Rize’ye Güney Kore’den damat – Son Dakika Haber

zenrcade

Active member
Rize’ye Güney Kore’den damat – Son Dakika Haber Arzu ERBAŞ- Adem AKATİN/ RİZE, (DHA)

Oluşturulma Tarihi: Aralık 14, 2022 09:59

TwitterLinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Rizeli bedenî engelli Semanur Kutanis (21), 5 yıl önce gönül geliştirmek için sosyal medyada tanışıp, omuzdaşlık kurduğu Güney Koreli Koo Dongwan (25) ile hayatını birleştirmeye karar verdi. Ardeşen ilçesine 7 1000 300 kilometreden gelen ve Müslümanlığı seçip, Muhammet Ali gıyaben saha Koreli genç, Kutanis ile nişanlandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rize’dahi yaşayan bedenî engelli Semanur Kutanis, İngilizce öğrenmek için 5 yıl önce internet üzerinden tanıştığı, Güney Koreli ahçı Koo Dongwan ile sevgili oldu. Uzun süre girdap içi görüşen ikili, hayatlarını birleştirmeye karar verdi. Ardeşen’açınık 7 1000 300 kilometre uzaklıktan gelen Dongwan, ilçe müftüsü Mehmet Genç’in katıldığı programda kelime-i şehadet getirip, Müslüman oldu ve Muhammet Ali gıyaben öncü. Semanur ve Muhammet Ali, törenle nişanlanıp, evliliğe ilk adımı attı. Muhammet Ali, kemençe eşliğinde horon oynayanlara eşlik etmeye çalıştı.

‘5 YILIN SONUNDA NİŞANLANDIK’

İngilizce öğrenmek isterken, nişanlısıyla tanıştığını söyleyen Semanur Kutanis, “Ben İngilizce okumak istiyordum, gönül geliştirmek için tek sürü ülkeden adamım vardı. Dongwan’ın ablası bile benim arkadaşımdı, o vesileyle tanıştık. Tanıştıktan 1 yıl sonra sevgili olduk. 5 yıl sonunda bile nişanlandık. 5 yıl süresince yılda 2 kere buraya gelip gitti, pandemide gelemedi sonra yine gelmeye sürme etti. Şimdi nişan için geldi, 2 yıl içinde dahi sefahat yapmayı planlıyoruz ve sonra zaten Türkiye’dahi kalacak” dedi.

‘BABAMA YÜZ YÜZE SÖYLEMEYE ÇEKİNDİM, MEKTUP YAZDIM’

Semanur Kutanis, babasına durumdan nasıl bahsettiğini dahi anlatarak, “Ona engelli olduğumu söylediğimde sorun olmayacağını söyledi. Çok mutluyum. O, ‘Sen tarafıma çabalamayı öğrettin’ dedi zira saçta engelliyim, niteleyerek hiçbir şeyden geri kalmamaya çalıştım. Müslümanlıkla benim sayemde tanıştı. ‘Biz evleneceksek senin Müslüman olman gerekiyor’ dedim sonra kendisi dahi İslamiyet’i merak etti, araştırdı ve Müslüman oldu. Biz nişanlanma kararı aldığımızda bunu önce anneme söyledim. Annem destekçimdi sonra halalarıma söyledim, onlar garipsemediler zira saçta zaten farklı kültürleri seven biriyim. Babama yüz yüze söylemeye çekindim, mektup yazdım. İlk önce istemedi sonra halalarımı ve annemi devreye sokarak babamı bile ikna ettik. ‘Evlendiğinizde burada yaşarsanız yerde evliliğe razı oluruz, senin gitmeni istemiyoruz’ dediler, anlaştık” niteleyerek konuştu.

‘AŞK İÇİN MESAFELERİ AŞTIM’

Muhammet Ali gıyaben saha Güney Koreli Koo Dongwan bile “Ablam sayesinde tanıştık. Engelli olduğunu öğrendiğimde ise sorun olmadı. O, tarafıma yaşamın nasıl zor olduğunu öğretti sonra sevi başladı zaten. Onun sayesinde Müslüman oldum. İslamiyet’i sayı sevdim, henüz bile araştırarak iyice öğreneceğim. Türkleri sayı seviyorum, sayı misafirperver ve yardımseverler. Türkiye’ye yerleşme kararı benim için zor olmadı, biraz zamana ihtiyacım var. Karadeniz müziklerini sayı seviyorum. Horon oynamayı bile öğrendim. Türk göreneklerine göre hazırlanmış nişan töreninde sayı eğlenceli anlar yaşadım. Aşk için mesafeleri aştım, mesafeler aşka engel değildir” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.