MEB’den yönetici atamadaki kaideye ait açıklama

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
MEB’den yönetici atamadaki kaideye ait açıklamaBilindiği üzere Ulusal Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve nazaranvlendirme Yönetmeliğinin 5’inci hususunun birinci fıkrasının (d) bendinde; “gorevlendirileceği eğitim kurumu ile tıpkı çeşitteki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve bakılırsavlendirileceği eğitim kurumu ile birebir çeşitteki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.” kararına yer verilmiştir.

Diğer taraftan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 28’inci hususunun birinci fıkrasında; “okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve mesleksel eğitim veren ortaöğretim kurumlarında özel eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıfları açılabilir.”, birebir fıkranın (ğ) bendinde de; “ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde açılan sınıflarda dersler özel eğitim öğretmenleri tarafınca okutulur. Lakin, ilkokullarda haftalık ders çizelgesinde yer alan din kültürü ve ahlak bilgisi ile öbür kademelerdeki din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik ve vücut eğitimi alanlarına ait dersler ile meslek dersleri ilgili alan öğretmenleri tarafınca okutulur. Alan öğretmenleri tarafınca okutulan derslere özel eğitim öğretmenleri ders işlenişine takviye vermek üzere katılır.” kararlarına yer verilmiştir.

Bu bilgiler ışığında Ulusal Eğitim Bakanlığı İşçi Genel Müdürlüğü 06.01.2022 tarih ve 40670430 sayılı sayılı görüş yazısında; “…özel eğitim öğretmenleri anılan eğitim kurumlarına, bu kurumlarda gereksinim duyulması halinde açılan özel eğitim sınıflarında ders okutmak üzere öğretmen olarak atanabilmekte olup lakin, tipi prestijiyle yönetici olarak bakılırsavlendirilmeleri mümkün olamamaktadır.” açıklamasında bulunmuştur.

Bu görüş yazısına bakılırsa; MEB yönetici atamada “aynı tıptaki eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak” kuralının ne manaya geldiğini açıklamıştır. ötürüsıyla Özel eğitim öğretmeni bir ortaokula yahut liseye özel eğitim sınıflarında ders okutmak üzere öğretmen olarak atanabilmekte iken tipi prestijiyle yönetici olarak bakılırsavlendirilmeleri mümkün olamamaktadır. Ancak “Okul öncesi öğretmeni ortaokula yönetici olarak atanabilir mi?” haberimizde yer verdiğimiz örnekte olduğu üzere bu görüş yazısının karşıtı görüş yazıları da bulunmakta, Türkiye genelinde bu mevzuda uygulama birliği bulunmamaktadır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!