Vileda paspasın Barselona'daki mucidi Jordi Vila, yeni yeniliğiyle geri dönüyor

Derin Gece

New member
Franco'nun öldüğü gün Barselona'dan iki çocuk aradı Jordi Vila ve Ramón Costasırasıyla 23 ve 25 yaşındaydılar. ilk şirketinizi kaydeden noterde. “Bizi bir odaya götürdüklerini, orada kahve içmeye davet ettiklerini, televizyonda Arias Navarro'yu izlemek için durmak zorunda kaldığımızı, “Franco öldü” deyip her şeyi “bağlı ve sıkı sıkıya bağlı” noter olarak bıraktığını hatırlıyorum. Ağlıyor. Karısı ağlıyor. Biz de ne yapacağımızı, nasıl tepki vereceğimizi bilmeden oradayız.

Bu iki ortaktan hayatta kalan tek kişi olan Jordi Vila'nın kendisi (Barselona, 1951) bu gazeteye anlatıyor. Her türlü aletin üretildiği bir anonim şirket kuran iki genç girişimciydiler. En ünlüsü şuydu Vileda paspası. “Aslında paspas 1950'li yıllarda Aragonlu (Manuel Jalón adında) tarafından icat edilmişti. Kuzey Amerika icadına dayanıyordu. Biraz kopyalandığını söyleyebiliriz. Ama o paspas ipliklerden yapılmıştı.”

Geliştirdikleri ise başka bir hikayeydi: “Babamın bir matbaası vardı, ben de İktisat bölümünü bitirdikten sonra burada çalışmaya başladım. İcat etmek ve yaratmak hoşuma gidiyordu. Bir gün matbaanın giyotiniyle, Bir Vileda bezini şeritler halinde kestim. Onları bir sopayla birleştirdim…” ve işte, modası asla geçmeyen icatlardan birini gelecek nesillere bıraktı: şerit paspas. “Bir röportajcı bana yaşlandığımı ama icadımın yaşlanmadığını söylemişti.” Bu ifade, yeniden yaratmaya başlamak için bir teşvikti.

Jordi Vila, yaratılışıyla 1975'te. / Atandı

Sovyet fikirleri

Çünkü Vila yedi yıldır emekli olmasına rağmen kafası düşünmekten hiç vazgeçmiyor. Ve şimdi, o yaratılışın üzerinden neredeyse 50 yıl geçtikten sonra, temizlik setinin diğer kısmında da bir yenilik sunmak üzere. Eğer 1975'te paspas olsaydı, Şimdi sıra küpte. Ancak fikir yeni değil. 1991'den beri, Moskova havaalanında geçirdiği çok uzun bir gün boyunca aklındaydı bu.

Çünkü Vila hayatı boyunca ve dünyanın her yerinde iş yaptı. Şerit paspasın patentini satıp rekabet için üretime başladıktan sonra (Vileda'dan sonra Spontex veya 3M gibi şirketlerde çalıştı), komünist ülkelerle iş yapmaya başlamak için demir perdeyi aştı. “Mandalina satmaya hazır olarak Sovyetler Birliği'ne gittiğiniz ve sonunda bir denizaltı satın aldığınız zamanlardı” diye hatırlıyor şimdi.

Mesela bu gezilerden yakıt sızıntılarını temizlemeye yarayan bir mikroorganizma. “Sibirya kökenli 'Seudomona Putida' bakterisinin özel bir türü. Anlamak gerekirse hidrokarbonlarla beslenen bir böcek. Dizel yiyor. Suda yakıt olduğu sürece onu yutuyor. Bittiğinde onu yutuyor. Artık yiyecek kalmadığından biyolojik olarak parçalanabilen bir malzeme haline gelir ve parçalanır veya balıklar tarafından yenir. Gran Tarajal'daki (Fuerteventura) büyük bir yakıt sızıntısını bu şekilde temizlemeyi başardı.

Mopların ilk sevkiyatı sırasında Vila ve Costa ile birlikte çalışan ekibin bir parçası.

Mopların ilk sevkiyatı sırasında Vila ve Costa ile birlikte çalışan ekibin bir parçası. / Kiralık

kirli su

Ve küp olayının da kökeni 'Rusya Ana'ya yapılan gezilerden geliyor, her ne kadar bu çok daha rastlantısal olsa da: “İç hat uçuşları için o havalimanlarından birinde birkaç saattir bekliyordum, çünkü yakıt sıkıntısı vardı. Ve orada, çantamda otururken (çünkü aksi takdirde onu çalarlardı) şunu fark ettim: havaalanının zeminini temizleyen kadın bunu hep aynı suyla yapıyordu. Hangi rengi hayal edin. “Eritilmiş çikolataya benziyordu” diyor.

Bu vizyon tüm hayatı boyunca onu rahatsız etti. “Vücudunu kirli suyla yıkamazsın, değil mi? Ya da bulaşıkları. Peki neden bunu evimizdeki en geniş yüzey alanı olan zeminle yapıyoruz?” diye soruyor. Ve sonunda bir fikir hayata geçirene kadar bunun üzerinde düşündü: kirli suyu temiz sudan ayıran fırçalama kovası.

“Düşünürseniz yerleri hep kirli suyla yıkıyoruz. Suyu değiştirdiğimiz doğru ama o zaman zaten tamamen kararmış durumda. Bu da kirli suyla birkaç geçiş yapacağınız anlamına geliyor.” Şöyle ekliyor: “Temiz suyla fırçaladıkları tek yer hastaneler, çünkü iki kova taşıyorlar. Biri temiz su için, diğeri kirli su için. Ama bu, Lojistik nedeniyle evde yapılması mümkün değil. Çok büyük, çok yer kaplıyor, taşınması çok pahalıya mal oluyor…”.

İki su arasında

Paco de Lucía'nın şarkısında bunun cevabı var. Jordi Vila, “üç patentin bir arada olduğu bir küpün patentini aldı. Bunlardan ikisi küpün kendisiyle ilgili. Üçüncüsü ise taşıma sistemiyle ilgili.” Parça parça gidelim. Birincisi küple ilgilidir. Kirli suyu temizden ayıran kap. Gibi? Depozitoyu ikiye bölüyoruz. “Kovayı suyla dolduruyoruz. %70'i temiz su tankına, kalan %30'u da kirli suya gidiyor. %70'lik tankın içindeki paspası ıslatıp fırçalıyoruz.” İlk geçişlerden sonra süzülme ve tekrar ıslatma zamanı gelir. Ve ürünün çalışmaya başladığı yer burasıdır.

“Boşaltıyoruz. Süzgeçten gelen su her zaman suyun ilk %30'unun girdiği tanka gider. Burası kirli suyun biriktiği yerdir. Neden başlangıçta temiz suyun %30'unu koyuyoruz? Çünkü geri dönmeden önce koymak için Temiz su deposundaki paspası, kirleri geride bırakmak için orada temizlememiz gerekiyor ve şimdi temiz paspasla, temiz su deposunda tekrar ıslatıyoruz.”

Kirli su deposu yavaş yavaş doluyor. Temiz suyun içinde sıvı kalmayınca sıra (bu sefer) suyu değiştirmeye gelmiş demektir. Bu basit işlemle Vila, “zemini paspaslamak için kullanılan suyun yaklaşık %75'inin tasarruf edildiğini ve dahası, her zaman temiz su kullanıldığını” garanti ediyor.

Ulaşım

Küpteki diğer patent ise dengeyle ilgilidir. “İki tankımız varsa ve her birinde farklı miktarda su varsa dengesizlik olur. Su devrilip dökülebilir, ayrıca taşımayı da zorlaştırır” diyor. Böylece geliştirdiler Küpün bir tarafa veya diğerine düşmemesini sağlayan bir kavrama sistemi. Üçüncü patent ise “ulaştırma sistemiyle ilgili. kendinden kilitlenen taşıyıcı Bu, geri çekilebilen ve paspası sıkmak için bastırdığımızda saklanan küçük tekerleklerle kovayı sürüklememize olanak tanıyor, böylece hiçbir yere gitmiyor.

Buluş “Yazdan sonra” satışa sunulacak ve maliyeti “13 ila 15 avro arasında değişecek”Vila, “Her zamanki gibi fırçala, hiç olmadığı kadar temiz” mottosuyla gölgelerde çalışmaya devam ediyor. “Eşim, işyerimde çalışmaya devam ettiğim için utandığımı söylüyor. yaş, ama bu şekilde benim için daha iyi çalışıyor. Ben bardağın ne yarısı boş, ne de yarısı dolu diye düşünenlerdenim; bardağın her zaman doldurulması gerekir.”