“Önemli olan Konseyin yeniden yoluna girmesidir”

Derin Gece

New member
Sosyalist Parti ile Halk Partisi arasında Yargı Genel Konseyi'nin (CGPJ) yenilenmesine ilişkin anlaşma İspanyol yargısının bir kısmı tarafından “rahatlamayla” karşılandı. Bu gazete, İspanyol yargıçlardan oluşan yönetim organında felç geçiren Yüksek Mahkeme ve Ulusal Mahkeme yargıçlarının görüşlerini istedi.

Önemli olan Konsey'in tekrar yoluna girmesidir.“Bunca yıl sonra” “mutlu” olduğunu itiraf eden Ulusal Mahkeme yargıcı şöyle açıklıyor: “CGPJ'nin yeni üyelerinin profilleri sorulduğunda şu cevabı veriyor: “En azından, bir kez daha tamamen işleyen bir yapıya sahibiz. yönetim organı.” işlevleri. “Sanırım bu noktaya ulaştım, insanlar bunun en azıydı.”

Yüksek Mahkemede bir sulh hakimi aynı zamanda şu ifadelere de başvurur: hakimlerin yokluğundan kaynaklanan doygunlukYüksek mahkemenin işleyişine zarar veren bu hakimi şöyle açıklıyor: “Her şey bu şekilde devam etmekten daha iyidir”.

Yargıtay

Yüksek Mahkeme'nin kendisi bu hafta zaten şunu söyledi: “yargıya verilen zarar” sesli harflerin yenilenmesine yönelik ablukanın sürdüğü beş buçuk yıl boyunca “muazzam”.

Ancak çoğunluk oluşumları arasındaki anlaşma, beş buçuk yıllık ablukanın “sürdürülemez“Mevcut sistemi sürdürmenin adaletin sağlığını iyileştirmenin veya kuvvetler ayrılığını garanti altına almanın bir yolu olduğu konusunda herkes net değil.

“Konsey'in açıkça başarısız olduğu bir sistemle yenilenmesinde ısrar etmek, gelecekte daha fazla siyasallaşmaya ve daha fazla ablukaya abone olun“, Bağımsız Yargı Forumu derneğinden bu gazeteye açıklıyorlar.

Francisco de Vitoria

Yaklaşık 1000 üyesi bulunan Francisco de Vitoria Adli Birliği ise anlaşmanın “benzeri görülmemiş bir demokratik anormalliğe son vermesine” rağmen bunun “müstehcen kart ticaretiBu, “yargıçların yönetim organının siyasallaştırılmasına devam ediyor.”

Dernek, “Tarihi bir fırsatı kaçırdık” diye belirtiyor. ” Politikacılar iktidardaki paylarını kaybetmek istemiyorlar. CGPJ, bu da vatandaşlara konsey üyelerinin bağımsızlık ve tarafsızlık konusunda eksik bir görünüme sahip olduğu imajını aktarıyor.”

“Çok mutlu”

İlerici dernekten Demokrasi Yargıçları “Çok uzun süredir devam eden kabul edilemez bir anormalliğin” sona ermesini “olumlu” olarak vurguladılar. Bu anlamda ve sözcüsünün de açıkladığı gibi, Edmundo RodriguezOnlara göre, PSOE ile PP arasında varılan anlaşma “doğru yolda çünkü bu sadece yenilenmeye değil, aynı zamanda fikir birliğine ve anlaşmaya dayalı gelecekteki bir reform arayışına da dayanıyor.”

Yargının Çoğunluk Meslek Birliği'nin (APM) sözcüsü, María Jesús del Barcouzun zamandır istedikleri için yenilenme konusunda “çok mutlu” olduklarından emin oldular: “Çok olumlu, çünkü aynı zamanda ilerlemeyi temsil ediyor, çünkü bir fatura yapmak için bir anlaşma içeriyor ve böylece üye seçim sisteminin organik yasasını değiştiriyor ve yargıçların katılımının güçlendirilmesi”.