Ukrayna'dan kaçan bir dövme sanatçısı Brooklyn'e yerleşir.

zenrcade

Active member
Alona Hamova'yı memleketinden uzaklaştıran şey savaştı ama bir bakıma kaderinin terk etmek olduğunu her zaman biliyordu. “Oraya sığmadığımı hissettim” dedi.

Ülkenin doğusundaki Berdyansk liman kentine sadece birkaç kilometre uzaklıktaki küçük bir Ukrayna köyü olan Novovasylivka'da büyüdü. Bayan Hamova için burası sınırlı fırsatlara ve hayal gücüne sahip, hırslarını engelleyen bir yerdi. “Herkesin bana 'Ah, sen de böyle olmalısın' dediği bir köyde yaşadım” dedi. “Televizyonda insanların en iyi hayatlarını yaşadıklarını görüyordum ve düşündüm ki, ben de bunu istiyorum.” Kendi arzularımla motive oluyorum. İstediğim bir şeye sahip olmamak acı veriyor.”

Kiev Ulusal Dilbilim Üniversitesi'ne gitti ve çeviribilim ve dört dil bilgisi bölümünden mezun oldu, ancak hangi işi yapmak istediği ve tam olarak nerede yaşamak istediği konusunda kesin bir bilgiye sahip değildi.

22 yaşındayken karnına balina dövmesi yaptırdı ve sanatçıyla konuşmaya başladı. Sanatçı onun akıl hocası oldu ve Bayan Hamova dövme yapmanın temellerini öğrendi. Çocukluğumdan beri resim yapmayı çok seviyorum dedi. “Ama her zaman yeterince yaratıcı olmadığımı düşündüm. Bu bir güven eksikliğiydi.”

Birkaç yıl boyunca kendi tarzını arayarak bununla uğraştı. Altı dövmesi daha var: sırtında bir nilüfer çiçeği, uyluğunda bir mandala, köprücük kemiğinin yanında küçük bir dal, bacaklarında bir böcek ve çiçekler ve en sevdiği şey olan dizkapağının yanında nergisler, gittikçe daha da çoğaldı. zamanla popüler hale geldi. kendini kabul etmenin kişisel bir sembolü haline gelir.

25 yaşında yaşadığı zor bir ayrılık onun netlik kazanmasına yardımcı oldu. “İşte o zaman tarzımı keşfettim” dedi, “çünkü kendimi kabul edebildim, kendimi sevebildim ve kim olduğumu kucaklayabildim.”

Yüksek kontrastlı, ince çizgili çiçek dövmeleri kısa sürede çok popüler oldu. Müşteri ve güven kazandı. Daha sonra Rusya Ukrayna'yı işgal etti. Bayan Hamova ayrılmak zorunda olduğunu söyledi: “Başka hiçbir şey yapamadım.”

Bu, sanatının sosyal medyada da takipçi kazandığı 2022 yılının başlarındaydı. Brooklyn, Williamsburg'daki bir dövme salonu ona konuk sanatçı olarak yer teklif etti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmaya henüz hazır olmadığından neredeyse bir yıl boyunca Avrupa'yı dolaştı, Münih ve Viyana'daki stüdyolarda konuk sanatçı olarak çalıştı. “İşim her şeyin üstesinden gelmeme yardımcı oldu” dedi. “Ve terapi gördüm, bu da duygularla baş etmede çok yardımcı oldu.”

Sonunda Brooklyn'in teklifini kabul etmeye hazır olduğunu hissetti. “New York hakkında hiçbir şey bilmiyordum” dedi. “Çok kültürlü olduğu için muhtemelen herkes için doğru yer olduğunu düşündüm.”

4,514$ | Williamsburg, Brooklyn

Alona Hamova, 28

Meslek: Dövmeci

Büyük şehirlerde: Bayan Hamova öğrenci olarak Kiev'e ilk geldiğinde büyük şehirde yaşamayı tercih ettiğini hemen anladı. “Daha doğal hissettiriyor” dedi. “Kiev'de kim olduğumu öğrenmeye başladığımı hissediyorum ve şimdi New York'ta bunun sonuçlarını alıyorum. Herkesin hayatta ne istediğini bildiğine inanıyorum; sadece o iç sesi duymak ve onu takip etmek cesaret ister.”

Daire mobilyaları hakkında: Bayan Hamova, New York'a taşınmadan önce farklı şehirlerde tamamı mobilyalı olan birçok dairede yaşıyordu. Brooklyn'deki dairesi, evinin nasıl görüneceğine karar vermesi için ona ilk fırsatı verdi.

Bayan Hamova, Şubat 2023'te New York'a geldi ve hükümetin Ukrayna için Birleşme programı kapsamında iki yıllık bir vize aldı. “Bir yere seyahat etme kararını veriyorsunuz, uçuş rezervasyonu yapıyorsunuz, konaklama rezervasyonu yapıyorsunuz, hepsi bu. Oraya vardığınızda öğreneceksiniz,” dedi. “Finansal olarak hazırlandım çünkü herkesin bunun çok pahalı olduğunu söylediğini duydum.”

Queens'teki bir otel olan Court Square, bir ay boyunca onun eviydi. Zamanının çoğunu Williamsburg'da çalışacağını bildiği bir daire aramakla geçiriyordu. İnternette aramayı bıraktı ve bunun yerine boş daire tabelaları arayarak sokaklarda yürüdü.

Williamsburg hissi ona Kiev'i hatırlattı ama doğru yeri bulmakta zorlandı.

Yavaşlaması gerektiğini hissetti ve Airbnb aracılığıyla bir aylığına başka bir daire kiraladı. “Ukrayna'daki durumdan dolayı bu kadar travma geçirdiğimi bilmediğim için bazı zihinsel zorluklar yaşamak zorunda kaldım” dedi ve her daireye baktığımda o daireyle birlikte olduğumu fark ettim. Kiev'le karşılaştırıldı. İki yılı aşkın süredir çevrimiçi olarak birlikte çalıştığım terapistimle nihayet durumu çözdüm. Artık bırakmayı başardım ve yeni bir şeye geçmeye hazırdım.”

Biraz daha zaman ve yeni bir bakış açısıyla, Two Trees Management tarafından 2017 yılında Doğu Nehri üzerinde inşa edilen bir apartman kompleksi olan 325 Kent'te tek yatak odalı bir daire buldu. Artık ufuk çizgisine bakışını çerçeveleyen tavandan tabana pencerelere sahip ve kanepesinin üzerindeki çerçeveli bir posterde hayatının sloganı yazıyor: “Dünya senin.”

En önemlisi suyun kenarında yaşıyor. “Hayatımda ne zaman zorluklarla karşılaşsam ve sakinliğimi yeniden kazanmaya ihtiyaç duysam, Domino Park'a gidip oturup suya ve Manhattan manzarasına bakıyorum” dedi. “Suya baktığımda huzurum geliyor, bu yüzden hemen dışarı çıkıp bunu yapabilmek harika bir hediye.”

Kent Bulvarı'ndaki saklandığı yere demir atmıştı ve 2023'ün çoğunu yeni hayatının ayrıntıları üzerinde çalışarak geçirdi. İşe alındığı ilk stüdyo işe yaramadı ve arkadaş edinmekte sorun yaşadı. “Oldukça içe dönük bir insanım” dedi. Evinden sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde, daha uygun bir stüdyo olan Atelier Eva adında başka bir stüdyoda iş buldu. En sevdiği pizzacıyı ve orada düzenli olarak buluşacak yine Ukraynalı bir arkadaşını buldu. Brooklyn'deki ünlü Joe's Pizza'da “'Pizza Joe anlarımız' var” dedi.

New York artık Bayan Hamova'ya Novovasylivka'dan ayrılırken aradığı özgürlüğü ve Kiev'den kaçarken ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlıyor. “Başka bir ülkeye taşınmak elbette çok stresli” dedi, “ama New York beni korkutmadı. Yeterince büyük olduğunu biliyordum. Benim için bir yer olmalı.”