Sokaklardan kurtulmanın ilk adımı mı? Kendinize bir oda.

zenrcade

Active member
Şimdilik Theron Truluck, Bronx’taki 425 metrekarelik dairesinde ihtiyacı olan her şeye sahip. Beyaz duvarlara ve kırmızı karo zeminlere sahip bu sade yatakhane tarzı odada mini buzdolabı, mikrodalga fırın, lavabo, tek kişilik iki yatak, çalışma masası ve dolap bulunmaktadır. Ayrıca ortak duş ve banyoya, ortak mutfağa erişimi var ve interneti kullanmak isterse binasında bir bilgisayar odası var.

52 yaşındaki Bay Truluck’un bir telefonu yok ya da herhangi bir geliri yok ama sıcak kalabilmesi için evi ona dört duvar ve bir çatı vermiş. Bu aynı zamanda ona, on yıldan fazla süren kronik evsizlik ve alkol ve PCP ve kokain gibi uyuşturucu bağımlılığının üstesinden gelmesi için ihtiyaç duyduğu yapıyı da veriyor, böylece yaşam hedeflerine doğru ilerleyebiliyor.

Bay Truluck, Kasım 2022’de Coney Island tren istasyonunda bir şehir sosyal yardım görevlisi kendisine yaklaştığında çoğunlukla Q treninde yaşıyordu. Sosyal yardım görevlisine evsiz ve üşüdüğünü ve çok fazla şiddete maruz kaldığı şehirdeki evsizler barınaklarından birinde yaşamaktan hoşlanmadığını söyledi. 2018’de Harlem’deki bir barınakta saldırıya uğradığını, soyulduğunu ve neredeyse cinsel saldırıya uğradığını hatırladı.

Sosyal yardım çalışanıyla olan bu karşılaşmadan ve Brooklyn’de bir dizi destek hizmeti aldığı alçak bariyerli kentsel evsizler barınağında bir ay kaldıktan sonra, Bay Truluck şehrin yeni oluşturulan Streets to Housing pilot programına kabul edildi. şehir tarafından Amerika-Büyük New York Gönüllüleri ile birlikte çalışıyor. Program, artan sayıda barınamayan evsizlerle mücadele etmeye yönelik bir strateji olan “Önce Konut” modeline dayanıyor.

Konut Öncelikle, evsizlik yaşayan kişileri, genellikle gerekli çeşitli destek hizmetleriyle birlikte, herhangi bir önkoşul veya giriş engeli olmaksızın kalıcı konutlara yerleştirir.

New York Şehri pilot programı, aralarında Bay Truluck’un da bulunduğu 80 evsiz bireye kalıcı barınmanın yanı sıra iş eğitimi, tıbbi veya zihinsel sağlık bakımı ve madde bağımlılığı tedavisi gibi destekleyici hizmetler sağlıyor. Program, gerekli belgelerin alınmasında onlara destek oluyor ve kiralama yardımı sağlıyor.

Program katılımcıları Brooklyn ve Bronx’taki Amerika Gönüllüleri-Büyük New York konutlarında yaşıyor. Program, şehirdeki tüm evsizlerle yapılan yıllık bir ankete göre, Ocak 2022’de tek bir gecede yaklaşık 3.400 kişi olduğu tahmin edilen, şehrin barınmayan evsiz nüfusunun bir kısmına hizmet ediyor.

Bay Truluck, VOA Greater New York Commonwealth Residences kompleksinde yeni bir daireye taşınan ilk program katılımcıları arasındaydı. Kirası 1.849 dolardır ve şehir kira yardımı ve kamu yardım programları kapsamındadır.

Kasım ayında bir Salı günü öğleden sonra bir adam, Bronx’taki sessiz, ağaçlarla çevrili Commonwealth Bulvarı’ndaki büyük bir tuğla bina olan Commonwealth Residence’a girerken yüksek sesle şarkı söyledi. 149 üniteli rezidans, akıl hastalığı olanlar da dahil olmak üzere önceden evsiz olan kişilere uzun vadeli, destekleyici barınma sağlıyor. Sakinler genellikle bir yıl veya daha uzun süre barınakta kaldıktan sonra eve taşınırlar.

O gün, siyah bir şapka, gri bir sweatshirt ve pantolon giyen Bay Truluck, odasında egzersiz yapmayı, şınav çekmeyi, bukle çekmeyi ve bloğun etrafında koşmayı sevdiğini söyledi.

Dairesini konforlu bir şekilde döşedi. Açık mavi bir battaniye yatağının üzerini düzgünce örtüyordu. Birkaç ay önce trende uyurken telefonunun çalındığını söylemesine rağmen, duvardan yatağının tepesine kadar uzanan bir telefon şarj cihazı vardı.

Odasında bir televizyon vardı ama hamamböcekleri istila ettiği için onu atmak zorunda kaldı. Masasının üzerindeki duvarı bir güreş posteri ve çeşitli siyah sanat baskıları süslüyor; bunlara 1970’lerin komedi dizisi “Good Times”ta yer alan “Şeker Kulübesi” tablosu da dahil. Lavabonun üstünde Kali Uchis ve K-pop grubu Mamamoo da dahil olmak üzere birçok kadın müzik yıldızının fotoğrafları var.

1.849$; Devlet teşvikleriyle 0$ | Aziz Lawrence, Bronx

Theron Truluck, 52

Meslek: İşsiz

Mesleki hedeflere gelince: Bay Truluck, kuaför olarak eski işine geri dönmek ve sonunda kreşlerdeki, bakımevlerindeki, okul sonrası programlardaki ve evsiz kalan insanlara hizmet vermek için kendi mobil kuaför salonunu açmak istiyor. “Metroya gidip insanların saçlarını kestirmek istiyorum. Viral olacağım” diyen Truluck şunları ekledi: “Saç kesimi moralinizi düzeltecek, size güven verecek, gülümseyecek ve dışarı çıkıp bir şeyler yapma isteği uyandıracak.”

Huzur konusuna gelince: Bay Truluck trende sık sık uyandığında yabancıların ona baktığını görüyordu. Bazen soyuluyor ya da sözlü ve fiziksel tacize uğruyor ve korkuyordu. Commonwealth Residence’ta kapıyı kapatıp meditasyon yaparak odasına kaçabilir. “Buraya geldiğimde kendimi sakin hissettim ve yoluma devam edebildim” dedi.

Bay Truluck, Camden, New Jersey, Philadelphia ve New York City’de yaşarken, 6 aylık kızının sarhoş bir sürücünün yol açtığı trafik kazasında ölmesinden birkaç yıl sonra, 2010 yılından bu yana ara sıra evsiz kalıyor. Arayışlarını hızlandırdı.

“Karanlık bir yere gittim” dedi. “İşte o zaman kokain içmeye başladım, bağımlılığım orada gelişti.”

Bay Truluck, 2019 ile 2022 yılları arasında defalarca metroya bindi. Trende yaşam korkutucu ve zorluydu ama aynı zamanda yapılabilirdi. Sık sık uyandığında taşıdığı kıyafetlerin ve telefonunun çalındığını fark ediyordu. Bazıları ona bağırdı ve bir iş bulmasını söyledi. Bir keresinde uyurken kafasına tekme atıldığını hatırladı. Başka bir seferinde diğer binicilerin ona bıraktığı yiyecek ve parayı buldu.

Diğer biniciler ona yiyecek ve giyecek gibi kaynakları nerede bulabileceğini ve yıkanacak yerleri nerede bulabileceğini sık sık söylerdi. Q treninde yaklaşık 20 evsizin katıldığı, yiyecek ve alkolle tamamlanan bir partiyi hatırladı.

Bay Truluck, evsizken ve trende yaşarken hayatınızı değiştirmeye ve toplumla yüzleşmeye çalışmanın zor olduğunu söyledi. “Herkes yargılar” dedi. “Kirli olduğun ve temiz hiçbir şeyin olmadığı için kendine olan saygın düştü.”

Sokaktan Konuta programına girdiğinden beri iki kez hastalık tekrarladı. En son vaka, yetişkin oğlunun aniden ölmesinin ardından Mayıs ayında meydana geldi. Programdaki bir sosyal hizmet uzmanıyla temasa geçti ve bu hizmet görevlisi onu 45 gün boyunca Albany’deki bir rehabilitasyon merkezine yatırdı.

Bu acıyla baş etmek zordu, özellikle de romantik partneri kendisi rehabilitasyon merkezindeyken öldükten sonra. Ancak son 90’dan fazla gün boyunca temiz kalmayı başardı.

Şimdilik Bay Truluck, işlerini düzene koymak için Amerika Gönüllüleri ile çalışmaya odaklanmaya devam ediyor.

Masasından, akıl sağlığı hizmetleri için Harlem ve Bronx’taki yerlere ziyaretler, iş eğitimi, eğitim, kışlık mont, tıbbi bakım ve New York ID ziyareti de dahil olmak üzere tamamlaması gereken görevlerin listelendiği bir kağıdı kaldırdı. .

Bay Truluck, “Bunlar yapmam gereken şeyler” dedi. “Onları görselleştiriyorum, yazıyorum ve yapıyorum.”

Hayatta olan dört çocuğu ve üç yaşındaki torunu onu motive ediyor ve kariyerine yeniden kuaför olarak başlamanın hayalini kuruyor. Eyalet dışından akrabalarının kendisini ne zaman ziyaret edeceğini sorduklarını söyledi. Ama önce kendine odaklanmaya çalışıyor. “Kendime yardım edemezken birine nasıl değer verebilirim?” diye sordu.

Bay Truluck, Commonwealth Residence’ı bir gün dışarı çıkıp kendi başına ve yeni çevresinde, mecbur kalmadan yaşayabileceği zamana kadar bir basamak olarak görüyor. Ama orada bir süre daha kalmayı umuyor; koridorun karşısındaki komşusu gibi binanın daha büyük çift kişilik odalarından birinde kalmayı umuyor.

Bay Truluck, “Trende olmak istemediğim için işime bakıyorum” dedi. “Bu yeni küçük alan benim için çok değerli. Orada olma konusunda endişelenmeme gerek yok.”