Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya-Ukrayna savaşı açıklaması… 200 rehinenin takası konusunda mutabakat sağlandı

zenrcade

Active member
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya-Ukrayna savaşı açıklaması… 200 rehinenin takası konusunda mutabakat sağlandı class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’nin New York kentinde bağcıklı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PBS televizyon kanalına röportaj verdi.

’SAVAŞIN BARIŞLA SON BULMASIDIR’

“Rusya-Ukrayna savaşında şu zihin hangi tarafın üstün olduğu?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğrusu tek lider olarak ’Rusya mı henüz etkin, Ukrayna mı henüz etkin’ arayışı içerisinde değilim. Tek arzumuz yerde savaşın barışla son bulmasıdır. Gerek Sayın Putin’açınık gerek Sayın Zelenski’açınık benim ricam, tavsiyem yerde olmuştur. İnsanların ölümüyle neticelenen tek savaşın kazananı olmaz” karşılığını verdi.

TAHIL KORİDORU

Tahıl koridorunu konusunda Erdoğan, “Oradan 2 milyon tonu transandantal, 3 milyon tona yaklaşan tarım ürünlerinin ihracı gerçekleşti. Şimdi yeni tek etap, özellikle Rusya’daki ürünlerin dahi dünyaya zorlamak. Tabii burada benim tek arzum, gelişmiş ülkelere olumsuzlama, rengi gelişmiş veya fakir ülkelere buradan ürünlerin sevkiyatını sağlamaktır. Bunu başarabilirsek fakir ülkeler, rengi gelişmiş ülkeler hiç olmazsa yerde ürünlerle şöyle kendilerine gelmiş olurlar” ifadesini kullandı.

200 REHİNE

class=”medyanet-inline-adv”>

Özbekistan’bile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü ifade fail Erdoğan, “Kendilerinin dahi aslında yerde işi içildikten tek zihin önce bitirmenin gayreti içerisinde olduğunu anladım. Bu gidişin sıkıntısı yetişkin. Bu noktada, örneğin şu anda 200 rehinenin takası konusunda tek mutabakat sağlandı. Bu güzel tek gelişme. Çünkü yerde rehinelerle beraberce orada sayı sayı önemli tek kadem atılgan oluyor. Şu anda onun teknik boyutunu bile arkadaşlar yürütüyorlar. Bununla beraberce güzel tek gelişmeyi sağlamış olacağız. Diğer taraftan tarım ürünleri olayını yine tespit ettiğimiz arkadaşlarımız, teknik kadrolar etraflıca yürütüyorlar. Bunlar bile tabii güzel gelişmeler ama burada Ukrayna’nın bile Rusya’yla tıpkısı anlayışta olması lazım ve içildikten karşılıklı olarak yerde çatışmaların, yerde savaşın durdurulması noktasında kararlı olmak lazım” dedi.

ALINAN YERLERİN İADESİ

Erdoğan, şayet Rusya-Ukrayna arasında tek savaşsızlık sağlanacaksa, burada kırılan yerlerin iadesinin yetişkin önem sunma ettiğini belirterek, “İstenen, muhtemel zaten yerde. Bu konuda Sayın Guterres’in attığı adımlar bile var. Bizim attığımız adımlar bile var. Bu adımlarla beraberce beklediğimiz yerde iadelerin sağlanması hakikaten işimizi kolaylaştır” dedi.

KIRIM KONUSU

Rusya Devlet Başkanı Putin’takt 2014’ten itibaren Kırım’ı bile sahiplerine vermelerini rica ettiklerini müfit Erdoğan, “Bunlar tıpkısı zamanda bizim soydaşlarımız. Eğer yerde adımı atarsanız bizi dahi rahatlatırsınız, Ukrayna’yı bile rahatlatırsınız, Kırım Tatarlarını bile rahatlatırsınız’ dedik. Ama maalesef o günden bugüne orada tek kadem atılamadı” niteleyerek konuştu.

’BEN YANLIŞ YAPTIM’ DEMEZ

“Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?” şeklindeki soru üzerine dahi Erdoğan, şunları söyledi:

“Hiçbir lider attığı adımdan sonra ’Ben yanlış yaptım.’ demez. Bunu görmek lazım. Tabii bunu söylerken tıpkısı şeyi Ukrayna için dahi tasarlamak lazım. Acaba Sayın Zelenski böyle tek adımı atarken ’Ben yanlış yaptım.’ niteleyerek düşünüyor mu veya düşündü mü? Tabii liderler girdikleri tek yoldan geri dönüşleri sayı zor olan insanlardır. Şu anda sadece Polonya’bile 3 milyonu sayı Ukraynalı mülteci var. Avrupa’nın sayı ülkelerine, bize da gelen Ukraynalı göçmenler var. Bunların tümünü ele aldığımız zaman, 5 milyona yakın göçmen şu anda Ukrayna’dan çıkma vaziyette. Tabii yerde konuda tek liderin yerde işe dayanması, yani 35-36 milyon nüfusu olan Ukrayna’dan yerde kadar insanın çıkma olması kolay tek iş olumsuzlama. Bir liderin dahi bunu anlatması kolay tek iş olumsuzlama. Ama liderler yerde konuda kolay kolay pişmanlık duymuyor.”

’İŞGALLERİN HİÇBİR GEREKÇESİ OLMAZ’

Erdoğan, “Sizce yerde işgal, Rusların gerekçelendirebildiği tek işgal miydi?” sorusunu yanıtlarken ise şunları kaydetti:

“İşgallerin hiçbirisinin gerekçesi olmaz. Bir işgal noktasında bunun sebep netice ilişkisinin ne olduğunu en iyi anlatabilecek olan babalarımız ziyade gerek Sayın Zelenskiy gerekse Sayın Putin’dir. En iyi onlar bunun gerekçelerini anlar. Bu gerekçeleri değerlendirdiğimiz zaman, ısıldevimbilimde politikalarını gözeten tek ülke olarak Türkiye, burada her iki tarafı bile dinlemekten yana. Onun için ısrarla yerde liderleri tek araya getirme arzumuz var. Bir araya getirelim, kendi kendilerinden bunu hep dinleyelim istedim. Henüz bunu başarabilmiş değiliz ama ümitsiz dahi değilim” niteleyerek konuştu.

TOPLU MEZARLAR

Ukrayna’daki toplu mezarlarla ilgili “Sizce bu kimi sorumlu tutmak lazım?” sorusuna Erdoğan;

“Bu konuyla ilgili en ideal cevabı tarafıma göre Birleşmiş Milletler, yapacağı çalışmalarla ortaya koymalı. Şu anda Birleşmiş Milletler yaptığı veya yapacağı çalışmaları ortaya koymadıktan sonra, yerde konuda tek tespit yapmak veya böyle tek tanımlamaya girmek bizi ısıldevimbilimde politikası sürdüren tek ülke olmaktan, tarafgir tek ülke konumuna düşürür ki bunu yerde şekilde yanıtlamak gerçek olmaz.”

“BM soruşturma yaptığında yerde zulümleri Rus askerlerinin yaptığı kanıtlanırsa merak Putin sorumlu tutulmalı mı?” sorusu üzerine ise Erdoğan;

“Böyle tek hâl ortaya köken anda zaten Putin dahi bununla ilgili olarak gerekli tavrını ortaya koyacaktır. Yani Putin’i yerde noktada tamamıyla farklı tek insan olarak görmek gerçek olmasa gerek. Çünkü o bile ülkesinin menfaatlerini zaman derecede savunan ve bunun bile mücadelesini veren tek ülke konumunda. Biz şu anda yerde iki ülkenin savaşında, Sayın Putin’le dahi Sayın Zelenski ile dahi etraflıca görüşmeler yapıyoruz. Aynı şekilde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri dahi Sayın Putin ve Sayın Zelenski ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu ne demektir? Biz şayet tek neticeye varacaksak, tek liderin tarafında olmakla olumsuzlama, her iki liderle dahi görüşmeleri yaparak neticeye varmanın gayreti içerisinde olmamız lazım. Yalnız şunu bile görmek lazım, sadece Ukrayna tarafında insanlar ölmüyor, Rusya tarafında bile sayı insanlar öldü.”

Program sunucusunun “Ama Rusya işgal gerçekleştirdi” yorumu üzerine Erdoğan;

“O başka tek konu. O yapıldığı gibi, tabii henüz yerde savaş başlamadan önce bunlar olmuştu ve savaşla beraberce henüz bile gelişti. Son zamanlarda biraz gerileme dahi oldu. Ama dediğim gibi burada özellikle Birleşmiş Milletler’in üzerine sakıt görevi süratle yerine getirmesi lazım, neticeyi açıklaması lazım. Bu netice üzerinden dahi bizlerin tavrımızı ortaya tam manasıyla koymamız gerekir. Onun içindir ki mesela tığ şimdi rehine krizini budaklı için çalışıyoruz, adımlar atıyoruz ve malûm tek yere dahi geldik. Öbür taraftan işte tahıl koridoruyla ilgili adımları bu atfen attık. Belli tek neticeye orada bile varmış bulunuyoruz. Dolayısıyla birisini tamamen tek kenara at, öbürünü tek kenara koy; öyle olmaz. Netice alacaksak neticeye oynamamız lazım ve şu anda saçta Türkiye olarak yerde neticeye oynamanın gayreti içerisindeyim.”

’BİZ DÜNYANIN BİR PARÇASIYIZ’

“Şangay İşbirliği Örgütüne katılma niyetiniz var. Bu örgütte Rusya, Çin, İran var. Bu, NATO’dan sayı farklı üstün ve hedefleri olan tek örgüt. Siz ülkenizin doğunun parçası mı olmasını istiyorsunuz batıcılık parçası mı?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan;

“Şunu sayı açık net söylemem lazım, tığ atlas parçasıyız; ne doğunun ne batıcılık Bizim için ülkemizin coğrafi olarak yetişkin tek kısmı doğuya aittir. Batıya ilgili olan kısmı ayrıdır. Ama Avrupa Birliği 52 yıldır bizi sürekli oyalamıştır. Avrupa Birliği, 52 yıldır bizi ne yazık ki hala üye yapmamıştır. Avrupa Birliği içinde bizim durumumuzda olan tek başka ülke yok. Hala bile oyalamaya sürme ediyorlar. Halbuki NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olduğumuz halde NATO ülkeleri da Avrupa Birliği süreci içerisinde bizi oyalamaktadır. Biz NATO’nun içerisinde verdiğimiz desteklerle ilk beşin içerisinde yer saha tek ülkeyiz. Bizim NATO’bile böyle dahi tek konumumuz var. Böyle güçlü tek konumu olan Türkiye’nin böyle oyalama taktikleriyle tek kenarda tutulması şüphesiz ki bizim için sayı sayı manidardır. İster istemez farklı arayışlar içerisine girme durumunda bile olabiliriz. Avrupa Birliği 52 yıldır bizi tutacak, bizi yanına yaklaştırmayacak ve ondan sonra bile ’Niçin şurayla görüştü, niçin burayla görüştü?’ itiraz. Görüşürüm. Bu görüşmeleri yaparken dahi tığ Avrupa Birliği’ne yerde noktada hesap verecek değiliz. Biz atlas tüm ülkeleriyle görüşürüz. Ben Sayın Şi’yle dahi görüşürüm, Sayın Putin’le dahi görüşürüm, Sayın Modi’yle dahi görüşürüm. Bütün ülkelerle görüşmelerimi yaparım. Çünkü hepimiz yerde atlas birer parçasıyız. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle görüşmeler yaptığımız zaman bize ’Niçin onlarla görüştünüz?’ niteleyerek tek soru gelmedi. Biz şu anda özellikle Şanghay İşbirliği Teşkilatında olan ülkelerle nasıl tek tutum içindeysek onlarla bile tıpkısı tutum içerisinde süreci işleteceğiz.”

’İSVEÇ TERÖRÜN ADETA BİR KULUÇKA YUVASIDIR’

“Türkiye olarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini sürekli olarak engellemek gibi tek niyetiniz var mı?” sorusu üzerine Erdoğan, “Şunu tek kez görmeniz lazım, burada özellikle İsveç terörün adeta tek kuluçka yuvasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç’te teröristlerin parlamentoya varıncaya kadar sızdığını söyleyen Erdoğan sözlerine şöyle sürme etti;

“Sürekli, Stockholm caddelerinde, terörist başının paçavralarını, pankartlarını taşıyarak teröristlerin yürüyüşler yaptığını ve İsveç’teki bizim samimi saf Türklere saldırılar düzenlediğini tığ belgelerle defalarca İsveç tarafına verdik. ’Finlandiya böyle mi?’ derseniz, İsveç gibi olumsuzlama. Onlar yerde noktada henüz sakinler ve duruma hakimler. Ama İsveç’te böyle tek hakimiyet yok. Bize sürekli tek gerekçeyle karşılık veriyorlar. Diyorlar ki ’Anayasamızın amir hükmü sebebiyle yerde, özgürlükler kapsamında değerlendirilir.’ Ben dahi diyorum ki, terörün özgürlükle alakası olmaz. Terörün özgürlük tanımı içerisinde yeri olamaz. Dolayısıyla bile yerde teröristlere karşı mücadelenizi şayet ortaya koyarsanız, tek mücadele verirseniz, tığ yerde konuda her türlü desteği veririz. Tabii bununla ilgili dahi nihai karar merci bizim parlamentomuzdur. Nihai kararı parlamentomuz verir. Burada tek şeyi henüz ifade etmekte fayda görüyorum, tığ yerde görüşmeleri yaptıktan sonra yine Stockholm caddelerinde maalesef yerde teröristlerin sürekli yürüyüşlerini izledik. Bu sıra tek seçim geçirdiler. Yeni kazanan parti bunlara müsaade etmeyeceğini söyleyerek iş başına geldi. Temenni ederim ki yerde teröristlere İsveç’te müsaade edilmez, tığ dahi elimizden gelen kolaylığı kendilerine gösteririz.”

“Eğer İsveç ve Finlandiya sizin onlardan istediğinizi yapmazsa, o zaman NATO üyeliklerini tevkif, engelleme konusunda kararlı mısınız?” sorusunu Erdoğan, “Bu konuda NATO üyelerinden herhangi birisinin olumsuz yanıt vermesi zaten yerde girişi engeller” sözleriyle yanıtladı.

Yunanistan’ın NATO’ya tekrar girişine o zaman iktidarda olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin dayanak verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer ’ret’ deseydi, zaman Yunanistan NATO’bile olamayacaktı ama olumlu yaklaştığı için şu anda Yunanistan tekrar NATO’ya girme imkanını yakaladı. Şimdi burada bile nitelik tek durumla karşı karşıyayız. Eğer yerde dediklerimiz yerine getirilecek olursa tığ olumlu yaklaşımda bulunuruz. Ama burada terör faaliyetleri sürme ederse olmaz” dedi.

NATO’nun terör örgütlerinin yanında olan olumsuzlama, tamamen terörle mücadele fail tek kuruluş olduğuna işaret fail Erdoğan, “NATO’nun beşinci maddesi, özellikle üyelerinin müşterek korunmasına yönelik tek maddedir ve tığ bunu bile tabii bekliyoruz. Çünkü tığ 40 yıldır terörle mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

’OLAY BİR KÜRT-TÜRK MESELESİ DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece İsveç ve Finlandiya’bile olumsuzlama, Suriye, Irak ve kendi ülkeniz içinde dahi Kürtler konusu var. Bu konu sizce nasıl çözüme ulaşır?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bir kez önce şunu belirleyelim, olayı Kürt-Türk meselesi olarak ele alırsanız yanılırsınız. Olay tek Kürt-Türk meselesi değildir. Olay tamamıyla terörist ve terörist olmayanlar meselesidir. Şu anda Suriye’nin kuzeyinde Kürt dahi var, Arap bile var. Bizim tarafa geçtiğiniz zaman yerde boylarda Kürt var, Arap henüz sayı var. Benim partimin içerisinde Kürt yönetici arkadaşlarım var, Kürt milletvekili arkadaşlarım var. Kendi içimizde herhangi tek sorun söz konusu olumsuzlama. Kaldı ki şu anda ülkemin güneydoğu, şark bölgelerinde tığ ikinci parti konumundayız ve buralardan ciddi tek oy alabiliyoruz. Buralarda ağırlıklı olarak Kürt vatandaşlar yaşıyor. Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı yerde bölgelerden AK Parti olarak tığ yerde kadar yoğun tek oy alıyoruz. İktidar olarak bile tığ yerde bölgelere sayı ciddi yatırımlar yaptık. Yani ’Burası Kürtlerin yaşadığı bölgedir, buraya yatırım yapmayalım’ niteleyerek tek şey bizim felsefemizde yok, bizim programlarımızda yok. Türkler dahi benim vatandaşım, Kürtler dahi benim vatandaşım, Araplar bile benim vatandaşım. Biz bunların arasında asla tefrik yapmayız, yapmadık. Şu anda bile tıpkısı konumdayız. Bizim eksiksiz vatandaşlarımıza yaklaşımımız aynıdır. Bundan sonra bile aynen böyle sürme edecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunların pek birçok sizin ülkenizde yaşıyor. Siz yerde Suriye savaşı nereye gerçek gidecek niteleyerek düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine dahi “Tabii yerde konu en sayı bizi rahatsız ediyor. Zira 4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde, ki bunların yetişkin kısmı Arap’tır, tığ bunları misafir ediyoruz” dedi.

Türkiye’dahi vatandaşlık verilen Suriyelilerin olduğunu, bunların içinde hekim, mühendis, hukukçu, nine, hemşirenin bulunduğunu nâkil Erdoğan sözlerine şöyle sürme etti;

“Bu kadar vasıflı insanlar sizden tek şeyler bekliyorlar ve tığ yerde insanları yol ortasında bırakmadık. Elimizden gelen desteği onlara bile verdik. Fakat tığ şimdi yeni tek kadem attık. O bile şu, özellikle Suriye’nin kuzeyinde malûm tek bölgeyi şu anda linyit evlerle inşa ediyoruz. Bu linyit evler 2 pozitif 1 şeklinde. Banyosu, tuvaleti her şeyi içerisinde var. Altyapılarını yaptık. Hedefimiz ilk etapta 100 1000 konut yapmak ve bunu artırarak sürme ettirmek. Peki niçin bunları yapıyoruz? Bizdeki Suriyeliler tekrar kendi topraklarına dönsün niteleyerek bunu yaptık. Orada, o yaşanmaz çadırların içerisinde yerde insanların insanlık dışı tek yaşama mahkum edilmesine katlanmak mümkün olumsuzlama. Biz bununla ilgili dahi Avrupa Birliği’nden olsun sayı yerlerden destekler istedik. Ama maalesef yerde destekleri alamadık. Birçok liderle benim özel görüşmelerim oldu. Fakat öyle dahi olsa böyle dahi olsa Türkiye kendi milli bütçesinden ve STK’ların gayretleriyle yerde konutları yaptı. Hedefimiz şimdi 250 1000 linyit eve bunu ulaştırmak ve şu andaki bizde bağcıklı Suriyeli misafirlerimizi yavaş yavaş kendi topraklarına göndermek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’deki enflasyon sorununun nasıl çözülebileceğine” ilişkin soruya karşılık bile şunları söyledi;

“Enflasyon aşılamaz tek ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun beraberce tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar abd ihracatı yakalamış tek ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar içinde olumsuzlama. Ama Amerika’bile beraberce zaman raflar içinde, Fransa’bile raflar içinde, Almanya’bile raflar içinde. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü ürünü marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni tek kadem attık. O bile şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde ürünler sayı sayı ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar başka zincir marketlerden sayı henüz az fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon tek sıkıntıdır ama yılbaşından sonra tığ enflasyonda bile yerde sıkıntıyı aşacağız ve yolumuza kararlılıkla sürme edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin nema oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu bile tek şeyi gösteriyor.”

2023 SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’dahi 2023’te yapılacak seçimlere” üzerine soruya, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında tek endişemiz yok. Ben meydanların dilini iyi bilirim. Şu anda yaptığım toplu açılışlarda, meydan mitinglerinde şayet on binleri meydanlara toplayabiliyorsam, yerde halkımın bize olan teveccühünü göstermektedir. Halkımızın bize olan yerde teveccühü sürme ettikçe, bizi kimse tutamaz. Çünkü seçenek yok” dedi.

Attıkları adımlarla Türkiye’nin savunma sanayisinden sağlığa, eğitime kadar her alanda Batı ülkeleriyle kıyaslanamayacak noktada olduğunu müfit Erdoğan, şöyle sürme etti;

“Keşke gelseniz dahi bizim sağlık sektörünü yerinde inceleseniz, bizim terbiye sistemimizi yerinde inceleseniz. Hepsinde Batı’yla mukayese edilemeyecek derecede tek performansı olan ülkeyiz. Onun için alternatifsiziz. Şu anda tığ öyle tek konumdayız ki inşallah yerde seçimleri dahi bizler kazanacağız. Ben yüzde 52 ile Cumhurbaşkanlığını kazandım. Şimdi önümüzdeki seçimlerde bizim hedefimiz tabii tıpkısı şekilde kazanmak. Biz reislik sistemine geçtik. Ama bizim muhalif kanat, Türkiye’dahi reislik sistemi olumsuzlama, parlamenter sistemi savunuyor, ki o parlamenter sistemde Türkiye yıllar yılı 7 ayda, 8 ayda, 10 ayda, 13, 14, 15, 16 ayda tek seçime gitmiş, hükümetler arızalı. Böyle tek ülkede istikrar olur mu? İstikrar olmadığı için dahi ne oldu? Türkiye hep geride kaldı. Biz ise dedik ki reislik sistemine geçeceğiz ve reislik sistemine geçtik. Amerika’daki sistemi dahi kısmen esas aldık. Başkanlık sistemiyle beraberce dahi Türkiye sayı henüz farklı tek yürüyüşe geçti ve yerde farklı yürüyüş içerisinde dahi gayet güzel tek yere ülkemizi getirdik.”

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

“Sizce şu zihin Türkiye-ABD ilişkileri ne merkezde?” sorusunu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdeal tek konumdadır diyemem. Çünkü bizim şu anda Amerika’yla hariç ticaret hacmimizin buralarda olmaması lazım. Bizim Sayın Trump döneminde dahi belirlediğimiz tek rakam vardı, ’100 milyar doları bulmalıyız’ demiştik. Ama maalesef şu anda sayı sayı gerilerdeyiz” niteleyerek yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinin savunma sanayisinde dahi istenilen yerde olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu;

“Savunma sanayini iyi tek yere taşımamız lazım. İşte mesela bizim F-16 meselemiz var. Biz sizden F-16 almışız. Şimdi sizden F-16 aldığımıza göre bunun gerisinin gelmesi lazım. Ama burada siyasi yaklaşımla karar vererek F-16 konusunda Türkiye’ye hala tek yaptırım uygulama yoluna gitmek iki sevilen ülke için sayı yanlış tek şey. En son Sayın Biden, bunu fek noktasında tarafıma söz verdi. Şu anda Biden’ın bu olumlu baktığını biliyorum. Hatta Cumhuriyetçilerle dahi görüşmelerimiz oldu, onlar bile bu olumlu bakacaklarını söylediler. Şimdi F-16 konusunda şayet tığ Amerika’dan istediğimiz neticeyi alamazsak ne yapacağız? Başımızın çaresine bakacağız. Siz kalkıp bile Yunanistan’a F-16 konusunda her türlü desteği vereceksiniz, orada üsler kuracaksınız ama Türkiye gibi NATO’daki sevilen ülkeye ve ilk 5 içerisinde NATO’bile her türlü desteği veren ülkeye yerde desteği vermeyeceksiniz. Bu merkezde Türkiye’nin yapacağı iş dahi başının çaresine bakmaktır. Yoksa bunun sayılmazsa bizim Amerika’yla sıkıntımız yok.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.