Ukraynalı bir bahçıvan için çiçekler ileriye giden bir yol sunuyor

zenrcade

Active member
Alla Olkhovska'nın yetiştirdiği 120'den fazla tür arasında en çok keyif aldığı akasmalar, onlar kadar abartılı derecede güzel olan, iyi bilinen, büyük çiçekli melezler değil. Kalbini çalan şey, küçük, daha az yaygın olarak yetiştirilen türler (ortak adlarında genellikle “deri çiçeği” terimini içeren ve birçoğu güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'ne özgü olan türler) oldu.

Azaltılmış çekicilikleri, onları Bayan Olkhovska'nın bir başka tutkusu olan fotoğrafçılık için ruhani nesneler haline getiriyor. Ama onu asıl etkileyen şey, minik, çan şeklindeki çiçeklerin, kalın yapraklarıyla, bahçesindeki giderek artan sıcak ve kurak yazlara ne kadar iyi dayanabildiğidir.

Örneğin beyaz yapraklı meşin çiçeği (C. glaucophylla) ve kırmızı meşin çiçeği (C. texensis), sıcağa çok iyi tahammül edebilir, sadece çiçek açmaya devam ederek ve zorlu çevre koşullarına uyum sağlayarak.

İki yıl önce bu ay, daha ani bir uyum çağrısı duyuldu; bu, bahçıvanın kendisine ve Ukraynalı arkadaşlarına yönelikti. Yaşadığı yer olan Kharkiv'de ve ülke genelinde savaş başlamıştı.

Şu anda 38 yaşında olan Bayan Olkhovska, nadir bitkiler için küçük bir fidanlık kurmaya hazırlık amacıyla bitki koleksiyonunu oluşturmuştu. Ancak savaşla birlikte yeni bir görev de geldi: Savaş karşısında ailesini desteklemenin bir yolunu bulmak.

Zaten zorluklar vardı. Bayan Olkhovska'nın kayınvalidesi ve büyükannesi, bakıcı olarak ona güveniyor. Şiddetli bir Kovid enfeksiyonu nedeniyle akciğer ve kalp hasarı yaşayan kocası Vitalii Olkhovskyi ise savaş başladığında hâlâ rehabilitasyonunun ilk aşamalarındaydı.

Aile, birçok komşu gibi, tekrarlanan füze ve drone saldırılarının şehri ve altyapısını harap etmesinden sonra sıkışıp kalmıştı ve taşınmayı göze alamıyordu.

Bayan Olkhovska, Ukraynalıların “bundan sonra ne olacağını bilmemeleri ve yaşam standartlarının çok ama çok keskin bir şekilde düşmesi” nedeniyle yerel bir anaokulu açmanın artık mümkün olmadığını bildiğini söyledi; herhangi bir müşterinin başka bir yerden gelmesi gerekecekti.

Bitki satın almak kesinlikle bir öncelik değil, diye ekledi, “Eğer korkuyorsanız ve bölgeye ne olacağını bilmiyorsanız – orada kalıp kalamayacağınızı ya da kışı atlatıp atlatamayacağınızı.”

Yine de ona ileriye giden yolu gösteren, bahçesi ve özellikle akasmalarıydı.

Tohumlarınız için müşteri çekin

Bayan Olkhovska aklına gelen tek şeyi yapmaya başladı: İnternet üzerinden daha fazla tohum satmak.

Sonuçta bitkileri internetten öğrenmeye 20 yaşında ilk bilgisayarını aldığında başladı. O zaman da şimdi olduğu gibi hobiciler ve uzmanlar bahçecilikle ilgili bilgi ve tohum alışverişinde bulunmak için yabancı forumlarda ve daha sonra sosyal medyada bir araya geldi. Belki bu bağlantılardan bazılarının küçük müşteri tabanını genişletmesine yardımcı olabileceğini düşündü.

“Tohum satmak benim son çaremdi, son girişimimdi” dedi. Ve planının işe yarayacağından pek emin değildi.

Ancak ortaya çıktı ki, Bayan Olkhovska'nın bu yabancı forumlardaki bitkilere olan yoğun ilgisi, akasma koleksiyonundaki tohumları özellikle pazarlanabilir hale getirmişti. Çeşitli satışlar.

“Alışılmadık olan her şeyi, nadir olan her şeyi, yetiştirilmesi zor ve zorlayıcı olan her şeyi seviyorum” dedi, ancak son iki yılda bitkilerin hiçbir hatası olmaksızın bu zor ve mücadele en uç noktalara götürüldü.

Hibrit olmayan birçok türün, ana bitkiye benzemeyen büyük çiçekli hibritlerin yavrularına göre tohumdan daha güvenilir bir şekilde yetiştirilebilmesi nedeniyle, melez bitkiler yerine tür bitkileri tercih etmeleri de yardımcı olmuştur.

Ancak tohum paketi nakliye malzemesi olma potansiyellerinin ötesinde bir nedenden dolayı onlara ilgi duymuştu. “Bu türler, bahçemizde sahip olduğumuz tüm melezlerin başlangıcıdır” dedi. “Benim fikrim, farklı bitki türlerinden oluşan güzel bir koleksiyonu bahçeme getirmekti, böylece gelecekte kendim melezler yapmayı deneyebilirim.”

Ancak bu arada enerjileri yetiştirmeye, hasat etmeye, paketlemeye ve satışa odaklanmıştı. Çabalarını hızlandırdıkça, Washington'un kuzeybatısındaki Skagit Vadisi'ndeki bir çiçek çiftliği ve tohum şirketi olan Floret'ten Erin Benzakein'in son bahar siparişi de dahil olmak üzere daha fazla yabancı sipariş geldi.

Akasma sarmaşıkları çiçek aranjmanları için harika dolgu maddeleri oluşturuyor ve Bayan Benzakein, çiftliğin seçimini genişletmek için internette olağandışı çeşitler aradı. Bayan Olkhovska'nın tohum listesini okumuştu ve kendisi görmek istiyordu.

Bayan Benzakein'in ilgisini çeken fotoğraflardı. Bir milyondan fazla Instagram takipçisi ve Haberler'ın en çok satan kitabı da dahil olmak üzere çok sayıda kitabıyla, yalnızca çiçeklere değil, aynı zamanda etkili medyaya da meraklı.

“Durduruldum ve 'Bekle, burada neler oluyor?' dedim. Bunlar fazla güzel. Nasıl olur da bunu daha önce hiç görmedim?'” diye hatırladı Bayan Benzakein. “Gösterdiği çeşitler beni şaşırttı, sonra bunları fotoğraflarda gösterme şekli beni tamamen şaşırttı.”

Arabasında tohumlar ve daha çok tohum vardı. Kısa süre sonra iki kadın arasında mesajlar gidip gelmeye başladı.

Bir savaş bahçesi hakkında bir belgesel

Bir fikir filizlendi. Bayan Benzakein, Floret'in popüler web sitesi için Bayan Olkhovska ile röportaj yapabilir mi? Ve sonra hızla başka bir plan ortaya çıktı: Şirketin YouTube kanalı için bir belgesel.

33 dakikalık “Savaş Bölgesinde Bahçecilik” filminin prömiyeri, Floret'in video tabanlı hikaye anlatma çalışmalarına yönetmen ve yapımcı olarak liderlik eden Rob Finch'le birlikte Aralık ayında yapıldı. Film, yerel bir kameraman olan Oleh Halaidych'in çektiği görüntüleri birleştiriyor; Bayan Olkhovska'nın kocası Bay Olkhovskyi; ve Bayan Olkhovska'nın kendisi.

Günlük yaşamı gibi, bu da aşırılıkların, güllerin ve silahların portresi olan bir chiaroscuro çalışmasıdır.

Bir başka elektrik kesintisi sırasında onu, muflon kapüşonlu sabahlığıyla mutfak masasında mum ışığında çalışırken görüyoruz. Hava saldırısı sirenlerinin müziği eşliğinde, nakliye için küçük zarflara koyduğu tohumları sayıyor.

Değerli tohumların her biri, Bayan Olkhovska'nın kocasıyla birlikte yaşadığı, 30 dakika uzaklıktaki dairesinden düzenli olarak arabayla çıktığı büyükannesinin evini çevreleyen bahçeden tek tek toplanıyor.

Bu, Büyükanne'deki komplonun ailenin yardımına geldiği ilk sefer değil. Ev bir zamanlar Bayan Olkhovska'nın II. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyet döneminde gelir ve yiyecek sağlama umuduyla meyve bahçesi diken büyük büyükbabasına aitti.

Şimdi torununun torunu orada tohum yetiştiriyor; sadece çalıların üzerinden tırmanan, dalları rengarenk çanlar ve yıldızlarla süslenen akasyaları değil, daha sonra tohum kafalarının köpükleriyle de süsleniyor. Ayrıca şakayık türleri ve diğer hazineler de vardır.

Belgeselin başka bir sahnesinde, en yeni akasma tohumlarından bir avuç dolusu tutuyor; her bir tohum hâlâ tüylü kahverengi kuyruğuna bağlı. “Şu anda elimde ne kadar çok hayat, gelecek hayatlar var, inanılmaz” diyor.

Ancak Bay Finch'i belgeselde en çok etkileyen başka bir spontane an oldu; Bayan Olkhovska'nın eve getirmek için çiçek kestiği görüntüleri izledi. Çiçek ararken “Taze çiçeklere sahip olmak benim için çok önemli ve bunu her şeye rağmen yapıyorum” diyor. “Gerçekten zor olsa bile, çünkü yardımcı oluyor; sorunların üstesinden gelmeye yardımcı oluyor.”

Doğanın yenileyici bir etken ve birleştirici güç olarak etkisi, doğayı inceleyenler tarafından neredeyse olağan kabul edilmektedir. Bay Finch yakın tarihli bir Zoom görüşmesinde “Ama burası teste tabi tutulduğu yer” dedi. “Her şeyden önce bir savaş durumunda teste tabi tutun.”

Doğanın gücü hakkında herhangi bir şüphe varsa, bu reddedilemez bir kanıttı.

“Yiyecek ya da barınak bulmaya çalışırken, ısıya ya da elektriğe sahip olmaya ya da füze saldırılarından ya da drone saldırılarından kaçınmaya çalışırken güzellik hâlâ önemli mi?” dedi. “Evet, hâlâ önemli.”

Savaş hakkında değil, çiçekler hakkında yazın

Soğuk ve karanlık bir kıştaki her bahçıvan gibi Bayan Olkhovska da daha yumuşak zamanların, yaratacağı yeni çiçek tarhlarının ve “en büyük hayalim, kendi fidanlığımı kurmak” hayalini kuruyor.

Ancak ekinoksun aksine savaşın sonu hiçbir takvimde önceden basılmamıştır. Tarih yok.

Geçtiğimiz günlerde Instagram hikayesinde “Ama yarının hepimiz için daha iyi bir gün olmasını umalım!” diye yazdı. “Savaş hakkında değil, çiçekler hakkında yazmak istiyorum.”

Bitkilerin onu “çalışmaya ve hayatta kalmaya” motive ettiğini söyledi.

Motivasyonu eksik gibi görünmüyor. Bayan Olkhovska, savaş zamanı tohum işini kurmanın ve aile sorumluluklarını yerine getirmenin yanı sıra, geçen yaz yayınladığı ve Floret'in tanıtımına ve satışına yardım ettiği mini ansiklopedi Clematis hakkında 124 sayfalık bir e-kitap da yazdı.

Tohumdan yabanasması yetiştirmeye yönelik adım adım kılavuz, Bayan Benzakein'in alışveriş gezisinden sonra özellikle ilgisini çekebilecek bir bölüm olan 101. sayfada başlıyor. Zoom görüşmemizde her ihtimale karşı her türden ekstra paket ve yedeklerin yedeklerini de sipariş ettiğini itiraf etti.

Bayan Olkhovska, sanki arkadaşını tüm endişelerin yükünden kurtarmak istermiş gibi, “Hayır, başarısız olmayacaksın,” diye hemen araya girdi. “Eğer başarısız olursan, sana daha fazla tohum göndereceğim. Sen başarılı olana kadar bunu yapacağız.”

Margaret Roach web sitesinin ve podcast'in yaratıcısıdır Bahçeye giden bir yolve aynı isimde bir kitap.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.