NYC Housing bu aileye hamamböcekleri ve fareler getiriyor

zenrcade

Active member
Jackelyn Silva, yiyecekleri dolaplarında güvenle saklayabildiği günleri özlüyor. Veya endişelenmeden bir anlığına mutfak masasından uzaklaşın. “Kahvaltı hazırlayıp orada bırakamazsınız” dedi, “çünkü arkanızı döndüğünüz anda yemeğinizin üzerinde bir hamamböceği belirecek.”

Brooklyn'deki Güney Williamsburg'daki dairesinde sadece hamamböcekleri değil aynı zamanda kemirgenler de var. Çoğunlukla fareler, diye düşünüyor. “Farelerden bazıları yavru farelere benziyor” dedi. Görüntüleri karşılaştırabilmek için fotoğraf çekiyor. Kapsamlı bir temizlik yapabilmek için dolaplarını boşaltıyor. Yiyeceklerini kemirgenlerin ambalajı yırtamayacağı bir yerde saklamak için sert plastik kaplar satın alıyor. Yine de hiçbir şey beş yıl önce başlayan istilayı engelleyemiyor.

“Bu dairede kaç tane fare kapanıyla karşılaştığımı bilmiyorum” dedi. “Onları mutfak tezgahında, yerde, dolaplarda tutuyoruz. Ben çok temiz bir insanım ve tüm bu hamamböceklerini ve fareleri görmek, insanların buraya gelmesinden utanç verici oluyor.

Bayan Silva, binayı yöneten şirket olan Kraus Management'tan imha hizmeti talep etti ve aldı, ancak ilaçlama işe yaramadı.

Astım ve multipl skleroz hastası olan Bayan Silva için ciddi bir sorun olan dairede küf de mevcut. Kocası Rafael Silva onun bakıcısıdır. “Sonumuzu getiriyoruz” dedi.

Bütün bunlar, üç kızını yetiştirebilecekleri sağlıksız bir ortama yol açıyor. AmirahRose onun en küçüğü, 8 yaşında ve annesi gibi astım hastası.

2023'ün başlarında AmirahRose'da zatürre semptomları gelişti ve Şubat ayında bir hafta boyunca indüklenmiş komaya yerleştirildi. Akciğerlerinden biri tamamen çökerken diğeri kısmen çöktü. Sonunda iyileşti.

Ev dışındaki yaşam kalitesi de sorunludur. Bir süreliğine binanın kapısı MetroCard ile açılabiliyordu. Koridorlar genellikle sigara dumanı, yabancı yüzler ve idrar kokusuyla doluyor. Çamaşır makineleri nadiren çalışıyor ve bozuk para kutuları bazen parayı çıkarmak için kırılıyor.

Asansör 2018'de arızalandığında binanın kiracıları, yerel bir konut kuruluşu olan Los Sures olarak bilinen Southside United HDFC'nin yardımıyla bir dernek kurdu. Los Sures'te Bayan Silva ve binadaki diğer kişilerle birlikte çalışan kiracı organizatörü Lina Rénique-Poole, “Williamsburg'un güney tarafındaki, çok hızlı bir şekilde soylulaşan bu mahallede, onun durumu olağandışı değil” dedi. “Maalesef bu, Williamsburg'da sabit kirası veya uygun fiyatlı konutu olan bir kiracı olarak normal bir deneyim.”

Bayan Silva'nın binasındaki diğer bazı birimlerde çok fazla kemirgen istilası vakası yok ve kendisi başka bir daireye taşınmak için başvuruda bulundu, ancak bu henüz gerçekleşmedi. Binayı tamamen terk etmesi durumunda ailesinin 15 yıldır hayat kurduğu mahallede başka bir ev bulmanın zor olmasından korkuyor.

Kemirgen sorunu da her ilçenin sorunu. Mayıs 2013'te şehre 1.159 kemirgen istilası şikayeti geldi; Şehrin açık veri web sitesine göre, on yıl sonra bu sayı ikiye katlanarak 2.350'ye çıktı.

444$| Williamsburg, Brooklyn

Jackelyn Silva, 39

Meslek: ev hanımı

Aileye: Bayan Silva için yaşam koşullarıyla başa çıkmanın en büyük zorluğu, bunun üç kızı üzerindeki etkisini görmek. “Onlar gerçekten spontane, havalı çocuklar; çok sessiz ve saygınlar ama tüm bu böcekler ve farelerle yaşamaktan yoruldular.”

Gıda bütçesi konusunda: Bayan Silva'nın yiyecekleri kemirgenler gelmeden depolaması çok zor olduğu için, çoğu zaman yiyecekleri yenmeden önce atmak zorunda kalıyor. “Yemeğe çok para harcıyorum” dedi.

Ailesi 2009 yılında üç yatak odalı evlerine taşınan Silva Hanım, Kraus Management'tan hizmet ve iletişim almanın zor olduğunu söyledi. “Süpervizörün telefon numarasını bize vermiyorlar ve yönetim şirketini aradığımızda asla cevap vermiyorlar” dedi. “Bir makine alıyorum ve mesaj bırakıyorum ama bana asla geri dönmüyorlar.”

Kraus Management'ın başkan yardımcısı Lisa Zeiger, bir e-postayla binadaki kiracıların mülk yöneticisinin telefon numarasına sahip olmadığını doğruladı ancak kiracıların yine de yardım için iletişime geçebileceklerini söyledi. “Gerekli herhangi bir onarım işini bildirmek için kiracıların hizmetinde 24 saat hizmet veren bir iletişim görevlimiz var.”

Bayan Zeiger ayrıca, Bayan Silva'nın bazı dolaplarının küf ve kemirgen endişelerini gidermek için Ocak 2023'te değiştirildiğini belirtti. Ön kapının yakın zamanda onarıldığını, yani MetroCard'ın artık girişe izin vermeyeceğini söyledi.

Yine de, Bayan Silva'nın, ihtiyaç sahibi adayların konut masraflarının karşılanmasına yardımcı olan, federal olarak finanse edilen bir program olan Bölüm 8'e katılımını yöneten belediye kurumu olan Konut Koruma ve Geliştirme nezdinde binaya karşı şu anda 47 açık ihlal listelenmiştir. Bir binada olağanüstü ihlaller varsa HPD, Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı tarafından oluşturulan Konut Kalite Standartları Protokolleri kapsamında sübvansiyon ödemelerini askıya alacaktır.

Bayan Silva'nın dairesi örneğinde HPD, aylık 444 $ ödemesine ek olarak 1.771,74 $ ödüyor, ancak dairenin konut kalite standartları denetiminde başarısız olması nedeniyle Ağustos 2023'te ödemeleri durdurdu.

HPD'nin basın sekreteri yardımcısı Natasha Kersey bir e-postada şunları söyledi: “HPD'nin konut kalite standartları, kiracıların güvenli, temiz ve emniyetli bir yaşam ortamına erişmelerini sağlayarak onları korumaya hizmet ediyor.” onarılması mal sahibine atfedilen düzeltilmemiş ihlaller.”

Bayan Zeiger, e-postasında Kraus Yönetiminin, Bölüm 8 uyarınca kiracılara kiranın yalnızca kendilerine düşen kısmından sorumlu olduklarını bildirdiğini yazdı. Ancak Kraus'un Bayan Silva'ya aldığı faturalar, askıya alınan Bölüm 8 sübvansiyonlarının, onun beyanında gösterilen “toplam vadesi geçmiş” tutarına dahil olduğunu gösteriyor.

Kiracılar derneği Eylül ayında bir kira grevi düzenleyene ve kira ödemelerini Kraus'a göndermek yerine bir emanet hesabına aktarana kadar kiranın kendi payına düşen kısmını ödemeye devam etti. Bayan Silva, “Kendi kendime 'Bu adil değil, kiramı alıyorlar ama yine de hiçbir şeyi düzeltmiyorlar' dedim” dedi.

O ve başka bir kiracı, kar amacı gütmeyen bir hukuk hizmetleri kuruluşu olan Communities Resist aracılığıyla aldıkları hukuki temsilciyle çalışarak ertesi ay konut mahkemesinde dava açtılar.

Bayan Silva'yı temsil eden avukat Erin Henegan, binadaki tehlikeli koşulların potansiyel taciz anlamına geldiğini söyledi. “Ev sahibi kiracıyı kiranın 8. Bölüm kısmından sorumlu tutmayabilir” dedi, “ancak yine de kiracıya baskı yapmaya çalışacak ve onun 8. Bölüm üzerinde baskı kurmasını sağlayacak.” 8 programı başlayacak tekrar ödüyorum.”

Bayan Silva, geçen yaz ödeme yapılmaması nedeniyle yasal işlem başlatılacağı tehdidinde bulunan mektuplar almaya başladığını ve bunun durmadığını söyledi. “O kadar çok aldım ki” dedi, “Albüm yapabilirim.”

Mahkemede dava açma konusunda gergin olsa da bir şeyler yapması gerektiğini bildiğini söyledi. Kendim, ailem ve çocuklarım için ayağa kalkacağım” dedi. “Çünkü ben yapmazsam kim yapacak?”

Bir anlığına kahvaltı tabağından uzaklaşabilmek istiyor. Evinin kapısını bantlamaktan vazgeçmek istiyor ve AmirahRose'un öğretmeninden, ailenin evinde hamamböceklerinden bir kez daha bahsedilmesiyle ilgili endişelerini dile getiren telefonları almaktan vazgeçmek istiyor.

“Çocuklarımın sağlıklı olmasını istiyorum” dedi. “En küçüğümün bir şeyler yemek ya da içmek için mutfağa gitmekten korkmamasını istiyorum.”