Mikel Merino: “Ben bir maceracıyım. “Kalbimin ve aklımın bana söylediği yerde kariyerime devam edeceğim.”

Derin Gece

New member
Mikel Merino, 28. yaş gününde milli takımın Donaueschingen'deki ana kampında bize katılıyor. Geleceği belirsiz, Real Sociedad'la sözleşmesinin bitimine bir yıl daha kaldığı ve Atlético ve Barça'dan teklifler konuşulduğu için orta saha oyuncusu, kariyerinin başından beri zorluklarla ve başka ülkelere ve liglere yapılan gezilerle dolu olduğunu hatırlıyor. genç.

-Bu ekibin en çok seyahat eden uluslararası oyuncularından birisiniz. Bu kadar genç yaşta seyahat edip başka ülkelerde oyun oynamanıza ilham veren şey nedir?

-Seyahat etmek sizi bir oyuncu olarak ve bir kişi olarak şekillendiren bir şeydir. Deneyimleriniz var ve sadece diğer futbol tarzlarıyla ilgili değil. Başka bir kültürü, başka dilleri bilmek, kendini başka bir şekilde ifade etmenin, ilişkileri anlamanın başka bir yolunu bilmek… Bence bu sizi geliştiriyor, grupların nasıl çalıştığını anlamanızı ve zihninizi başka davranış ve yönetim biçimlerine açmanızı sağlıyor. Bu sizi daha eksiksiz bir insan yapar. Bu neslin neden bu kadar başarılı olduğunu açıklayan parçalardan biri bu. Çünkü bizler konfor alanımızı terk etmiş, evden ayrılmış, olumlu ve olumsuz durumları uzakta ve yalnız yaşamış insanlarız. Artık eksiksiz ve olgun bir ekip olarak kurulduk

-Bunu içgüdüsel olarak mı yaptınız yoksa her iki oyuncu da olan ebeveynlerinizin etkisi altında mı yaptınız?

-Kişisel içgüdülerim aldığım eğitime bağlı ve hem annem hem de babam oyun oynarken çok yer değiştirmiş, bir yerden bir yere seyahat etmiş, farklı şehirlerde, farklı kültürlerde bulunmuş bir çiftti. , farklı kişilikler… İşte bu yüzden Dortmund'a gitme fırsatı bulduğumda beni ilk cesaretlendiren onlar oldu ve bu bana dünyanın en normal şeyi gibi geldi.

-Borussia Dortmund'da geçirdiğiniz zamana dair ne gibi anılarınız var?

-Çok pozitif. Bu benim evden uzakta yaşadığım ilk deneyimdi. Gömleklerini ütülemenin, çamaşır yıkamanın, evi temizlemenin, araba kullanırken sorumluluk almanın ya da antrenmana geç kalmamanın nasıl bir şey olduğunu bilerek 18 ya da 19 yaşlarında yalnız yaşamaya başladım. Onlar sana her şeyi hazırlayıp annen seni uyandırmadan önce her şeyi evde hallediyordun. Aynı zamanda bu kadar sık oynamamak futbolla ilgili daha önce deneyimlemediğim başka şeyler öğrenmemi sağladı ve bunlar artık başına neler gelebileceğini anlamam ve seni olgunlaştırmam açısından çok faydalı oldu. Bana sporun olumsuzluklarını bile öğretti.

-Bugünün Mikel Merinos'unda Bundesliga'daki zamanından kalma neler var?

-Elit futbolun ne olduğunu anlamaya başladım çünkü İkinci Lig'de Osasuna ile oynadıktan sonra Dortmund ile Şampiyonlar Ligi'nde oynamaya devam ettim. En yüksek rekabetin sizden neler beklediğini ve üst düzey bir oyuncu olmak için nelere sahip olmanız gerektiğini öğrendim. Ayrıca farklı bir gardırobun ne olduğunu da öğrendim çünkü Pamplona'da bu bölgeden olmaya alışmıştık, tamamı İspanyol. Dortmund'da 15 farklı millet vardı ve bir arada yaşamayı öğreniyorsunuz.

Bu kozmopolitizm futbolunuzu geliştirdi mi?

-Gençliğimde yaşamadığım deneyimler olduğu için ufkumu açtı. Belli sınırları olan belli bir zihniyetiniz var ama başka şeyler deneyimledikçe genişliyor. Bu yüzden yurtdışına çıkıp mümkün olduğu kadar çok ülkede yaşamak güzel. Zihninizi açar ve diğer pozisyonları anlama konusunda sizi daha olgun ve hoşgörülü bir insan yapar. Her zaman olumludur.

Mikel Merino, İspanya ile antrenman sırasında / Pablo Garcia/RFEF

-Peki İngiltere'den üzerinizde nasıl bir iz kaldı?

-İngiltere futbol ve insani düzeyde farklıdır. Lig düzeyinde bu bir adım daha oldu. Takım düzeyinde ve futbol düzeyinde önemi. Yaşam açısından İspanya'ya benzemeyen başka bir ülke çünkü öğleden sonra altıda gece oluyor ve yapacak çok az boş zaman var. Ancak bu aynı zamanda en önemli olana, yani futbola odaklanmanıza ve dünyanın en iyi liglerinden birinde oynama ve en iyilerden biri olma hayalinizi gerçekleştirmenize de olanak tanır. İngiliz oyuncuların İspanyollardan, Fransızların Almanlardan farklı bir zihniyeti var ve onlardan bir şeyler öğreniyorsunuz.

-Tekrar ediyorum, soruyorum, bugünkü Mikel'de Başbakanlık döneminden kalma ne var?

– Premier'den aldığım şey, bu ligin tüm oyuncuların temas seviyesinde maksimum seviyeye çıktığı, son derece fiziksel bir lig olduğuydu. Seni 90 dakika boyunca yüksek bir seviyede tutuyorlar ve sana her dokunduklarında bu bir şok oluyor, durmuyorlar. Eğer size mesaj bırakıp varlıklarını fark etmenizi sağlama imkanları varsa bunu yapacaklardır. Ve bunu öğrendim. Taktiksel seviyede de İlk 6'nın topa karşı taktiksel bir titizliği vardı, sahip oldukları konumsal sisteme önem veriyorlardı, topa sahip olmayı ve oyunun baş kahramanı olmayı seviyorlardı. Geri kalanlar rolleri konusunda netti ve kontra geçmek için alçak bir blokta beklediler

-Newcastle ve Dortmund'daki taraftarlarla nasıl bir ilişkiniz vardı?

-Çok güzel. Newcastle'da beni en çok etkileyen şey saha ve taraftarlardı. Sanırım bu eşsiz bir hayattı, St-James' Park'ın ne olduğunu hissetmek, onu her zaman kalbimde ve aklımda tutacağım çünkü bu eşsiz bir şey. Bulunduğunuz bölgede bir top yakalayınca insanlar sanki gol atacakmışsınız gibi bağırmaya başlıyorlar, ben de 'bakalım oraya 80 metre var, onlar 11 önde' dedim. Gol atmamız imkansız.' Ancak insanlar buna inandı ve sizi ilerlemeye teşvik etti. Ve Almanya'da tek bir şeye bağlı kalmak zordur. Westfalen Stadyumu'nda her maçta 81.360 kişi vardı. Tam sayıyı hatırlıyorum çünkü skor tabelasının yanında ısındım ve onu taktım. Ağzına kadar dolu. Gündüz kimsenin olmadığı ama maç günü tıklım tıklım dolu bir şehirdi. Alman kültürü de dikkatimi çekti.

“Hazard'ın satır aralarında bana verdiği zararı asla unutmayacağım. O koca kıçı ve o güçlü bacaklarıyla küçük adam”

-Bir oyuncu olarak takım arkadaşınız ya da rakibiniz sizi işaretledi mi?

-Almanya'daki Gonzalo Castro hakkında çok şey hatırlıyorum. Farklı bir futbol türünde ikinci oynayarak geldim. Topu kaybetmemek ve güvenliği sağlamak pek popüler değildi ama Almanya'da insanlar topu kaybetmediler, güvenli paslar sağladılar. Bu dikkatimi çekti ve Gonzalo satır aralarında oynadı ve ondan çok şey öğrendim. Artık futbolun ne olduğunu öğrendim. Peki Newcastle'da beni ne etkiledi? Eden Hazard'a karşı oynarken, o koca kıç ve o güçlü bacaklarla çizgi arasında oynayarak bana verdiği zararı asla unutmayacağım. Üstüne üstlük şu an sahip olduğum fiziksel güce sahip olmayan, gelişim halindeki bir oyuncuydum… İstediğim yere gittim.

-Pamplona, Dortmund, Newcastle, Donosti… Bir sonraki adım nedir?

-Bu yolculukta mutlu olduğum bir şey varsa o da kariyerimde attığım adımların mükemmel ve doğru zamanda büyüme süreci geçiren bir futbolcu olarak büyümeye devam edebilmesidir. Ve bunun bitmesini istemiyorum.

-Kariyerinizde Real Sociedad aşaması ne kadar önemli?

-Real Sociedad'ın geçişi benim için çok önemliydi. Kariyerimin ilk yıllarında olgunluk, soğukkanlılık gibi futbolun diğer adımlarını da doğru anlarda öğrendim. Real'e geldiğimde bunun bana yoğun bir oyuncu olmamda yardımcı olduğunu düşünüyorum çünkü düelloların ve onları kazanmanın ne anlama geldiğini öğrendim. Orada futbolda taktiğin önemini anlamamda Imanol figürü çok işime yaradı. Oyuncuları sayın, üstünlüklerinin nerede olduğunu görün, kendi hücum ve savunma sistemlerini anlayın ve zayıf noktalarını tespit edin. Bütün bunlar beni uluslararası seviyede bir oyuncu yaptı ve Imanol'a çok minnettarım, bunu her zaman söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. Uluslararası düzeyde bir oyuncu olmak için kaçırdığım adım buydu. Real'e oyuncu olarak geldiğimde attığım adım, kulüp, takım arkadaşlarım ve her şeyden önce Imanol sayesinde oldu.

-Büyümeye devam edecek bir sonraki ekran nedir?

-Bir sonraki adım içimden, benden, kendimi analiz etmekten, şu anda hangi oyuncu olduğumu, nerede olduğumu ve nereye gitmek istediğimi görmekten gelmeli. Ve bunu yapmanın yolu nedir? Futbol düzeyinde Real'de hâlâ bir yılım daha var ve yaşamak ve gelişmek için mümkün olan en iyi yerdeyim. Söylentiler düzeyinde bu pek önemsemediğim bir şey çünkü Avrupa Kupası'nın karşılaşabileceğiniz en önemli şey olduğuna ve 100×100 dikkatinizi gerektirdiğine inanıyorum. Euro sona erdiğinde ve günler geçtikçe, kulüp ve temsilcim ile buluşup bana ne söyleyeceklerini ve ne söylemediklerini öğreneceğim ve göreceğiz.

-Alternatifler arasında San Sebastián'da büyümeye devam etmeyi düşünüyor musunuz?

-Orada devam etmekten hiç çekinmiyorum çünkü bir konuda netim ve evinizde ne olduğunun farkında olmalısınız. Yaşadığım yerde yaşadığım, yakın olduğum insanlarla çevrelendiğim, buraya gelen ve ailem gibi olan ekibe ve meslektaşlarıma sahip olduğum için şanslıyım. Ve bunların hiçbirine asla saygısızlık etmek istemem.

-Ancak maceracı içgüdünüz sizi başka bir seyahati düşünmeye davet ediyor…

-Kariyerim boyunca maceracı olduğumu, futbolun beni nereye götüreceğini bilmediğimi ve nereye gitmek zorunda kalırsam maceraya atılmaya hazır olduğumu her röportajımda açıkça belirttim. Bunu Dortmund'a, Newcastle'a giderek ve macera için Donosti'ye gelerek yaptım. Futbolun sizi nereye götüreceğini asla bilemezsiniz ve ben kariyerimi kalbimin ve aklımın istediği yere götürmeye hazırım.

-Peki bu Avrupa Kupası macerasında yolculuğun nereye kadar süreceğini düşünüyorsunuz?

-Ayrıntıların önemli olduğu, maçların birbirine çok yakın olduğu, büyük takımların bile ikinci kademedeki 6-7'lik takımlarla sıkıntı yaşadığı bir Avrupa Kupası. İspanya'yı gençliğine rağmen köklü, olgun bir takım olarak görüyorum çünkü oyunları en iyi şekilde yürütüyor ve çözüyor. Kimin önde olduğu ve nasıl oynadıkları önemli değil. Net bir kazanan göremeyeceksiniz ve bu takım herkesi yenmeye hazır.