O hala küçük adasına aşık

zenrcade

Active member
Charlotte Gale, küçük kabinli, bir buçuk dönümlük kayalık çıkıntılı Duck Ledges Adası’nın sahibi ve tek sakini olarak ilk yazını anlatırken, “Sanırım sisin tüm farklı türlerini deneyimledim” dedi. geçen yıl Maine’in doğusundaki Bought’ta inşa etti.

Aslına bakılırsa, Maine’de alışılmadık derecede yağışlı bir yazdı, çoğu gün sahili bulutluyordu ve Bayan Gale’i bir hava durumu uzmanına dönüştürüyordu. “Sadece sis olduğunu sanıyordum” diye güldü. “Hayır, kuru sis var. Ve ıslak bir sis. Ve buharlı bir sis.”

Bayan Gale’in, ıstakoz balıkçı kasabası Jonesport’tan tekneyle 20 dakika uzaklıktaki Wohoa Körfezi’nde bulunan pitoresk adasında ziyaretçi ağırlama planları yağmur yüzünden suya düştü. Kansas’tan gelen bir anne ve kızı dışında Duck Ledges’te kalmayı planlayan neredeyse herkes iptal etti.

Yine de Bayan Gale birkaç geceyi sedir kiremitleriyle kaplı kulübesinde uyuyarak ve kayalık çıkıntılara çarpan suyun sesini dinleyerek geçirdi. “Dışarıda pek çok güzellik var” dedi, “ve bu güzelliğin içinde yürüyebilirsin, sisin içinde bile.”

Pandemi sırasında zorlu birkaç yıl geçiren New Jersey’li masaj terapisti Bayan Gale’in, Maine’in Bold Coast açıklarında bir adaya nasıl sahip olduğunun hikayesi Times okuyucularını büyüledi. Pek çok kişi, Bayan Gale’in emeklilik yaşına yaklaşırken hayatında cesur bir değişiklik yapma konusundaki cesareti ve istekliliğinden etkilendi.

Makalenin yayınlanmasından haftalar sonra Bayan Gale, yabancılardan kendisini tebrik eden yüzlerce e-posta aldığını söyledi.

Engelli olduğunu ve üç çocuk sahibi bekar bir kadın olduğunu söyleyen bir kadın, Bayan Gale’e yazdığı mektupta hikayesini ilham verici bulduğunu söyledi. Kadın, “Bir gün ben de senin kadar havalı bir şey yapacağım” diye yazdı. Kanada’nın Ottawa kentinden bir adam, Bayan Gale’in sade döşenmiş kulübesini Yunan filozoflarının yaşam tarzına ve Zen Budizminin öğretilerine benzetti.

Film ve televizyon sektöründe çalışan ve kendilerini “maceracı” olarak tanımlayan bir çift, bir mektupta Bayan Gale’in küçük kulübelerinde bir hafta kalmalarına izin verip vermeyeceğini sordu. Seyahat gazetecisi ve fotoğrafçı Peter Guttman ve eşi Lori Greene aslında adaya tatil için gelmişlerdi.

Bayan Gale birikiminin çoğunu aldı ve Duck Ledges’i ve üzerindeki küçük kulübeyi 339.000 dolara satın aldı. Bir teknesi yoktu ve hâlâ da yok ve Maine’de yalnızca sınırlı bir süre geçirmişti.

“Çok alışılmadık bir şey yaptım” dedi. “Alışılmışın dışında bir şey yapmak isteyen veya bunun sorun olmadığını bilmek isteyen insanlara hitap ettiğini düşünüyorum. Yargılanma konusunda endişelenmenize gerek yok.”

Eylül ayında Bayan Gale, yaz sonunda ağır tentelerle gelen yerel bir ekibi işe aldı. Mümkün olduğunda kabinin dışındaki her şeyi içeriye taşıdılar, ferforje bahçe masasını ve diğer teras mobilyalarını sabitlediler ve kabin kapısını kilitlediler. Sezon dışında kiraladığı New Jersey’e geri döndü.

Bayan Gale, Lee Kasırgası’nın Eylül ayında adayı kasıp kavurması gibi kötü hava koşulları konusunda onu uyaran yerel ıstakozcularla iletişim halinde kaldı (adası hasar görmemişti). Sonbahar, kış ve ilkbaharda Jersey Sahili, yazın Maine Sahili olmak üzere bir göç modeli oluşturmayı umuyor.

“Kışlık kiralamaların New Jersey’in birkaç gizli cevherinden biri olduğunu keşfettim” dedi. “Kira makul, hâlâ kumsaldaki denizkızım gibiyim ve eğer taşınmak zorunda kalsaydım yine de Maine’de olmak isterdim.”

Gelecek yaz için önceliklerinden biri ailesini adaya getirmek; Henüz bir ziyarette bulunmadınız. İster yağmur yağsın, ister güneş parlasın, ister hava sisli olsun Bayan Gale orada olacak.