Yeni bir apartman binasının sorunları varsa, bunları düzeltmek için kim para öder?

zenrcade

Active member
S: Mayıs 2019'da sponsordan Brooklyn'de yepyeni bir binada bir daire satın aldım. Başından beri ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde sorunlar vardı. Sorunlar devam ediyor ve tüm binayı etkiliyor. Onarım maliyeti şu anda 90.000 dolar. HVAC sistemini kuran şirket iflas başvurusunda bulundu. Sponsor, onarım fonlarını binanın işletme bütçesinden keserek bütçeyi kırmızı renkte bıraktı. Yedek fon bulunmamaktadır. Daire yeni bir bina olduğu için teklif planında “işletmenin ilk beş yılında herhangi bir büyük onarım veya değişiklik yapılmasının beklenmediği” belirtiliyor. Onarım masraflarını kim karşılayacak: sponsor veya sakinler ?

A:
Tipik olarak apartman sahipleri bina sistemlerindeki onarımların finansmanından sorumludur. Ancak inşaat hatası gibi görünen bu durumda sorumluluk sponsora, yani yeni daireleri satışa sunan firmaya ait olabilir.

Manhattan'daki Braverman Greenspun'da emlak avukatı olan William J. Geller, “HVAC sistemi yanlış tasarlanmış veya kurulmuşsa, bu sonuçta sponsorun sorumluluğunda olmalıdır ve maliyetler apartman dairesine değil sponsora ait olmalıdır” dedi. Kendisi, kat mülkiyeti yönetim şirketi aracılığıyla hareket eden birim sahiplerinin, onarım masraflarının geri ödenmesi için sponsora karşı büyük bir talepte bulunabileceklerini söyledi.

Ama o kadar hızlı değil. İnşaat kusurlarını düzeltmekten kimin sorumlu olduğunu ve bu sorumluluğun sınırları olup olmadığını belirlemek için binanızın teklif planını ve satın alma sözleşmesini gözden geçirin.

Manhattan'daki Nadel & Ciarlo emlak avukatı Michael J. Ciarlo, “Teklif planı, sponsorun kusurları düzeltme, onarma veya değiştirme yükümlülüğünün bulunmadığını bile öngörebilir” dedi.

Yeni bir binada apartman dairesi panosundaki koltuklar genellikle sponsor tarafından kontrol edilir. Yönetim kurulunun hala sponsorun değil, apartman sahiplerinin çıkarına en uygun şekilde hareket etme görevi var, ancak görevlerinin ihlali nedeniyle yönetim kurulu üyelerine karşı yasal bir iddiada bulunmak uzun ve zor olabilir.

Birim sahipleri grup olarak veya artık sponsorun kontrolü altında değilse yönetim kurulu aracılığıyla eksiklikler ve kimin sorumlu olabileceği konusunda teknik bir rapor almalıdır. Dava açmadan önce sponsorla bir çözüm üzerinde pazarlık yapmaya çalışın. Bir avukat tutarsanız, binadaki herhangi bir kusuru incelemesini isteyin ve mümkünse inşaat belgelerinin şartları uyarınca inşaatçıyı sorumlu tutun.

Toplumsal dernekleri temsil eden bir firma olan Schneider Buchel'in yönetici ortağı Marc H. Schneider, “İhale planlarını bilen ve inşaat kusuru davalarıyla ilgilenebilecek bir avukata ihtiyacınız var” dedi.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.