Şimdi bir kooperatif ve daha sonra bir piyano almak istiyorum. Kurula söylemek zorunda mıyım?

zenrcade

Active member
S: Kısmen şu anda sahip olmadığım bir piyanoya yer açmak için New York City’de bir kooperatif satın almak istiyorum. Günde bir veya iki saat piyano çalmayı planlıyorum. Co-op yönetim kuruluyla yaptığım röportajda bu ayrıntıdan bahsetmeyi düşünmüyorum – ve henüz piyanoya sahip olmadığım için, yönetim kurulu böyle bir şey isteseydi yalan söylemezdim. Daha uzlaşmacı olmayı tercih ederim ama daireyi alma şansımı tehlikeye atmak istemiyorum. Binaya girdikten sonra, enstrümanları yasaklayan bir binada teklifte bulunmayacağım için yönetim kurulunun bir piyano alıp makul zamanlarda çalmamı engelleyebileceğini düşünmüyorum. Bu kötü bir plan mı?

A:
Bir görüşmede bir kooperatif yöneticisine yalan söylememelisiniz, ancak gerçekleşebilecek veya gerçekleşmeyebilecek gelecek planlarını açıklamanız da gerekmiyor.

Hangi binayı seçerseniz seçin, gürültü ve muhtemelen enstrümanları ne zaman ve ne kadar süre çalışabileceğinizle ilgili kurallar vardır. Bir daire satın almadan önce bunları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. İzin verilen saatlerde bile gürültü kısıtlamaları olduğunu unutmayın. Manhattan emlak avukatı Steven D. Sladkus, “Saat kaç olursa olsun, binada rahatsızlık yaratamazsınız” dedi.

Ancak, sorduğunuz şey etik bir sorudur. Niyetinizi ifşa etmeyerek sahtekâr mı oluyorsunuz? Bir kişiyi yanlış bilgi vermeden kasıtlı olarak yanıltmak mümkündür. Ancak hedefleri atlamak mutlaka yanıltıcı değildir. Piyanoyu alamamanız mümkündür. Ayrıca step dansı yapmaya başlamanız veya klarnet çalan bir oda arkadaşınızdan yanınıza taşınmasını istemeniz veya bir çocuk sahibi olmanız da mümkündür. Hayatın potansiyel olarak ne gibi gürültülü olayları sakladığını kim bilebilir?

Piyanoyu binaya taşındıktan iki hafta sonra satın alıyorsanız, tahtadan birkaç yan bakışa hazırlıklı olun. Ancak bir yıl içinde alırsanız insanlar da fark edecektir. Bay Sladkus, “İnsanların antenleri açık olacak” dedi.

Kendinize sorun: bununla iyi misiniz? Carnegie Mellon Üniversitesi Tepper İşletme Okulu’nda örgütsel davranış ve iş etiği profesörü olan Taya R. Cohen, “Sonuçta kendileriyle yaşamak zorundalar” diyor. “Kişi kendini rahat mı hissedecek yoksa suçlu mu hissedecek? Bununla nasıl başa çıkmak istersin? Daha sonra rahatsız olacaklar mı?”

Bu ihmal size iyi bir gece uykusuna mal oluyorsa, hantal bir yönetim kurulu toplantısı gerektirmeyecek bir kat mülkiyeti içinde bir daire satın almayı düşünün. Ya da bir dijital piyano alıp kulaklıkla pratik yapın, komşularınızı mutlu edecek bir çözüm.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.