Sığınaklarda neredeyse üç yıl geçirdikten sonra New York’ta bir iş ve bir stüdyo

zenrcade

Active member
Brandon Sites, Wisconsin, Oshkosh’ta büyük şehirleri fethetme hayalleri ve sokak giyimi modasıyla büyüdü. Boş zamanlarında, çıkışını planlarken tasarımcı kot pantolonlar ve kapüşonlu sweatshirtler tasarladı. “Liseden mezun olur olmaz ayrılacağımı biliyordum” dedi.

Los Angeles’taki Fashion Institute of Design and Merchandising’e başvurdu ve kendisine bir burs teklif edildi; “Değerimi gerçekten göstermem gerektiğini hissettim” diye hatırladı.

Becerilerini ve estetiğini keskinleştirerek ve dört yıl sonra tasarım mühendisliği diploması alarak tam da bunu yaptı. Kariyerine başlamaya hazırdı, ancak 2020 baharıydı, bu yüzden küresel bir salgın nedeniyle oyalandı.

Ailesi para harcamasına yardım etti ve yemeklerini ödemeye yardımcı olan bir hükümet programı olan CalFresh’e kaydoldu, ancak bir daire veya araba için neredeyse yeterli parası yoktu. “İş bulamadım” dedi. “Kimse Covid nedeniyle işe alınmadı. Mezun olduktan sonra Staples Center yakınlarındaki bir barınakta yaşadım. Ya öyle ya da sokaklarda yaşamak.”

Bay Sites, eve gitmenin bir seçenek olmadığını hissetti çünkü ailesinin desteğini hâlâ alıyor olsa da, eşcinselliği hakkında açıkça konuştuğunda Oshkosh’taki bazı ilişkileri zarar gördü.

“Ben çıktıktan sonra orada benim büyük bir hayranım olmayan insanlar vardı” dedi. “Burası küçük bir kasaba ve birçok yere kilitlendim.”

Barınaktayken bir çiçekçide işe girdi, önce teslimatları yaptı, sonra düzenlemeyi yaptı. Ama bu iş pandemiden sağ çıkamadı.

Bay Sites başka işler bulmayı başardı – Olive Garden için teslimat yaptı, Macy’s’te perakende olarak çalıştı – ve biraz para biriktirdi, ancak sığınakta neredeyse iki yıl geçirdikten sonra derecenin ivmesinin kayıp gittiğini hissedebiliyordu.

“Yoruldum” dedi. Los Angeles’ta bir yere varamayacağımı biliyordum ve sonunda bunu kendime itiraf ettim.”

Böylece 27 Aralık 2021’de Los Angeles’tan New York’a tek yön tren bileti aldı. Daha önce hiç trene binmemişti – ya da New York’a. Yılbaşı gecesi Union Station’dan ayrıldı ve çöle doğru atını sürdü.

“Hiçbir yerin ortasında olmak çılgıncaydı,” dedi, “yıldızları ve ayın altındaki her yöndeki kilometrelerce boşluğu görebilmek.”

3 Ocak 2022’de Penn Station’a geldi ve Broadway ve 94th Street’teki Night Hotel’de dört gece rezervasyonu yaptı. “Hayatımı düzene sokmak ve nereye gittiğimi bilmek için dört gece beş günüm oldu” dedi. “O günleri Manhattan’ın her yerinde dolaşarak LGBTQ kaynakları, NYCHA” – New York City Konut İdaresi – “bulabildiğim her kaynak hakkında bilgi edinmeye çalışarak geçirdim.”

Bay Sites bir buçuk hafta sokaklarda yaşadı. “Birkaç gece Bryant Park’ın dışında uyudum” diye hatırlıyor. “Sonra metroların 24 saat çalıştığını ve oraların sıcak olduğunu öğrendim, bu yüzden trenlerde uyumaya başladım. Ocak ayıydı ve düzgün bir kışlık ceketim yoktu, sadece kot pantolonum ve birkaç kapşonlum vardı.”

Kasabada kimseyi tanımıyordu ve ailesini evdeki durumundan korudu. “Ailemin endişelenmesini istemedim,” dedi, “bu yüzden onlara New York’a taşındığımı ve bir daire bulduğumu söyledim. İyi olduğumu düşündüklerinden emin olmak istedim. Ve 24 yaşında bununla yaşamak istemedim. Bunu tek başıma yapmak istedim.”

Bir buçuk hafta sonra Astoria’daki bir gençlik evinde bir yer buldu. Bu birkaç ay yardımcı oldu ama Temmuz’da 25 yaşına geldiğinde yaşlandı. Neyse ki, yaşlanma politikasında daha fazla esnekliğe sahip bir Yukarı Batı Yakası LGBTQ barınağı olan Trinity Place’de kendisine bir yatak müsait oldu.

Hareketin çok önemli olduğu ortaya çıktı.

2.785 $ | Orman Tepeleri, Kraliçeler

Brandon Sites, 25

Meslek: Model odası asistanı Vera Wang

Vera Wang’da çalışmak hakkında: “Bu benim modadaki ilk işim” dedi. “Hızlı olacağını biliyordum ama bu kadar stresli olabileceğini bilmiyordum. Bir rollercoaster yolculuğu oldu, ama şimdiye kadar onu sevdim.” Sorumlulukları arasında kumaş satın alma, yazışmalarla ilgilenme ve üretim süreci boyunca giysileri takip etme yer alıyor. Son zamanlarda öne çıkan bir olay: aktris ve şarkıcı Vanessa Hudgens’in Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi tarafından verilen CFDA Ödülleri için bir elbise giymesine yardım etmek.

Komşulara bağlanmak için: Bay Sites, komşularının ne kadar iyi davrandığına hoş bir şekilde şaşırdı. “New York’ta herkesin kötü olduğunu duydum,” dedi, “ama asansörde ya da çamaşırhanede tanıştığım herkes iyi.” Binada birçok ailenin yaşaması hoşuna gidiyor. “Her sabah duran birkaç okul otobüsü var ve sıraya giren bir sürü çocuk var.”

Trinity’de sığınma evinin müdürü Wendy Kaplan ile tanıştı ve Bay Sites’in becerileri ve eğitimini duyduktan sonra Bay Sites onu Vera Wang için çalışan bir arkadaşıyla tanıştırdı.

Bay Sites, kalıp odası asistanı olarak işe alınmadan önce aynı gün Zoom aracılığıyla beş dakikalık bir görüşme ve tasarımcının ofislerinde 15 dakikalık bir görüşme daha yaptı.

“Sadece kariyer koçluğu yapmak istiyordum,” dedi gülümseyerek, “ama sonunda bir iş buldum.”

O zamana kadar, kirasını ödemek için federal yardım sağlayan bir Bölüm 8 kuponu da almıştı ve Bayan Kaplan, onu bir adli yardım kuruluşu olan Queens Defenders’ta konut gezgini olan Sapthagiri Iyengar ile temasa geçirdi.

Bay Iyengar, “Bir apartman gezgini Brandon, ev sahipleri ve emlakçılar gibi kupon sahiplerine kuponları kullanmanın getirdiği tüm bürokrasi ve evrak işlerinde yardımcı oluyor” dedi. “Ayrıca kupon sahiplerinin daha olası apartman eşleşmeleri bulmasına yardımcı olmak için proaktif olarak çalışıyoruz.”

Bay Iyengar, emlakçıların işi için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Burada çok önemli bir rol oynuyorlar çünkü onlar için bir teşvik var” dedi. “Yıllık kiranın yüzde 15’ini alıyorsunuz – aracılık ücreti.”

Müşterilerinin çoğu gibi, Bay Iyengar da New York’ta evsizlik yaşamıştı. “Bu yüzden yaptığım işi yapmak için çok motive oluyorum” dedi. “Brandon’ın davasına baktığımda kendimin bir versiyonunu gördüm.”

Bay Sites ise Bay Iyengar’ın tek müşterisiymiş gibi hissediyordu. “Ben olmadığımı biliyordum,” dedi, “ama öyle hissettirdi. Sanırım onunla şanslıydım. Çok dikkatliydi. Neredeyse her gün geldi ve bana haftalık güncellemeler verdi.”

İki hafta içinde Bay Iyengar, Bay Sites için potansiyel bir daire buldu – Queens, Forest Hills’de bir stüdyo.

Binayı ve birimi gördükten sonra, Bay Sites daire gezginine onu sevdiğini söylemek için mesaj attı. Beş dakika sonra, Bay Iyengar’ın başvurusunu yaptığına dair bir bildirim aldı. Bay Sites, “Oyununa çok bağlıydı,” dedi.

Los Angeles’ta trene bindikten hemen hemen bir yıl sonra, Aralık 2022’nin sonlarında taşındı.

Bay Sites, “Harika bir konumda,” dedi, “tüm metrolara yakın ve daire 20. katta, bu yüzden harika bir manzaraya sahibim.”

Çamaşır odasını, spor salonunu, çimlerle kaplı bahçeyi seviyor ama en çok da ortak yatakhanede telefonu elinde, yatağa gitmek zorunda kalmamayı seviyor.

“Bu ortamda kimin yanında yattığınızı bilmiyorsunuz” dedi. “Bu binadaki güvenlik duygusu, yaşadığım yerdeki güvenlik duygusu beni gerçekten etkiledi. Daha önce hiç sahip olmadığım bir güvenlik düzeyine sahip.”

Bay Sites’in Vera Wang’daki çalışanları onun topluluğu haline geldi. “Onlar benim için çok iyi bir destek sistemi” dedi.

İşteki en iyi günlerinden biri, başından geçen her şeyi yaşadıktan kısa bir süre sonra annesine görüntülü aramayla masasında sanal bir tur attırdığında geldi.

“Benimle çok gurur duyduğunu söyledi” diye hatırladı. O, ‘Bunun için çalıştığın tek şey bu’ dedi. Başardın.’ Ve gerçekten sahip olduğumu fark ettim. Bazen annen onaylayana kadar ne yaptığının farkına varmıyorsun” dedi gülümseyerek. “O zaman gerçek olur.”