Patronum iş arkadaşlarıma bende Covid olduğunu söyledi. Bu yasa dışı değil mi?

zenrcade

Active member
S: New York City’deki bir kooperatif binasının çalışanıyım ve 32BJ yerel sendikasının bir üyesiyim. Geçenlerde meslektaşlarımdan biri hastalandı ve bazı sakinler onda Covid-19 olduğunu öğrendi. Müfettişe bunu nasıl bildiklerini sordum ve bunun özel bir bilgi olduğunu söyledim. Sonra birkaç hafta sonra aynı şey benim başıma geldi: Covid ile seyahat ettikten sonra işe döndüm ve bazı kiracılar bana bunu sordu. Biri bana başka bir personelden bende Covid olduğunu öğrendiğini söyledi. Ama ben sadece amirine haber vermiştim. Bu bilginin neden ve nasıl yayıldığı konusunda endişeleniyorum. Tıbbi gizliliğimi korumak için hangi haklara sahibim?

A:
Yöneticiniz Covid konusunda ince bir çizgide yürüyor. Federal yönergeler, çalışanların sağlık bilgilerinin gizli tutulmasını gerektiriyor. Ancak işverenlerin ayrıca işçileri (ve sizin durumunuzda kiracıları) bulaşıcı bir hastalığa maruz kalma olasılıkları konusunda bilgilendirme yükümlülüğü de vardır.

Minnesota Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde iş ve iş hukuku hakkında ders veren ve yazan bir profesör olan Matthew T. Bodie, “İşverenler burada biraz zor durumda,” dedi. “İşyerlerinde Covid’in yayılmasını kontrol etmeye çalışıyorlar ama aynı zamanda çalışan gizliliğini de korumaya çalışıyorlar..”

Yöneticiniz veya kooperatif yönetim kurulu, çalışanlara ve kiracılara Covid’e maruz kalmış olabileceklerini bildirmiş olabilir. Bu gizliliğinizi ihlal eder mi? Cevap, yöneticinize tam olarak ne söylediğinize ve hangi bilgileri ilettiğine bağlıdır. Sizi doğrudan teşhis ettilerse, Engelli Amerikalılar Yasası kapsamındaki gizlilik haklarınızı ihlal etmiş olabilirler. Ancak bilgileri gönüllü olarak, yöneticinize istemeden Covid olduğunuzu söyleyerek verdiyseniz, bazı mahkeme kararları mahremiyetinizi korumayabilir, dedi Bay Brodie. (Ve diğer insanlara sizde Covid olduğunu söyleyen iş arkadaşlarınız olsaydı, sizi denetlemedikleri için haklarınızı ihlal etmezlerdi.)

Yöneticiniz adınızı Covid konuşmasının dışında tutsa bile, küçük bir işyerinde çalışıyorsanız ve hasta olan tek kişi sizseniz, çalışanlar veya kiracılar için kimde Covid olduğunu bulmak çok büyük bir sıçrama değil.

Ancak gizliliğinizin ihlal edildiğini düşünüyorsanız, sendika temsilcinizle iletişime geçebilir veya Eşit Fırsat İstihdam Komisyonu’na veya New York Şehri İnsan Hakları Komisyonu’na şikayette bulunabilirsiniz. Ancak haklarınız ihlal edilmemiş olsa bile, yöneticinizle başka bir görüşme yapmak, mahremiyetle ilgili endişelerinizi dile getirmek ve bundan sonra mümkün olduğunca ihtiyatlı davranmalarını istemek isteyebilirsiniz.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.