Samsung 3nm verimliliği yalnızca yüzde 20

Leila

Global Mod
Global Mod
Samsung 3nm verimliliği yalnızca yüzde 20Kıymetli yatırımlar yaparak 3nm sürecine rakibindilk evvel geçen TSMC’yi stratejisini bir daha gözden geçirmek zorunda bırakan Samsung kapalı kapılar gerisinde güç günler yaşıyor. 3nm sürecinde verimlilik fazlaca düşük.

Samsung’un hayli yolu var

Birden çok nano irtibat noktasını yan yana değil istifleme biçiminde dizerek daha verimli bir üretim sunan GAA teknolojisinde, Samsung ilk 3nm geçişini tamamlayan firma olmuştu. Ne var ki istediği verimliliği yakalayamadı.

Firmaya yakın kaynaklara nazaran 3nm sürecinde verimlilik yalnızca yüzde 20 civarında kaldı. Elektrostatik boşaltım ya da ESD sorunu verimliliği düşürüyor. Samsung bu niçinle Silicon Frontline Technology ismindeki bir teşebbüsle iştirake gitti. Bu teşebbüs bilhassa ESD muhafaza teknolojileri ile plaka üretim verimliliğini arttırıyor.

Samsung birinci 3nm üretimini kimi madenci yongalarında kullandı fakat şu anda rastgele bir sipariş almıyor. Qualcomm’un 3nm için bir daha Samsung ile çalışacağı gündeme gelmişti lakin meseleler giderilemezse Qualcomm dahil öbür müşteriler de TSMC’ye geçiş yapabilir.