Yurt haricinden telefon getirme hakkı denetimi nasıl yapılacak? İşte ayrıntılar

Leila

Global Mod
Global Mod
Yurt haricinden telefon getirme hakkı denetimi nasıl yapılacak? İşte ayrıntılarTicaret Bakanlığı geçen hafta bir duyuru yayınlayarak 1 Kasım 2022’den itibaren yurt haricinden yolcu birlikteinde getirilen telefonlar için yeni uygulamanın başlayacağını duyurdu. Yolcunun telefon getirme hakkı olup olmadığı denetim edilecek. Üç yılda birden çok telefon getirilmesine müsaade verilmeyecek. Havalimanlarında ve gümrük kapılarında ayrıntılı denetim yapılacak. Valizlerdeki kapalı kutu telefonlar denetim edilecek.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Genel Müdürü Bekir Can Uslu, yeni uygulamayla ilgili başlardaki soru işaretlerini gideren açıklamalarda bulundu. Denetimlerin nasıl yapılacağı ve birden çok telefon getirilmesi durumunda nasıl yaptırım uygulanacağını deklare etti.

Yolcu muafiyetlerine nazaran bir kişi üç takvim yılı içerisinde bir telefon getirme hakkında sahip. Bu düzenleme uzun vakittir devam ediyor fakat kimin kaç telefon getirdiği takip edilemediği için gümrüklerde denetim yapılamıyordu. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) içinde protokol imzalandı. Gümrük memurları, BTK datalarını inceleyerek bir kişinin kaç telefon getirdiği kontrol edebilecek. Sınırı aşan bireyler tespit edilecek.

Genel Müdür Uslu, bugüne kadar telefon getirme hakkının denetiminin yapılamadığını tabir ederek, şunları söylemiş oldu:

“Yurt haricinden telefon getirildiği vakit yolcunun yanında bir telefonu var ise bunu muafiyet kapsamında değerlendiriyorduk, birden çok telefon var ise gümrük süreçlerine tabi tutuyorduk. BTK ile Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü içinde bir protokol yapıldı. Protokol kapsamında bir bilgi tabanı paylaşımı gerçekleştirildi. 1 Kasım’dan itibaren yurt haricinden gelen yolcularımızın son üç yıl ortasında muafiyet haklarını kullanıp kullanmadıklarını denetim edeceğiz. Şayet yolcumuz muafiyet hakkını son üç yıl ortasında kullandıysa yani son üç yıl ortasında yurt haricinden daha evvel bir telefon getirdiyse biz burada yeni telefonlarını koruma altına alacağız. Sistemde yapılan denetimde yolcunun muafiyet hakkında sahip olduğunun görülmesi halinde, telefonunu almasına müsaade verilecek”

Üç yılda birden çok telefon getirilirse ne olacak?

Yolcunun son üç yıl ortasında muafiyet hakkını kullandığı tespit edilirse kapalı kutu telefonu gümrük ambarında koruma altına alınacak. Yolcuya ambar koruma makbuzu verilecek. Yolcu üç ay ortasında yurt dışına giderken telefonunu teslim alıp yurt dışına götürebilecek. Yolcu yurt dışına gitmeyecekse rastgele bir biçimde telefonu teslim alamayacak.

Sadece ikinci telefon denetim edilecek

Uslu’nun açıklamalarına nazaran yolcunun birlikteinde getirdiği bir telefon için denetim yapılmayacak. birlikteinde getirdiği iki telefon var ise ikinci telefon için denetimler yapılacak. Uslu, mevzuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Bakanlar Konseyi sonucuna bakılırsa üç yılda bir telefon hakkı verilmiş durumda. Üzerinde kullandığı şahsi telefonda sorun yok. Halihazırda kullandığı telefonda sorun bulunmuyor lakin onunla birlikte getirdiği ek bir telefonun muafiyet kapsamında olup olmadığını denetim edeceğiz. Yanında getirdiği telefonda rastgele bir sakınca yok lakin yanında gördüğümüz ikinci telefonda denetimleri gerçekleştireceğiz.”

Telefonlar nasıl tespit edilecek?

Yolcu birlikteinde getirilen cep telefonlarına vergi muafiyet denetimini sağlayan sistemin çalışma temelleri, uygulamalı olarak Esenboğa Havalimanı Dış Çizgiler Terminali Gelen Yolcu Salonu’nda basın mensuplarına tanıtıldı. Sistemin tanıtılması emeliyle örnek uygulama da yapıldı.

Yurt haricinden gelen yolcuların valizleri x-ray taramasına alınırken valizinde cep telefonu bulunan yolcu, muafiyet kontrolü için ofis kısmına davet edildi. Burada sistem üzerinden, kelam konusu cep telefonunun muafiyet hakkı bulunup bulunmadığı sorgulandı. Burada incelenen yolcunun en son 19 Eylül 2022’de bir telefon getirdiği belirlenirken yolcuya üç takvim yılında bir telefon getirme hakkı bulunduğu ve 1 Ocak 2025’te yurt haricinden telefon getirme hakkını elde edeceği anımsatıldı. Yolcunun telefonu, örnek uygulama kapsamında gümrük süreci yapılmak üzere ambara alındı.

Yeni uygulama 1 Kasım 2022 prestijiyle uygulanmaya başlanacak. Bir yolcunun üç takvim yılı içerisinde birden çok telefon getirdiği tespit edilirse telefon gümrük ambarında koruma altına alınacak.