Salma Paralluelo: “Madalya alamamanın yönetimi zor olur”

Derin Gece

New member
Gençliğine rağmen kariyerinizde pek çok özel an yaşadı. Olimpiyat Oyunlarının daha fazlası olduğunu mu düşünüyorsunuz? En çok öyle mi hissettiriyor ve bu konuda gergin misin?

Şu anda sinirlerim yok ama oraya vardığımda kesinlikle evet. Bu, her şeyden çok farklı, deneyimlenmesi çok özel bir yarışma. Bunu hiç yaşamadık, Oyunlarda olmak çok güzel olacak.

Bir seyirci olarak Olimpiyat Oyunlarına dair en güzel anılarınız neler?

Her şeyden önce atletizm. Usain Bolt'un 100 metre yarışları derdim.

Artık başlangıca sadece birkaç gün kaldı, ne gibi beklentileriniz var ve Olimpiyat deneyimini yaşamanın nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

Oldukça sportif bir atmosfer olacağını düşünüyorum. Orada olacağız ama diğer sporları da bekliyoruz. Grup aşamasından çıkıp Olimpiyat köyüne gidersek, diğer takım arkadaşlarıyla vakit paylaşabilmek burayı daha da özel kılacak.

Dünyanın en iyi sporcuları orada olacak. Özellikle görmek veya merhaba demek istediğiniz biri var mı? Fotoğraf istemeyi mi planlıyorsunuz?

Her şeyden önce, şehre gittiğimizde İspanyol takımında olacak eski atletizm meslektaşlarımla tanışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Bütün bunlar hakkında. Oraya git ve herkese sarıl. Bir sporcu olarak 400 metre engelli koşucusu Sydney McLaughlin'i çokça takip ediyorum ve onu selamlamaktan özellikle heyecan duyarım. Çok önemli sporcular olacak ve eğer şu anda biriyle tanışırsam fotoğraf çekebilirim ama prensip olarak size sadece onu anlatırım.

İspanyol takımı dünya şampiyonu olarak geliyor ve çoğu kişi için yenilmesi gereken bir rakip. Bu ekstra baskıyı hissediyor musun?

Kendimize bu baskıyı yapmıyoruz. Açıkçası yakın zamanda bir Dünya Kupası kazandık ve beklentilerimiz çok yüksek. Zirvede kalmak istiyoruz ama Olimpiyat Oyunlarının farklı bir yarışma olduğunu, kazanmak için birçok şey yapmanız gerektiğini, şans faktörünün de olduğunu ve her zaman kazanamayacağınızı biliyoruz. Ama hadi bunlarla devam edelim, kazanmak için her şeyi masaya koyacağız.

“İspanya'ya madalyasız dönmek hayal kırıklığı olur”

Kişisel düzeyde İspanya'ya madalya almadan dönmek hayal kırıklığı olur mu?

Şey… Bu bizim için işlerin nasıl sonuçlanacağına bağlı. Ama evet, o madalyayı almak istiyoruz, en az bir madalya kazanmak herkesin hayalidir diyebilirsiniz. Gerçek şu ki, bunu başaramamak biraz zor olabilir.

Olimpiyat etkinliğine fiziksel olarak nasıl ulaşıyorsunuz?

Ben iyiyim. Evet, beni kaçıran kişiyle ilgili ufak bir rahatsızlık yaşadım ve bu da beni 25'indeki ilk maça gitmek için biraz durdurdu. Ama iyiyim, iyi antrenman yapıyorum. Hepimiz çok ilgiliyiz, çok bağlıyız ve her şeyin başlaması için sabırsızlanıyoruz.

Bu Oyunlar'da takım içindeki rolünüzün ne olacağını düşünüyorsunuz? Haklı olduğunuzu hissediyor musunuz?

Prensip olarak evet. Hepimizin takım için hazır olduğunu, takım için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olduğumuzu düşünüyorum. Bu çok kısa bir yarışma, hepimizin çok dahil olması gerekiyor. Her şey olabilir, ister birinci dakikada ister 80. dakikada olun, bir fark yaratabilirsiniz ve her şeye hazırlıklı olmalısınız.

Dünya Kupası'ndaki gibi kahraman olmak ister misiniz?

Elbette. Keşke, isterdim, evet.

“Oyunlara dair en büyük anım Usain Bolt'un 100 metre yarışlarıdır”

Onun başarıları sonucunda birçok genç kız Salma Paralluelo olmak istiyor ve futbol oynamaya başlıyor. Örnek olma sorumluluğunu hissediyor musunuz? Devam etmek için ek bir baskı veya ekstra motivasyon var mı?

İnsanları harekete geçirebildiğinizi görmenin çok özel olduğunu düşünüyorum ama kimseye örnek olmanın benim sorumluluğum olduğunu düşünmüyorum. Sonunda kendi yolumu takip ediyorum ve kendi işinizi yaparak, sizin ayak izlerinizi takip ederek diğer insanlara ilham verebilmeniz çok özel. Güzel ama bunu sorumluluk olarak almıyorum çünkü kimseye örnek olmak istemiyorum, sadece kendim olmak istiyorum.

Aragon'da kadın futbolunun bu şekilde büyümesine güzel bir örnek, La Romareda'da Kraliçe Kupası'nın son finalinde yaşanan tartışmaydı. Bu maçı ve evde oynama deneyimini nasıl yaşadınız?

Çok güzel, çok özel bir şeydi. Tribünlerde çok sayıda tanınmış isim vardı ve gerçek şu ki stadyum oldukça doluydu ve Kupayı kazanmayı başardık. Ayrıca bir gol de atmayı başardım. Evde oynayabilmek ve bu şekilde oynayabilmek, o günü çok özel kılmak için her şeyin bir araya geldiğini düşünüyorum.

Milli takıma dönecek olursak, Jorge Vilda ve Luis Rubiales ile yaşanan sorunlar nedeniyle Dünya Kupası'nda yaşanan gergin atmosferin ardından yeniden sakinliğe kavuşmuş görünüyorsunuz. Tüm bunları nasıl yaşadınız ve nasıl başardınız?

Birlikte olmak, işleri doğru yapmaya çalışmak ve sanırım bunların üstesinden geldik. Biz iyiydik, iyiydik ve biz de bunu başarmak istiyorduk.

“Nico Williams ve Lamine Yamal ile olan tartışmayı görmedim ama hayal edebiliyorum. 21. yüzyıldayız, biraz ilerlememiz gerekiyor”

Şimdi Avrupa Kupası'nı kazananlar erkekler oldu. Turnuvayı takip ettiniz mi?

Evet, az çok takip edebildik. En azından hepsini gördüğümü düşünüyorum. İlerledikçe, nasıl oynadıkları ve nasıl göründükleri nedeniyle kazanma şansının olduğu açıktı. Bu çok büyük ve inanılmaz bir gururdur.

Ayrıca etraflarında bazı tartışmalar da yaşadılar. Nico Williams ve Lamine Yamal'ın ten rengi ve kökeni hakkında çok şey söylendi. Sizi özellikle üzen herhangi bir yorum duydunuz mu?

Sadece ağlara pek bakmıyorum, dolayısıyla fark etmedim, ama bir şeyler olabileceğini hayal edebiliyorum. 21. yüzyıldayız, biraz ilerlememiz lazım. Aslında buna fazla ağırlık vermek bile istemiyorum. Ben ne söylesem de söylemesem de bunu bu şekilde görebilen ve bu şekilde görmeye devam edecek insanlar olduğunu düşünüyorum, bu yüzden bu zihniyeti değiştirmeye devam etmeliyiz çünkü bunun herkes için en iyisi olduğunu düşünüyorum.

Salma henüz 20 yaşında. Hayatınızın çok hızlı gittiğini mi hissediyorsunuz? Erken gelişmişliğinizin onlara daha az değer vermenize veya onlardan hak ettikleri gibi keyif alamamanıza neden olacağından mı korkuyorsunuz?

Her zaman anın tadını çıkarmaya, onu iyi yaşamaya çalışıyorum. Çok küçük yaşlardan beri bana çok önemli şeyler geldiği doğru, yıllar geçtikçe bunu şimdi olduğundan daha çok yapacağım elbette ama 20 yaşında böyle olmaktan korkmuyorum, öyle olduğunu düşünüyorum. ayrıcalık. Bu, hayallerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirmeye devam ederken faydalanmanız ve güvenmeniz gereken bir şeydir, çünkü ben bu yüzden buradayım.

Avrupa'nın en iyi takımı olan Barselona'da oynuyor, dünya şampiyonu takımın bir üyesi… Salma Paralluelo'nun gerçekleştirmesi gereken ne hayalleri kaldı?

Unvanlar açısından Oyunlar ve Avrupa Kupası'ndaki madalyalar var, başarmam gereken şey buydu. Ancak kulübün sonunda, her sezon bir kez daha aynı şampiyonlukları elde etmeye devam etme, milli takımda da her yıl maksimumu seçme hedefi var. 20 yaşındayım, gidecek çok yolum, geliştirecek çok şeyim var. Eksiksiz, eksiksiz bir oyuncu olmak ve en iyi versiyonuma ulaşmak, kariyerimin sonuna geldiğimde sınırım, aslında hedefim bu.

“Ballon d'Or yalnızca seçilmiş kişilere veriliyor ve umarım onlardan biridir”

Bahsettiğiniz daha iyi versiyonla kendinizi Ballon d'Or'u kazanabilecek kapasitede görüyor musunuz? Bu gerçek bir hedef olabilir mi?

Ballon d'Or, size çok iyi iş çıkardığınızı ve yılın en iyi oyuncusu olduğunuzu söyleyen bir gösterge, bir takdirdir. Elbette bunu tercih etmek istersiniz. Bu sizi çok iyi anlatıyor, yaptığınız işi çok iyi anlatıyor. Yani alabilmek her zaman gurur verici bir şeydir. Umarım en iyi versiyonuma yakın olmak beni buna daha da yaklaştıracaktır. Her zaman çok büyük hayaller kurarım. Göreceksiniz, bu benim öyle yapmam gereken bir şey değil, ama bu sadece seçilmiş olanlara veriliyor ve ben de onlardan biri olmayı umuyorum.

İlk Olimpiyat Oyunlarını Paris'te yaşayacak. Kafasında bunların son olmayacağını hayal ediyorum…

Kesinlikle öyle olmadığını umuyorum. Her dört yılda bir geri dönmek için elimden geleni yapacağım.