Tarihin en iyi Márquez'i Avustralya'da muhteşem bir geri dönüşle kazandı

Derin Gece

New member
Bir kez daha büyük ödülün başrol oyuncusu oldu. Yine gösteri yaptı. Bir kez daha en iyisi oldu. Yeniden o oldu Marc Márquez Alentá, 31 yaşında, sekiz dünya şampiyonluğuHonda'dan Ducati'ye kadar yıllar süren acılar, operasyonlar, iyileşmeler ve motosiklet değişimi, her şeyi piste koyan, Ducati'si kaydığı için başka bir korkunç başlangıçtan sonra geri dönen Ducati'ye. 'yırtmak' (kask vizörünü koruyan plastik) aynı ızgara üzerinde çıkarırken arka tekerleğinizin altına yerleştirin.

“Her şey mümkün, hiçbir şey kesin değil”Marc Márquez, her zamanki gibi dudaklarında bir gülümsemeyle, yenilmez 2019'daki ilk virajda 14. sırayı geçtikten sonra tekrarlıyor (“13. sırada başlayan Marini'yi yanımda gördüğümde, offf diye düşündüm! Katalan şampiyon podyumdan inerken “Tekrar geri dönüş zamanı geldi” yorumunu yaptı), işi kolaylaştırmaya ve bu yılın açık ara en iyi MotoGP sürücüsü olduğunu bir kez daha göstermeye karar verdi ve muhtemelen belki de bu yüzden onu ilk tebrik eden kişi oydu. Giacomo Agostini, 15 dünya şampiyonluğunun sahibi.

Tarihi geri dönüş

Márquez'in kariyeri etkileyiciydi, evet. Sırasında Jorge Martin Cumartesi günü sprint testini kazandığında yaptığı gibi tekrar kaçtı ve 'Pecco' Bagnaia Cumartesi günü yine aynı sorunları yaşadı (“Motosikleti virajlara sokamıyorum, bu imkansız”), Márquez ilk turda altıncı oldu ve bu kez yarışı geri almak için rakipsiz bir pozisyon olan ikinci pozisyondan başladı. zafer yolunda. “Hayatımı karmaşıklaştırmayı sevdiğim açık.”

“Hayatımı zorlaştırmayı sevdiğim çok açık. Vizörümde elle çıkaramadığım bir böcek olduğu için ızgaradaki 'yırtılmayı' kaldırmak zorunda kaldım, arka tekerleğimin altına düştü ve irkildi, korkunç bir şekilde savruldu. Artık geri dönmenin zamanı geldi, Marc, diye düşündüm.”

Marc Marquez

— Gresini Racing Team Ducati sürücüsü

Daha sonra altıncı oldu Jorge Martín, Marco Bezzecchi, 'Pecco' Bagnaia, Franco Morbidelli ve Brad Binder. Ve bunların hepsi, formasyon turundan sonra başlangıç çizgisine vardığında, eldivenlerini ayarlayıp süspansiyon sistemlerini alçaltmak ve başlangıçta daha iyi yol tutuşu sağlamak için tüm düğmelere bastığında, “Büyük bir sivrisineğimin olduğunu keşfettim! Çok, çok!” çok çok büyük! vizörde, elimle çıkarmaya çalıştım ama gitmedi, ilk 'yırtmayı' çıkardım, bu gridde asla yapmadığım bir şeydi, o kadar şanssızdım ki, yere düştüğümde parça, tam arka tekerleğimin altına girdi. Trafik ışığı söndüğünde motosikletin kayması korkunçtu, neredeyse düşüyordum! Başlamadan önce.”

Korkudan kurtulmak kolay olmadı, özellikle de ilk virajda 11 sürücü onu geçerken. “İlk turu biraz sakinleşmek için kullandım ve sonraki turları cumartesi günü gösterdiğim gibi, evet tempoya sahip olabileceğimi düşünmek için kullandım.” Ve gerçekten de Bagnaia'ya ulaşması on tur sürdü; Martinatörişini yapmaya devam eden, yarışı otoriteyle yöneten.

En şampiyon Giacomo Agostini, bugün Avustralya'daki podyumda Marc Márquez'i tebrik ediyor.yoyj / DORNA SPOR

Márquez'in iki kez dünya şampiyonunu geçip Martín'in akıntısına girmesi için hiçbir şey, hiçbir şey, bir dönüş bile gerekmedi. Hâlâ dünya şampiyonu olma şansı matematiksel olan Cervera'lı genç adam ('Martinator'ın 79 puan gerisinde ve hala 111 puan önde) Aragon ve Misano'dan sonra yılın üçüncü yarışını kazanmayı düşünüyordu. hepsi geçen yıldan kalma bir motosikletle. Mükemmel.

Martín'in yakınında 12 tur geçirdi, onu inceledi, İspanyol'un sadece liderliğin değil, aynı zamanda üst üste ikinci yıl şampiyonluğunun da tehlikede olduğunu biliyordu ve bu nedenle, lideri kaybetmeden bir şans alabileceğinin farkındaydı. , Elbette. Geriye dört tur kala ve Prima Pramac'ın lideriyle birkaç mücadelenin ardından Márquez, Phillip Adası'ndaki en hassas viraj olan 4. virajda muazzam bir sağ dönüş yaptı ve bu, düzenlenen güzel yarışa katılan 47.000 seyircinin ruhunu yükseltti. denizin yanında.

“Marc'ın (Márquez) büyük GP'deki rakibim olacağını biliyordum, çünkü çok hızlıydı ve Phillip Island onun favori pistlerinden biriydi. Açıkça görülüyor ki ikinci bitirip, bu hafta sonunu 10 puan daha fazla ekleyecek. 'Pecco' (Bagnaia) harika bir sonuç”

Jorge Martin

— Prima Pramac Ducati sürücüsü

Ve bundan sonra geriye sadece Cumartesi günü sprint testinin podyumunda yanlışlıkla duyurulan yılın üçüncü zaferini yönetmek kalıyordu. “Evet evet, Cumartesi günü ikinci bitirdiğimde parmaklarımla üç işareti yaptım ve tüm ekibim bana hayır diye bağırdı, ikinci!!!! çünkü onlara ertesi gün sezonun üçüncü galibiyetimizi alacağımızı açıkladığımı bilmiyorlardı.” Ve o kahkahayı patlattı, binlerce kahkaha. “Hayır, hayır, şaka yapıyordum, yanılmışım ama düzelttim.” Onun söyleyeceği gibi beş kez şampiyon olan Jorge Lorenzo: “Marc haksız olsa bile haklıdır.”

Phillip Adası, Avustralya, son üçlünün ilk tarihi. Valencia'daki Dünya Kupası'nı kapatmadan önce Tayland ve Malezya da onu takip edecek. Bagnaia, kötü, çok kötü, tuhaf bir hafta sonunda, 'Martinator'a karşı 10 puan kaybetti. Phillip Island'a liderin 10 puan gerisinde geldi ve Tayland'a 20 puan geride gitti. Pazar günü Marc'ın en kötü rakibi olacağını hissettiğini kabul eden Martín, “Hafta sonunun en iyi yanı bu” dedi. “Benden daha iyi bir tempoyla geriden geldi, bu onun en sevdiği pistlerden biri ve mesele 'Pecco'ya karşı avantajı bozmak değildi, benim de yapmam gereken şey buydu.”

'Pecco' Bagnaia, Marc Márquez ve Jorge Martín, yılın ve Avustralya'nın üç kahramanı.

'Pecco' Bagnaia, Marc Márquez ve Jorge Martín, yılın ve Avustralya'nın üç kahramanı. / DORNA SPOR

Márquez, en iyi seçeneğinin yine yılın son hafta sonunda Valensiya'da olacağına inanıyor. “Hem Tayland hem de Malezya'da onların (Martín, Bagnaia ve Bastianini, üç 'kara pençe' Ducati yetkilisi, üç 'Desmosedici' 2024) benden biraz daha fazla puana sahip olacağını düşünüyorum, ancak ben de bunun için sıkı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğim.” podyumda kalın.”

Márquez'e Dünya Kupası'nın hakemi, hakemi olup olmadığı sorulduğunda, geçen yıl motosikletle yarışmasına rağmen iki büyük favoriden puan almaya devam ediyor (bugün yine altı Ducati puanı ilk sırada aldı). sekiz kez dünya şampiyonu, “hepimiz özgürce koşabiliriz ve bu da benim yarış kazanmaya çalışmaya devam edeceğim anlamına geliyor.”

GP sınıflandırması: 1. Marc Márquez (Ducati), 39 dakika 47.702 saniye; 2. Jorge Martín (Ducati), 0,997 saniyede; 3. 'Pecco' Bagnaia (Ducati), 10.100 saniyede; 4. Fabio Di Giannantonio (Ducati), 12.997 saniyede ve 5. Enea Bastianini (Ducati), 13.310 saniyede.

Sürücüler Dünya Kupası: 1. Jorge MARTÍN (İspanya), 424 puan; 2. 'Pecco' BAGNAIA (İtalya), 404; 3. Marc MÁRQUEZ (İspanya), 345; 4. Enea BASTIANINI (İtalya), 331 ve 5. Brad BINDER (Güney Afrika), 331.