MEB genelge ile adaylık kaldırma sürecindeki durumları tek tek deklare etti

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
MEB genelge ile adaylık kaldırma sürecindeki durumları tek tek deklare etti14.02.2022 tarihindeki ve 31750 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununun ilgili kararları doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği 12.05.2022 tarihindeki ve 31833 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 22.09.2022 tarihindeki, 58539001 sayılı ve 2022/20 nolu “Aday Öğretmenlerin Adaylık Süreci” temalı genelgesi ile adaylık kaldırma sürecindeki durumları tek tek deklare etti.

Milli Eğitim Bakanlığı takımlarında bakılırsav yapan aday öğretmenlerin adaylık sürecine ait olarak,

YÖNETMELİKTEN EVVEL (12.05.2022 tarihindilk önce) ATANAN ADAY ÖĞRETMEN OLARAK VAZİFE YAPANLARIN ADAYLIKLARI NASIL KALDIRILACAK?

1)12.05.2022 tarihindilk evvel atanan ve hala aday öğretmen olarak nazaranv yapanların adaylık süreci, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliğinin süreksiz 1’inci unsurunda yer alan; “(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte aday öğretmen olarak bakılırsav yapmakta olanların adaylıkları, 17.4.2015 tarihindeki ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin adaylıkla ilgili yürürlükten kaldırılan kararları doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmen Yetiştirme Programı kapsamında eğitim ve uygulama bakılırsavlerini tamamlamaları ve en az bir yıl misyon yapmış olmaları halinde kaldırılır.” kararı doğrultusunda yürütülecektir.

YÖNETMELİKTEN daha sonra (12.05.2022 tarihinden daha sonra )ATANAN ADAY ÖĞRETMEN OLARAK MİSYON YAPANLARIN ADAYLIKLARI NASIL KALDIRILACAK?

2)12.05.2022 tarihinden daha sonra atanmış olan aday öğretmenlerin adaylıkla ilgili iş ve süreçleri, Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliğinin aday öğretmenlere ait kararları ve Ulusal Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine Ait Kılavuz doğrultusunda yürütülecektir.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA MİSYON YAPMAKTA İKEN ATANAN ÖĞRETMENLERİN ADAYLIKLARI NASIL KALDIRILACAK?

3)Özel öğretim kurumlarında nazaranv yapmakta iken ilgili mevzuatına bakılırsa öğretmenlik mesleğinde adaylığı kaldırılmış olan öğretmenlerden Bakanlığımız öğretmen takımlarına atanmış olanlar, bu kurumlarda adaylıklarının kaldırıldığını resmi kurumlar tarafınca verilmiş doküman ile ispatlamaları kaydıyla, aday öğretmen statüsünde sayılmayacaktır.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MİSYON YAPMAKTA İKEN ATANAN ÖĞRETMENLERİN ADAYLIKLARI NASIL KALDIRILACAK?

4)Kamu kurum ve kuruluşlarında nazaranv yapmakta iken eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı takımda adaylıkları kaldırılmış olanların, devlet üniversitelerinde en az iki yıl öğretim üyesi, öğretim vazifelisi, okutman, araştırma nazaranvlisi yahut uzman olarak bakılırsav yaptıktan daha sonra bu bakılırsavlerden ayrılanlar ile hala bakılırsav yapmakta olanlardan Bakanlığımız öğretmen takımlarına atananların adaylıkları, adaylık sürecine tabi tutulmadan vazifeye başlama tarihleri temel alınarak kaldırılacaktır.

5)2015/13) sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmıştır.

Ahmet KANDEMİR