Son dakika: PKK/YPG ve FETÖ ile mücadele… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD’li dostlarımızın müttefiklik ruhuyla hareket etmesini bekliyoruz

zenrcade

Active member
Son dakika: PKK/YPG ve FETÖ ile mücadele… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD’li dostlarımızın müttefiklik ruhuyla hareket etmesini bekliyoruz class=”medyanet-inline-adv”>

Birleşmiş Milletler 77’inci Genel Kurulu çerçevesinde ABD’nin New York kentinde bağcıklı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rockefeller Plaza’bile plânlı Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Buradan Amerika’yı ikinci vatan eyleyen kardeşlerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Biz sizleri özlemiştik. Görüyorum ki sizler dahi bizleri özlemişsiniz. Her yıl olduğu gibi yerde yıl bile gönüllerimizi buluşturan Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’ne şükranlarımı sunuyorum.

Bizler mesafelerin yaramayacağı kadar gönülleri yakınız. Girişimleriniz, akademik çalışmalarınız; Amerikan toplumuna önemli katkılarda bulunuyorsunuz. Bu ülkede söz sahibi olmak için gerekli adımlar atıyorsunuz. Tüm bunları yaparken anavatanla sihir koparmıyor, milletin tek parçası olduğunuzu unutmuyorsunuz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak emekleriniz için kıyacı gönülden tebrik ediyorum. Vatandaşlarımızın tek araya gelmesini, beraberce hareket etmesini son basamak umursuyorum. Hepimiz yurtdışında yaşayanlarla beraberce nüfusu 95 milyonu bulagan yetişkin tek aileyiz.

Amerika’bile Türkiye’ye, Türk insanlarına olan ilgisinin artmasına katkıda bulunuyorsunuz. Dünyanın türlü ülkelerinde yaşayan insanlarıyla tek araya gelişimizde sık sık vurguladığım konu var. Asimilasyona ne kadar uzaksak tek arada kendi aralarında yaşamasını bütünleşmesini dahi destekliyoruz.

ABD’dahi yürüttüğünüz çalışmalarda sürgit size dayanak verdiğimizi hatırlatmak istiyorum. Yürüttüğünüz çalışmalardan yerde ülke yetkililerinin dahi memnun olduğundan eminim.

Ortak değerlerde birleştiğiniz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz konu yoktur. Hepimizin bildiği gibi hayat maalesef oyuk kabul etmiyor. Bizim ihmal ettiğimiz her saha ağyar tarafından dolduruluyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Türk-Amerikan ilişkilerini zehirlemek için mücadele edenleri sizler zaten görüyorsunuz. Milletimiz hakkındaki gerçekleri henüz iyi idrak edilmesini sağlamak hepimizin görevidir.

Siyasi ve görüş ayrılıklarını başka koyarak milli meseleler arasında ortak davranmalıyız. PKK/YPG ve FETÖ ile kararlı mücadelemizi sürdürdük, sürdüreceğiz. Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ ile mücadelemizde müttefiklik ruhuna yakışır şekilde, iş birliği içinde hareket etmesini bekliyoruz.

15 Temmuz gecesi 252 insanımızı alçak katleden, Meclisimize torpil rami örgütün hukuk önünde yargılanması gerekiyor. Müslümanlara yönelik ön yargıların çevre genelinde arttığını görüyoruz. Amerika’bile bile yerde tarz saldırıların olduğunu görüyoruz.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

70 yıllık müttefik olarak aralarında çözemeyeceği hiçbir konu yoktur. Türkiye’nin konumu iyi bilinmeli, kararlar bu göre atılmalı. Biden ile görüşmemizde görüşmek ve iş birliğinin ilerlemesi konusunda mutabık kaldık. Aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum.

TAHIL KORİDORU

Güçlü ve güvenilir tek NATO müttefiki olarak attığımız yerde adımlarda verdiğimiz dayanak herkesin malumudur. Küresel ekonomik etkilerin tüm dünyayı olumsuz etkilediğini her platformda söylüyorum. Tahıl koridoru konusunda attığımız adımlar herkesin takdirini toplamaktadır. Türkiye olarak savaşın mesleği yoluyla sonuçlandırılmasına olan çabalarımızı önümüzdeki dönemde dahi sürdüreceğiz.

BM ile yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağladığımız İstanbul mutabakatı herkesin takdirinedir. İstanbul Mutabakatı’ndaki olumlu iklimi önce ateşkese akabinde bile kalıcı barışa kavuşturmayı istiyoruz.

Önümüzdeki sene Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın haklı gururunu yaşayacağız. 2023 hedeflerimize ulaşmak için mücadelemize sürme edeceğiz.

GÜÇLÜ TÜRKİYE MESAJI

Milli iradeyi tartışmasız şekilde hâkim kıldık. Sessiz devrime imza attık. Enerji, savunma, terbiye, terörle mücadelede yol aldık. Bugün yatırımlarıyla ulaşım altyapısını tamamlamış tek Türkiye var.

Çanakkale Köprüsü ve İstanbul Havalimanı ile materyalizm ilk 3 içinde olan projelerimizi hayata geçirdik. Pandemi döneminde havaalanları dururken tığ kesintisiz çalıştık. Akdeniz, Karadeniz’dahi ordu ve donanması ile güçlü tek Türkiye var.

Mültecileri Akdeniz’dahi av boğan olumsuzlama, onları kurtaran tek Türkiye var. Rekor nema ile rekorlara koşan krizlerle göz fail yetişkin tek Türkiye var.

Sizler dahi yerde Türkiye’deki yetişkin dönüşümü görmeye fırsat buluyorsunuz. Türkiye sürekli gelişiyor… ‘Durmak yok yok yola sürme’ diyoruz.

2023 seçimlerine yetişkin önem veriyoruz. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın bile oy vereceği milli irade şölenine dönüştüreceğiz.

Türkiye 70 yılı transandantal sayı partili hayatında şeffaf seçim süreci ile takdir almıştır.

Türk demokrasisine sahip ayrılmak hepimizin görevidir. Buradaki her vatandaşımızın sandığa gitmesini diliyor ve istiyorum. Gerek ABD’deki temsilcilerimiz gerek Türkiye’deki kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, olmayı bile sürdürecektir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.