Stan Herman 95 yaşında olmasına rağmen yeni anı kitabıyla hala moda

zenrcade

Active member
Stiller gelir ve gider ama Stan Herman onlarca yıldır modanın içinde.

Daha geçen ay, rahat couture kralı 95 yaşındaki Bay Herman, ürünlerini (kadife ev giyimi) 30 yıldır temel ürün olarak kullandığı ve 2017’den bu yana yaklaşık 900.000 adet sattığı QVC’ye taşıdı.

“Her sezon daha fazla satın alıyorlar. Yaşayabilirliğimi korudum ki bu hiç de kolay değil” dedi şönil ile özel bir ilgisi olan Bay Herman. “Bu benim gizli silahım.”

Bay Herman, insanları tatil için donatmadığı zamanlarda iş için donatıyor. 1975 yılında Mr. Mort markası altında şık, uygun fiyatlı kadın giyim serisiyle başarılı bir başlangıç yaptıktan sonra oteller, kumarhaneler ve aralarında Avis, Amtrak, McDonald’s ve United Airlines’ın da bulunduğu her türden şirket için üniforma tasarlamaya başladı. Daha yeni müşteriler arasında JetBlue, FedEx, Shoes Resorts ve New York Central Park Conservancy yer alıyor.

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, Bay Herman’ın üniforması kaşmir ve balıkçı yakalara doğru eğiliyor; genellikle Başak burcuyla eşleşen toprak tonlarında. Onunla tanıştığınızda burçları tartışmayı planlayın. Ve burçlara indiğiniz her yerde büyülenmeyi planlayın.

Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi’nin eski başkanı Bay Herman, bu ay çıkan “Bacaklarınızı Çaprazlaştırın: Modada Bir Yaşam” adlı anı kitabında giyim (ve boş zaman) alanındaki maceralarını anlattı.

Halen Manhattan’da Bryant Park’a bakan bir işi ve Hamptons’ta salgının geçmesini beklediği bir evi var. Ancak yarım yüzyıldan fazla bir süredir evi, Murray Hill’deki Art Deco binasında yüksek tavanlı, iki teraslı ve çok sayıda dolaplı kiralık bir dubleksti.

Bay Herman, “Buraya genç çılgınlardan biri olarak başladım ve şimdi yaşlı bir devlet adamıyım” dedi. “Herkes beni işaret edip çocuklarına ‘Bu adamın kaç yaşında olduğunu biliyor musun?’ diyor.”

Bu yaşlı adam formunu erkenden gösterdi: 9 yaşındayken Passaic, New Jersey’de babasının kumaş mağazasında Vogue ve Butterrick desenleri sattı. Bay Herman, Cincinnati’deki üniversiteden ve askerlik hizmetinden sonra New York’a taşındı ve gelecekte hayat arkadaşı olacak öğretmen ve yazar Gene Horowitz ile tanıştı. İkili bir süreliğine Greenwich Village’a yerleşti; önce West Fourth Street’teki şık, rahat bir beşinci kata, ardından West 12th Street’teki daha az bohem mahallelere. Bay Herman, “Hudson Nehri’nin ve Bermuda’ya giden gemilerin güzel bir manzarasını gördük” diye hatırladı.

Yine de Mr. Mort markasının başarısıyla moda bölgesine daha yakın yaşamak istiyordu.

Stan Herman, 95

Meslek: moda tasarımcısı

Binmek: “Hayatımı merdiven arayarak geçirdim. Bu yüzden hala iyi koşabiliyorum.”

Tesadüfen yakın arkadaşı ve tasarımcı arkadaşı Chester Weinberg de yeni bir daire arıyordu.

“Birisi ona Murray Hill’deki bu yerden bahsetmiş. Chester şehri terk etmek zorunda kaldı ve benden ona bakmamı ve bu konudaki hislerimi kendisine bildirmemi istedi,” dedi Bay Herman. “Ve içeri girdiğimde şunu dedim: ‘Bu Chester için değil; benim için.’ Burayı kendime bir yuva yapabileceğimi biliyordum. Manhattan’ın ortasında küçük bir ev sahibi olmak gibiydi.

Bay Weinberg, “Calvin Klein’ı ve siyah dairesini taklit etmek için o zamanlar herkesin yaptığı gibi onu siyaha boyardı. Ve bu dairenin böyle olması gerekmez.” diye devam etti.

Bay Herman alanı beyaza boyadı ve Roche Bobois mobilyalarıyla doldurdu; bu karardan sonra pişman oldu çünkü insanlar oturduktan sonra kalkamadılar: “Dört arkadaşımı çatlaklarda kaybettim.”

Banyoların orijinal gri fayanslarını, bordo lavabo ve küvetlerini koruyarak mutfağı biraz modernleştirdi. Ne yazık ki erken yaşta AIDS’e yakalanan Bay Weinberg ile de dostluğunu sürdürdüğünü hatırlatmak isterim.

İki katlı dairede hayat cennet gibiydi. Akşam Bay Horowitz yüksek sesle kitap okudu. Opera müziği stereodan çalınıyor – Bay Herman tutkulu bir hayran ve saygın bir şarkıcıdır. Ve yan taraftaki hizmetçi dairesinde yaşayan kadın, iki adama taşıyıcı anne oldu. Bay Herman, “Mutfağımızı kullanmasına izin verdik ve her sabah kahvaltı hazırlayıp Schubert şarkıları söyledi” dedi. “Beni çok rahatlattı.”

Bay Horowitz 1991’in başlarında kalp krizinden öldü. Birkaç ay sonra Bay Herman, oyun yazarı ve senarist Arthur Laurents’in Quogue, New York’ta düzenlediği doğum günü partisine konuk oldu.

“Arthur tamamen beyazlar içindeydi ve ona Başak lazer gözlerimle baktım ve ‘Tanrım, bu pantolonlar eski ve onları çok yıkamış’ diye düşündüm. Ve gömleğin üzerinde lekeler vardı” dedi Bay Herman. “Ve kendi kendime düşündüm ki, o yaşlandıkça ‘Ah, yeni bir gömlek almama gerek yok’ diye düşünen adamlardan biri. Ve ben böyle olmak istemedim. Eve geldiğimde Gene dairenin her yerindeydi ve ‘Bunu değiştirmem lazım’ diye düşündüm.”

Bir ay içinde Bay Herman bir dekoratör tuttu. Bay Horowitz’in en değerli eşyalarını elinde tutuyordu ama bunun dışında daireyi, artık bekar bir adam olan sakininin bir yansıması haline getirmeye çalışıyordu.

Her şey şönil döşemeli özel yapım çikolata kahvesi kanepeyle başladı (tabii ki). ABC Carpet & Home, Chinois kaplı bir gardırop ve yemek köşesinde yeşil elmas desenli ve metal sandalyelerle çevrili yuvarlak sarı bir masa da dahil olmak üzere mobilyaların çoğunu tedarik etti.

Pandemiden önce bitki tutkunu Herman Bey’in yarım asırdır beslediği kauçuk ağacı masa ve sandalyelerin üzerini kaplıyordu. “Akşam yemeği partileri vermek harikaydı çünkü kendinizi taşradaymış gibi hissediyordunuz” dedi. “Fakat Kovid sırasında bir veya iki hafta orada değildim ve ağaç benim kurbanım oldu. Ve bu dairede ortağım dışında kaybettiğim tek şey bu.”

Kısa bir süre önce dairesine girdi ve burasının müzeye benzediğine karar verdi. Döndüğü her yerde “eşyalar” vardı; duvarlarda resimler; büyük boy bir tenis raketi (Bay Herman haftada iki kez çiftler oynuyor); Metropolitan Operası posterleri; Bay Herman’ın arkadaşı, sanatçı ve illüstratör James McMullan’dan el yapımı doğum günü kartları; ve bizzat Bay Herman’ın yaptığı sulu boyalar ve eskizler.

Piyanonun üstü fotoğraflarla kaplıydı: Bay Herman’ın ailesinin fotoğrafları, Bay Herman’ın Prenses Diana, Lauren Hutton, Demi Moore, Elizabeth Taylor, Anna Wintour ile fotoğrafları. Ve şömine rafının üzerinde tasarımcı Oleg Cassini’nin hediyeleri olan bir düzine kadar yeşil porselen papağan duruyordu.

Bay Herman, “Ama müzeye benzemesi kötü bir şey değil” dedi. “Bu iyi. Buradaki her şey bana hayatımda olup bitenleri hatırlatıyor.”

Hala bir şeyler oluyor. 2025 yılına kadar QVC için koleksiyonlar tasarlayacak. Garment District Alliance’ın bir üyesidir ve Bryant Park Conservancy’nin yönetim kurulunda yer almaktadır. Donna Karan’ın 1991’de Moda Tasarımcıları Konseyi’nin başkanı olduğunda kendisi için diktirmek konusunda ısrar ettiği smokini hâlâ giyme şansına sahip. Çok yakıştığını söyledi ve bir şefin öpücüğünün moda tutkunu versiyonuna benzeyen bir jest yaptı.

Bay Herman, “Babam eşcinsel olduğumu öğrendiğinde bana çok kızdı” dedi. “Beni oturttu ve şöyle dedi: ‘Bu kadar üzgün olmamın nedeni, yaşlandığında ve kimsen olmadığında ne olacak?’ Çocuğunuz olmayacak. Torunlarınız olmayacak. Sen gerçekten bela istiyorsun.’”

Bay Herman bir an sessiz kaldı. “Keşke bugün burada olsaydı” dedi, “yaşlı bir adam olarak bir evim, bir evim, arkadaşlarım ve ailem olduğunu görmek için.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.