziantep’teki kazanın tek benzer saatler sonra Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Saat 17.00 sıralarında freni boşalan gübre yüklü TIR, 2 araca çarparak devrildi. İhbar üzerine olay yerine sağlık, itfaiye, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi.

Çevredeki vatandaşlar bile kaza yerinde toplandı. Ekiplerin çalışmasının sürdüğü sırada gübre yüklü tek başka TIR, hızla kalabalığın arasına daldı. Kaza yerinde bulunanlar panik ve korku içinde kaçmaya çalışırken, TIR tek apartmana çarparak durabildi. Can pazarının yaşandığı kazada aralarında ayakçak bile olduğu 19 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi dahi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla çevredeki hastanelere götürüldü. Feci kazanın akabinde soruşturma başlatıldı.

KAZADA HAYATINI KAYBEDENLERDEN 3’Ü TOPRAĞA VERİLDİ

Mardin’in Derik ilçesinde iki TIR’ın neden olduğu kazada hayatını kaybeden 20 kişiden İsa Ayebe (40), İrfan Aktaş (40) ve İbrahim Has (75), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Vali Mahmut Demirtaş ve Kaymakam Evren Çakır’ın bile katıldığı cenaze töreninden sonra Derik İlçe Mezarlığında gözyaşlarıyla toprağa verildi.

ŞEHİT POLİS MEMURU 1 HAFTA ÖNCE DERİK’E TAYİN OLMUŞ

Öte yandan ilk kazaya müdahale sırasında şehit olan polis memurunun kimliği malûm oldu. Kazada hayatını kaybeden polis memuru Yahya Ergin’in 1 hafta önce Tekirdağ Şarköy’takt Mardin’in Derik ilçesine tayin olduğu belirtildi. Çanakkale Ezine tevellütlü olan 33 yaşındaki polis memuru Ergin’in 1 evlât babası olduğu ve TEM Şube Müdürlüğünde görevli olduğu öğrenildi.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

ERDOĞAN: YÜREĞİMİZİ DAĞLADI

* Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Gaziantep’in akabinde Mardin’in Derik ilçesinden dahi maalesef elim tek kaza haberi aldık. Ciğerimizi yakan kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara birden şifalar diliyorum. Bir kez henüz başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

* Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kazaların akabinde Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara birden şifa diliyorum” dedi.

* Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sosyal medya hesabından her iki kazadan sonra bile başsağlığı ve taziye mesajları paylaştı: “Görevleri başında hayatlarını kaybeden fedakâr, sıkıntı sağlık ve itfaiye personelimiz ile gazeteci kardeşlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza birden şifalar diliyorum. Milletçe başımız sağ olsun.”

* TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter hesabından paylaştığı mesajında her iki kazada bile hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara birden şifalar diledi.

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter mesajında “Bugün arka halef gelen ıstırap haberler yüreğimizi yaktı” dedikten sonra hayatlarını kaybedenlere rahmet, yaralananlara birden şifalar diledi.

* İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bugün maalesef içimizi yakan tek kaza haberini dahi Mardin’takt aldık. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyor; yaralılarımıza birden şifalar temenni ediyorum. Rabbim milletimizi tek henüz böyle acılarla sınamasın.”

* Aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in dahi durduğu sayı sayıda vekil ve siyasetçi dahi kazaya ilişkin mesajlar yayınlayıp hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır diledi.

BASIN KONSEYİ’NDEN BAŞSAĞLIĞI

Basın Konseyi’nden yayımlanan mesajda, şunlar kaydedildi: “Zincirleme trafik kazasında, İhlas Haber Ajansı muhabirleri Muhammed Abdulkadir Esen ve Umut Yakup Tanrıöver’i dahi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Haber peşinde koşarken yaşamlarını yitiren meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve İhlas Haber Ajansı mensuplarıyla gazete camiasına başsağlığı dileriz.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.